Percy Jackson Ve Olimposlular Serisi

• 7 Yanıt
  • 13542 Gösterim
*

Çevrimdışı Ophelianna

• *
  • 933
  • Yarın, her şey bir önceki günden daha iyi olacak.
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Percy Jackson Ve Olimposlular Serisi
« : 24 Ağustos 2012, 15:57:02 »
Merhaba arkadaşlar. :) Bu konuyu size "Percy Jackson Ve Olimposlular" adlı kitap serisini tanıtmak için açtım. En sevdiğim kitap serilerinden biridir, aynı yazarın diğer kitaplarını da takip ediyorum. ;) Öncelikle kitabın yazarından bahsedelim. Yazarımızın adı "Rick Riordan" Kendisi bu seriyi oğlu Haley için yazmış. Haley'in Disleksi (Dyslexia-okuma problemi, okumaya çalışırken harflerin iç içe geçmesi.) ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu) problemi var. Rick de, bu durum oğlunu üzmesin diye onun için bir hikaye uydurmuş. Bu hikayenin baş karakteri "Percy" adlı 12 yaşındaki bir çocuk. Percy Melez. Yani bir insanla bir Tanrıça ve ya bir Tanrının çocuğu. Genellikle Melezlerde Disleksi ve DEHB oluyor. Yani hikayemizin ana karakteri Percy.

Spoiler: Haley ve Rick • Göster

Şimdi gelelim Percy'nin heyecanlı hikayesine... Percy gittiği her okuldan atılan "sorunlu" bir çocuk. Bir okulda en fazla bir yıl kadar kaldığı için, çok fazla arkadaş sahabi olduğunu söyleyemeyiz. Percy babasının kim olduğunu bilmiyor. Annesiyle birlikte New York'da yaşıyorlar. Bir de annesinin sonradan evlendiği Gabe var tabii. Percy en son gittiği Yancy Akademisinde "Kıvırcık" adlı bir arkadaş ediniyor. (Grover) Kıvırcık topallıyor ve ayağındaki bir sorun nedeniyle bütün beden derslerine girmemesini sağlayan bir raporu var. Fakat onu yemekhanede börek olduğunda görmeniz lazım. Normal bir şekilde Percy bu okulda da başını belaya sokacak ama bu kez sonuçları çok daha farklı olacak. Öyle böyle değil yani. Başı her zamankindan çok daha fazla belaya girecek, hatta polis tarafından aranacağını bile söyleyebilirim. E Zeus'un ilk şimşeği çalınmış, daha ne olsun? Percy, Zeus'un kayıp şimşeğini bulup suçsuz olduğunu kanıtlamak zorunda, yoksa bu tanrılar arasında dünyayı yok edebilecek, büyük bir savaşa neden olacak. Anlatırdım ama, bence gerisini sizin okumanıza bırakmak daha iyi olacak. :)

Serinin Kitapları;

Şimşek Hırsızı

"Modern ve mitolojik dünyaların çakışmasına şahit olacağınız gümbür gümbür bir fantastik macera Percy Jackson sıradan bir çocuk değildir. Poseidon'un oğlu olduğunu öğrenmiş ve Zeus'un şimşeğinin, yani bu güne kadar yapılmış en güçlü silahı çalmakla suçlanmaktadır. Fırtına bulutlarının yaklaşmasıyla, Percy şimşeği bulmak, suçsuzluğunu kanıtlamak ve tanrılar arasındaki dünyamızı yok edebilecek bir savaşı önlemek için uzun bir yolculuğa atılır."

Spoiler: Şimşek Hırsızı • Göster

Canavarlar Denizi

"Melez Kampı'nın sihirli sınırlarının zayıflaması herkesi dehşete düşürüyor, birisi çok zalim bir planı uygulamaya koydu bile. Percy ve melez arkadaşları bu işe el atmazlarsa yarı tanrıların bu güzel sığınağı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! Canavarlar Denizi'ne uzun bir yolculuk ve büyük aile sırları Percy'nin hayatını cehenneme çevirecek. Bir Yunan tanrısının oğlu olmak bir şeref mi yoksa bela mı, işte bu kitapta belli olacak."

