EagleEye Assassin's Creed İncelemesi

• 1 Yanıt
  • 2382 Gösterim
*

Çevrimdışı EagLeEye

• *
  • 662
  • #Everyone'"s" god!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
EagleEye Assassin's Creed İncelemesi
« : 11 Kasım 2012, 17:52:02 »
Yapımcı:Ubisoft l Yayıncı:Ubisoft l Türü:Aksiyon l Çoklu Oyuncu:Yok l Platform:PC, NDS, PSP, Playstation 3, XBox 360, Wii

Asssasin’s Creed bilmece gibi bir oyun ve sıradışı bir kurguya sahip. Aynı zamanda Ubisoft’un mükemmelliğe giden yoldaki önemli adımı olarak görebiliriz çünkü bu ilk oyun bir çok AC sever kazandırdı. Diğer oyunların gelmesine hatta serinin devamının gelmesine en büyük sebebi budur.

Altair?

Oyunumuz da fazlasıyla çevik, cesur, korkusuz ve geride bırakacak bir şeyi olmayan birisini canlandırıyoruz. Oyun genel olarak Kudüs'ün Bizans ile İslam Ordusu savaşını konu alıyor. Bizim işimizde bu savaşa engel olmak ve en iyi yapabildiğimiz işi yapabilmek. Suikast...

Suikastçilik

Assassin's Creed'i muhteşem oyun yapan nokta burası. Suikast tarzınız. Suikast işleme biçimleriniz. Şahsen Altair ne kadar yetenekli olsa da plansız olmaz bu iş. Oyunda plan yapmaya ihtiyaç duyuyoruz ki bu gerçekten güzel bir özellik. Plansız davranmakta bize zaman kaybı yaşatıyor hatta ölmemize yol açıyor. Şahsen gerçekçilik açısından ölmek oyuna oymaz değil mi? Plan yapmak sadece adamı öldürme planı değil tabiki de. İlk önce halk arasına karışıp etraftaki duyumları dinlemeli doğruluğunu teyit etmeliyiz. Bunun içinde halktan yardım almamız gerekiyor ki herkes de Altair gelsin de bir yardım ediyor demiyor tabi. Bunun için zor durumda olan insanlara yardımcı olmalıyız. Bu şekilde halk sizi sever ve size yardım eder. Hatta halk arasında konuşmalarda isminizi bile duyabilirsiniz. Neyse gerekli bilgileri topladıktan sonra suikastin işleyeceğimiz yeri önceden görmemiz çok önemli. Neden mi? Planınız yolunda gitmezse kaçmak zorunda kalırsınız. Önceden kaçış yolları belirlemeli öldüreceğiniz kişinin dolaştığı yerlere göz atmalısınız. Şahsen öldüreceğimiz kişiler önemli kişiler bu yüzden tek seferde halletmeniz gerek yoksa karşınızda ordu bulabilirsiniz.

Oyunun diğer hoş kısmı ise kılıç kullanımı. Gerçekten gerçekçi bir his veriyor insana. Altair hızlı bir suikastçi ve bu yüzden hızlı bir şekilde düşmanlarımızın kellelerini vücutlarından ayırabiliyor. Altair ile yüksek atlayışlar yapabilir(abartırsanız ölürsünüz) duvarlara tırmanabilirsiniz. Lakin duvara tırmanabilmek için girinti ve ya çıkıntılara tutunmanız gerek. Tırmanma animasyonlarıda fena değil.

Öldürdüğümüz kişilerden sonra gizliliğimize de önem vermemiz gerek tabi. Bunun için halkın arasına karışmalısınız. Ayriyetten oyunda sola bakarken başımızın sola dönmesi gerçekten hoş bir olay. İnsanları geçmek için onları itmemiz ise muhteşem bir düşünce.

Dövüşlerin hissi güzel demiştim ama animasyonları basit hatta az diyelim. Üzerimize gelen askerleri aynı hamle ile öldürdüğümüze çok tanık olucaksınız. Tabiki de bu durum bir sonraki askeri öldürmek için canımızı sıkıyor.

Yapay Zeka

Kaliteli diyebiliriz. Mesela öldürülen bir asker gördüklerin de başta yanına gidip askere bakıyor. Ardından hemen etrafa bunu kim yaptı gibi sorular sorarak etrafta şüpheli arıyorlar. Bir diğer nokta ise siz gözden kaybolduğunuz da halka nereye gittiğinizi soruyorlar. Bu sorunun cevabını da tabi ki halkın sizi sevme oranı etkiliyor.

Şehirler

Oyunun resimlerine bakmak ile oynamak arasında büyük farklar vardır. Şehir tasarımları muhteşem olmuş. Cidden muhteşem. Hatta Kudüs neredeyse tıpatıp aynı. Yüksek bir yere çıkıp etrafı izlemekte muhteşem tabiki.

Toplamda 4 haritamız var. Haritalarımız büyük. Görevlerimiz de burda oluyor. Görev yeriniz Şam'a düştüğünde çok güzel seslendirilmiş Türkçe diyaloglara şahit oluyorsunuz. Bu ise ayrı bir duygu. Oyunun müziklerine de lafım yok. Kaçarken, görevler ... sırasında sesler güzel oturtulmuş.

Senaryo hakkında konuşmaya gerek yok sadece oynayın!

Spoiler: Göster

*Saygılarımla EagleEye.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2012, 18:13:04 Gönderen: Alponero »
Life hurts a lot
more than death.

*

Çevrimdışı Mentor of Assassins

• *
  • 1965
  • Klavye Suikastçısı
    • Profili Görüntüle
Ynt: EagleEye Assassin's Creed İncelemesi
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2012, 01:38:09 »
İnceleme güzel ama Assassin'S Creed kesinlikle anlattığın kadar güzel bi oyun değil;) Dinleme ve Hırsızlık görevlerinden başlamak gerekirse oyunun tekdüze gidişatının merkezi cümlesi yeterli olacaktır. Hedefe saldırmadan önce kaçabileceğimiz yerler belirlemek diye birşey de yok çünkü hedefin nerede olacağı son anda mini haritaya ekleniyor. Yapay Zeka yazınca oyunun eksilerine başladın sanmıştım. Kaliteli kelimesini okuduğumdaysa oldukça şaşırdım. Yapay zeka kesinlikle tüm Assassin'S Creed serisinde en çok eleştirilen kısım;) Grafiklerin incelendiği ve Eagle Sense benzeri şeylerin anlatıldığı bir bölüm de mevcut değil. Oyuncuların ilgisini çekmek amacıyla hikayeyi de ana hatlarıyla anlatman gerekirdi. Tabi bunu yapmayan birçok oyun sitesi varken senden ne kadar beklemeliyiz bilemiyorum;)
Spoiler: Bi rahat bırakın • Göster

Spoiler: Game of Thrones Kardeşliği • Göster

Bazen sadece Microsoft'ta çalışmak istersin...