Spoiler: Canavarlar Denizi • Göster

Titanın Laneti

"Yunan tanrıları ve melezlerin dünyası çok büyük bir savaşa hazırlanıyor. Bu savaş, herşeyi yakıp yıkacak, geri dönülmesi olanaksız sonuçlar doğuracak bir savaş olabilir! Percy'nin kendisi gibi güçlü dostlara ihtiyacı var, yeni tanıştığı gizemli melez kardeşler ona destek mi olacak köstek mi? Titanların efendisi Kronos en büyük tuzağını kurdu, tanrıları ve melezleri bekliyor! Serinin bu üçüncü kitabında Percy en korkunç gerçekle yüzleşiyor: Titan'ın Laneti. Bu lanete yalnızca çok güçlüler karşı koyabilirler, peki Percy bunu başarabilecek mi?"

Spoiler: Titanın Laneti • Göster

Labirent Savaşı

"Percy yeni okulunun düzenlediği alıştırma gezisinin eğlenceli olacağını zaten düşünmüyordu. Eski bir ölümlü tanıdıkla beraber iblis ponpon kızlarla mücadele etmesi gerekince bu gezi iyice içinden çıkılmaz hale geliyor. Olimpos ile kötü Titan Lordu Kronos arasındaki savaş gittikçe körükleniyor. Her an istilaya açık durumdaki Melez Kampı bile artık sihirli sınırlarıyla bir zamanlarki güvenli yer değil. Titan ordusunun baskınını engellemek için Percy ve diğer melez dostlarının karanlık bir labirentten geçmesi gerekiyor, her bir köşesinde başka kötü sürprizler bekleyen, sürekli yenilenen, üstelik canlı bir labirentten."

Spoiler: Labirent Savaşı • Göster

Son Olimposlu

"Şanslarının çok az olduğunu bilmelerine rağmen, melezler bütün bir sene boyunca Titanlara karşı verecekleri savaş için hazırlık yaptılar. Kronos'un ordusu artık her zamankinden çok daha güçlü; ve gücü, safhına kattığı her tanrı ve melezle birlikte daha da büyüyor. Olimpos'un tanrıları her yeri yakıp yıkan Tayfun'la uğraşadursun, Kronos neredeyse savunmasız kalan Olimpos'a, New York'a yürüyor. Şimdi bütün iş Percy ve melez ordusuna kalmış durumda.

New York Times çoksatanlar listesinin müdavimi olan bu dizinin son kitabında Percy'nin yıllardır beklenen on altıncı yaş kehaneti açığa çıkıyor. Batı medeniyeti, Manhattan sokaklarında büyük bir savaşla karşı karşıya ve Percy belki de kendi kaderine karşı savaşıyor olmanın korkusuyla yüzleşiyor."

Spoiler: Son Olimposlu • Göster

Sanırım bu kitap seride beni en çok etkileyen kitap oldu. Serinin başından beridir kendilerini ailemden birileriymiş gibi hissettiren bazı karakterler kendilerini feda ettiler... Ve ben ister istemez üzüldüm. Aynı ACB oynarken en sevdiğim Assassin Recruit lerden biri olan Zeno'nun ölmesine üzüldüğüm gibi. Bir an erkanı çeviremedim... Ve o öldü.

Serinin Dışında Kalan Percy Jackson Kitapları

Melez Dosyaları

Melez Dosyaları, Percy Jackson serisinin Labirent Savaşı ve Son Olimposlu kitapları arasında geçen zaman diliminde, daha önce okumadığımız üç Percy Jackson hikayesi, Annabeth'in kamp çantası, Melez Kampı haritası, renkli karakter kartları, bulmacalar ve Rick Riordan'ın imzasının bulunduğu bir 'hayatta kalma' rehberi.

Arka Kapak

Melez Kampı başkatibi Rick Riordan'ın hazırladığı bu kılavuz kitap sana rehberlik etmenin yanı sıra Percy Jackson'ın daha önce yayınlanmamış üç yeni macerası, kamptan en sevdiğin karakterlerle eğlenceli söyleşiler ve daha pek çok şey içeriyor.

Beş kitaplık Percy Jackson ve Olimposlular serisinin dışında yer alan bu kitaptaki öyküler, Labirent Savaşı ile Son Olimposlu kitapları arasındaki zaman diliminde geçiyor. Genç yarı tanrılar Kronos'la savaşmadan önce neler yaşadılar, birbirleri hakkında neler söylediler, hepsini öğreneceksin. Percy Jackson'in dünyasindaki her şeye hakim olmak ve otoriteni konuşturmak istiyorsan bu kitabı kaçırmamalısın.

Melez Dosyaları, sevilen karakterlerin resimli kimlik bilgileri ve Olimpos tanrılarının güç çizelgesi ile birlikte genç bir yarı tanrı için tehlikelerle dolu bu dünyada hayatta kalmanın ipuçlarını veriyor.

Spoiler: Melez Dosyaları • Göster

Şimşek Hırsızı Çizgiromanı

Tamamen kitapla aynı. Sadece çizgiroman şeklinde. ;)

Spoiler: Şimşek Hırsızı Çizgiromanı • Göster

The Ultimate Guide (İngilizce) (Nihai Kılavuz)

Canavarlar, tanrılar ve bol bol Percy! Kartlar, resimler, haritalar ve bulmacalarla dolu, derin bir kılavuz.

Spoiler: The Ultimate Guide • Göster

Ve arkadaşlar, Percy Jackson Ve Olimposlular iki seriden oluşuyor. Diğer serinin adı da "Olimpos Kahramanları".

Serinin Kitapları

Kayıp Kahraman

Yuma efsaneleri günümüzde yaşanmaya devam ediyor! Percy Jackson Ve Olimposlular macerasından sonra yeni bir seri başlıyor: Olimpos Kahramanları. İlk beş kitabın sonunda büyük bir savaşın ardından Melez Kampı'nda bıraktığımız dostlarımız, yeni melezlerde birlikte yepyeni bir serüvene adım atıyorlar.

Ancak büyük bir sorun var: Percy Jackson kayıp!

İşte Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman'da tanışacağımız üç yeni melez:

JASON'ın bir sorunu var. Hafızasını tamamen kaybetmiş. Jason buraya nasıl geldi? Hatta Jason kim? Hiçbir şey bilmiyor ama bir şeyden çok emin. Bu işte ciddi bir terslik var.

PİPER bir sır saklıyor. Ünlü bir kişi olan babası üç gündür kayıp. Jason ve Leo ile birlikte Melez Kampı adlı bir yere götürülüyor. İçinden bir his burada her leyin açıklamasını bulacağını söylüyor ama her şeyi öğrenmek isteyip istemediğinden emin değil.

LEO çok becerikli. Melez Kampı'nda yerleştirildiği alet edevatla dolu kulübeyi görünce kendini hemen evinde hissediyor. Kulübe arkadaşları bir tanırının oğlu olduğunu idda ediyor. Bunun süreki hayaletler görmesiyle bir ilgisi olabilir mi acaba?

Spoiler: Kayıp Kahraman • Göster

Neptün'ün Oğlu

Percy Jackson, Şimşek Hırsızı’nda Medusa’yı öldürdüğünden beri, Medusa Tartarus’tan kaçmayı başaramadı. Ama şimdi onun iki cadı kız kardeşi, Percy’nin peşinde: Stheno ve Euryale. Percy onları öldürdükçe, hayat buluyorlar! Percy’de tıpkı Jason gibi, ismi dışında hiçbir şey hatırlamıyor. Annabeth dışında. Euryale Percy’i öldürmekte, Stheno ise ona bir tabak peynir ve sosis yedirmekte kararlı!

Spoiler: Neptün'ün Oğlu • Göster

Athena'nın İşareti (Daha çıkmadı)

Serinin üçüncü kitabında, Büyük Kehanet'deki yedi melez, gigantları durdurmak üzere Roma'ya doğru yola çıkacak ve Gaia'nın müttefikleri tarafından esir alınmış olan Nico Di Angelo'yu kurtarmaya çalışacak.

Spoiler: Athena'nın İşareti • Göster

Serinin Dışında Kalan Kitaplar

Melez Günlükleri (Türkçe'ye Çevriliyor)

Kitap, Percy Jackson'ın dünyasından dört yepyeni hikaye sunuyor:

Luke Castellan'ın Günlüğü. Şimşek Hırsızı öncesini anlatan bu hikaye, Luke'un bakış açısıyla yazıldı ve Annabeth ve Thalia ile birlikte geçen serüvenlerini anlatıyor. Yıllardır sorulan hayran soruları bu kitapta cevaplarını alıyor.

Percy Jackson ve Hermes'in Asası. Percy kaçırılmadan önce, Percy ve Annabeth'in yaşadığı bir macera. Hermes asasını kaybediyor ve ona sadece Percy ve Annabeth yardım edebilir. Peki ya asanın yılanları George ve Martha? Ah hayır!

Leo Valdez ve Buford Görevi. Melez Kampı'nda geçen, Leo Valdez'in ağzıyla yazılmış, Piper ve Jason'ın Leo'ya eşlik ettiği bir hikaye. Üçlünün, Melez Kampı'nda gerçekleşebilecek bir patlamayı durdurması için sadece birkaç saati var. Kamptaki normal günlerden biri işte!

Sihrin Oğlu. Oğlum Haley'nin ilk hikayesi ve ondan ilham aldığım Percy Jackson dünyasındaki payı. Manhattan Savaşı'nda Kronos'la savaşmış bir Hekate oğluyla tanışacaksınız ve savaştan sonra neler olduğunu öğreneceksiniz. Başıboş bir melez olmak nasıl bir şeydir? Hekate'nin oğlu ne tür güçleri kontrol edebilir? Hepsini öğreneceksin!

Ve işte bu da, size Melez Günlükleri'nin tadını almanız için yazdığım, Percy Jackson ve Hermes'in Asası'nın başlangıcı. Siz Percy/Annabeth hayranlarının, 2 Ekim'de çıkacak olan Athena'nın İşareti bekleyişinde, bu hikayeyle biraz keyifleneceğinizi umuyorum.

Beni bir soruyla tuzağa düşürdüğünde, Annabeth ve ben, Central Park'taki Büyük Çayır'da dinleniyorduk.     

"Unuttun, değil mi?"

Kırmızı alarma geçtim. Yeni bir erkek arkadaş olarak paniklemek çok kolaydı. Tabii, Annabeth'le birlikte yıllardır canavarlarla savaşıyordum. Birlikte tanrıların gazabıyla yüzleşmiştik. Titanlarla savaşmıştık ve gayet normal bir şekilde düzinelerce kez ölümle yüz yüze gelmiştik. Ama şu anda çıkıyorduk, bana suratını asmıştı ve çıldırıyordum. Ben neyi yanlış yapmıştım?

Spoiler: Melez Günlükleri • Göster

Ve son olarak, Percy Jackson'ın çıkan filmi için bir şeyler söylemek istiyorum. Film tamamen yanlış. Açıkçası benim hiç hoşuma gitmedi. Kitap ilgisini çeken kişinin önce film değil de, kitaptan başlamasını tercih ederim. Bir kere Logan Lerman Percy'nin 16 yaşındaki haline benziyor. 12 değil. :) Bir sürü karakter eksik, ve olaylar yanlış. Saygılarımla.

Spoiler: Film • Göster

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2012, 14:27:34 Gönderen: Ophelianna »

Spoiler: Michael Scofield'a • Göster
Sevgili dostum. Arkadaşlığımızın süresi boyunca elinden geldiğince bana yardımcı olduğun, beni dinleyip tavsiyeler verdiğin, destek çıktığın için teşekkür ederim. Belki seni fazla sıktım, belki yanlış bir davranışta bulundum ve seni incittim, bilmiyorum. Ancak eğer öyleyse, özür dilerim. Asla seni üzmek, kırmak, incitmek gibi bir niyetim olmadı, olacağını da sanmıyorum. Fark etmeden pot kırdıysam, bana sinirlendiysen, affet. Sağlıcakla kal, gelecek hakkındaki arzu ve dileklerini gerçekleştirmen dileğiyle.. Gerçekten istersen eğer her şeyi başarabilirsin.

Mutlu kal, daima her şey gönlünce olsun arkadaşım.

Spoiler: Kendini gayet iyi bilen o iki kişiye. • Göster
Kin tutan, intikam alan bir insan değilim. Allah ıslah etsin.

Bana kattığınız bütün o hatırlanmaya değer anılarınız için, hepinize sonsuz teşekkürler.
Hoşçakalın.

*

Çevrimdışı Alponero

• Ulquiorra
  • *
  • 3418
  • Are You Afraid Of Me?
    • MSN Messenger - masal.1436@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • GameIslandTR
    • E-Posta
Ynt: Percy Jackson Ve Olimposlular Serisi
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2012, 16:01:34 »
Gerçekten çok güzel kitaplar. Neptün'ün Oğlu ve Şimşek Hırsızı'nı biliyorum. Çok güzel kitaplardı.

Yazıyı sen yazdıysan eline sağıl. Gerçekten güzel olmuş. Ayrıca uğraştırmıştır.

*

Çevrimdışı Ophelianna

• *
  • 933
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 24 Ağustos 2012, 16:04:12 »
Gerçekten çok güzel kitaplar. Neptün'ün Oğlu ve Şimşek Hırsızı'nı biliyorum. Çok güzel kitaplardı.

Yazıyı sen yazdıysan eline sağıl. Gerçekten güzel olmuş. Ayrıca uğraştırmıştır.

Evet, çoğunu ben yazdım. Kitaplarımı çıkarıp arkalarını buraya geçirdim bir de. Önemli değil ama, söz konusu olan Percy Jackson. :D

Sevgili dostum. Arkadaşlığımızın süresi boyunca elinden geldiğince bana yardımcı olduğun, beni dinleyip tavsiyeler verdiğin, destek çıktığın için teşekkür ederim. Belki seni fazla sıktım, belki yanlış bir davranışta bulundum ve seni incittim, bilmiyorum. Ancak eğer öyleyse, özür dilerim. Asla seni üzmek, kırmak, incitmek gibi bir niyetim olmadı, olacağını da sanmıyorum. Fark etmeden pot kırdıysam, bana sinirlendiysen, affet. Sağlıcakla kal, gelecek hakkındaki arzu ve dileklerini gerçekleştirmen dileğiyle.. Gerçekten istersen eğer her şeyi başarabilirsin.

Bana kattığınız bütün o hatırlanmaya değer anılarınız için, hepinize sonsuz teşekkürler.
Hoşçakalın.

« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2012, 16:12:46 »
Bende bir fanım ophelianna Şimşek Hırsızı , Canavarlar Denizi , Titan'ın Laneti, Labirent Savaşı , Son Olimposlu ,Olimpos Kahramanlarından Kayıp Kahraman ve Neptün'ün Oğlunu Okudum Yani hepsini okudum Şimdi de athena'nın işaretini bekliyorum kitap 2 Ekim'de çıkacakmış  ;) ;) ;) ;)

"My story is one of the thousands, and world won't suffer if it ends too soon."

*

Çevrimdışı AltairEzioBrotherhood

• *
  • 643
  • 'Let not the world deceive thee with its beauty.'
    • MSN Messenger - ilterhan98@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2012, 16:37:59 »
Ultimade Guide haricinde hepsini okumak güzel bir duygu. :D Athena' nın İşareti' nin çıkmasına az kaldı, editörün verdiği bilgilere göre, bu kitapta, diğer kitaplara oranla daha şaşırtıcı şeyler olacakmış. :D

PSN ID : Ilterhean7

*

Çevrimdışı Ophelianna

• *
  • 933
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 24 Ağustos 2012, 16:39:57 »
Bende bir fanım ophelianna Şimşek Hırsızı , Canavarlar Denizi , Titan'ın Laneti, Labirent Savaşı , Son Olimposlu ,Olimpos Kahramanlarından Kayıp Kahraman ve Neptün'ün Oğlunu Okudum Yani hepsini okudum Şimdi de athena'nın işaretini bekliyorum kitap 2 Ekim'de çıkacakmış  ;) ;) ;) ;)

Az kaldı. :) Sabırsızlanıyorum.

Ultimade Guide haricinde hepsini okumak güzel bir duygu. :D Athena' nın İşareti' nin çıkmasına az kaldı, editörün verdiği bilgilere göre, bu kitapta, diğer kitaplara oranla daha şaşırtıcı şeyler olacakmış. :D

Ben de The Ultimate Guide'ı okuyamadım. Ama para biriktirip almayı düşünüyorum. :) Türkçesi çıkmayacak.  :-\ Ama sorun değil. :)

Hoşçakalın.

*

Çevrimdışı ahmetfaruk

• *
  • 397
  • En komiği de adalet.
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 02 Kasım 2012, 23:31:46 »
evet sana katılıyorum çok güzel kitaplardır hepsini okudum ve herkese tavsiye ederim
Eskiden buralar hep dutluktu. Yakında geri aktifliğimi kazanacağım...

*

Çevrimdışı MyCreed

• *
  • 598
  • "-Hiçbir şey doğru değil, her şey mümkün."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2012, 09:40:41 »
Kitap okumaktan nefret eden arkadaşlar için şiddetle tavsiye ederim. Gerçekten Rick Riordian size okumayı sevdirecek. Daha dün Neptün'ün oğlunu bitirdim şimdi Athena'nın İşaretine başlayacağım. Filmin gerçekten kitapla alakası yok çoğu şey farklı. Gerçekten hayal gücünüz tavan yapacak ve hayata bakış açınız değişecek :)
Spoiler: Göster