Assassin's Creed III - Serideki En İyi Mi?

• 1 Yanıt
  • 1867 Gösterim
*

Çevrimdışı Michael Scofield

• ikbal
  • *
  • 1845
  • i want to see rome.
    • Profili Görüntüle
Assassin's Creed III - Serideki En İyi Mi?
« : 28 Kasım 2012, 19:52:24 »
2013 Yılından; Kıyamet dedikleri Assassin's Creed III'müş!

Assassin's Creed III'ü İnce Bir Şekilde İnceleme

Assassin's Creed 3 yaklaşık 1 hafta gibi bir süre önce, daha doğrusu bir haftadan daha az kısa bir sürede çıkmıştı. Yani PC oyun severlerine çıkmıştı. PS3 ve Xbox360 oyuncuları ayrı tabi, onlar öncelik, PC oyuncuları beklemeli, beklemek zorunluluk oldu Ubisoft'un kurallarına göre. İşi bu noktaya getirdiler artık ne diyelim.

Neyse her ne kadar sonradan çıktıysa da sonuçta oyunu oynadım ve bitirdim, sonunu çoğu kişi gibi beğenmedim diyebilirim, ama diğer yönden oyunu aşırı derecede sevdim diyebilirim. Çünkü oyun aşırı derece güzel olmuş yani bana göre tabi.

Şimdi ben direk inceleme yapıp oyunu sıkıcı bir şekilde anlatmayı sevmiyorum, biraz konuşma dili, biraz yazı dili karışımı bir dille anlatmaya çalışacağım, amacım okunabilir hale getirmek söyleşiyi, ha bu arada söyleşiyi fazla uzun yapamadım, ama umarım bu şekilde de iyi olmuştur.

Avcılık güzel, gerçekten keyif veriyor, gerçekten iyi zaman geçiriyor insan, yani güzel.

Önce oyundaki avcılıktan konuşalım. Avcılık güzel olmuş, hoş olmuş iyi olmuş yakışmış. Böyle eskideki direk birini görünce kilitlenmenin yerine de az daha değişik olan, mouse imleci ile birinin üzerine gelerek kilitlenme var, ancak bazı yerlerde yine direk kilitlenme var ama olsun. Yani dediğim gibi hayvanları avlayabilmek güzel özellik, beni dinlerseniz kurtara, ayılara fazla dalaşmayın, çünkü zorlar, hiç dalaşmaya gelmiyor indirebilirler böyle bir anda, yani sonra söylemedi demeyin.

Çünkü kendimden biliyorum, kurtlar aniden önüme çıkıyordu ve öldürüyordu Connor'ı. Ondan dolayı yani belli olmuyor, böyle hele de istendiği zaman, yani zamanında tuşlara basmazsanız işte iş o zaman kötü olur, yani çok dikkat lazım, hem Frontier de, hem de Davenport'ta.

Mesela şimdi avcılığı baltayla yaparsınız, hidden blade ile, pistol olur, ok-yay olur. İpli silahımızla olur (Rope dart) yani genelde her türlü alınıyordu galiba hayvanlar. Hayvanlarda gerçekten çok fazla Frontier gibi bir yerde özellikle gezinirken çok böyle tavşan ile karşılaşabilirsiniz.

Karda yürümek çok zor, aşırı zor kısacası aşırı derecede zor.

Oyundaki şu mevsim özelliği güzel olmuş, gerçekten çok iyi olmuş bana göre, bu sayede bir yönden daha gerçekçilik sağlanabilmiş yani. Küçük bir örnek vermek gerekirsek, aslında bu çok büyük bir etkendir; karda gezinmek gerçekten çok zordur, hele de gidilecek yer çok uzun mesafedeyse ya haritadan gideceğiniz yere yakın bir liman bulup ''fast travel'' yapın ya da, bir at bulun veya çağırın bu şekilde gidin, gerçekten çok zor karda gezinmek, uğraştırıyor çok fazla.

Ama şimdi derseniz o zaman bu kötü olmuş, ben buna katılmam çünkü kötü demiyelim buna gerçekçilik diyelim, sonuçta karda adamın hızlı bir şekilde koşmasını bekleyemem ben açıkçası, gayet sade bir hızda ilerliyor Connor ve bana göre gayet iyi yani, sadece yolu uzatmada önemli bir etken o kadar.

Bir etkeni daha var o da şu; düşmanlarla falan savaşırken yavaş olabiliyor, hem düşmanlar hem siz, yani karda savaşta, yürümekte çok zor, büyük sabır ister.

Deniz Savaşları tek kelime ile ''Harika''

Harika dedim çünkü, gerçekten de öyle, öyle güzel yapmışlar öyle gerçekçi yapmışlar ki gerçekten ellerine sağlık ne diyeyim başka, daha ne denebilir ki, diyecek laf bırakmamışlar, ''yok artık'' denilecek dereceye getirtmiştiler hatta geçmişler de.

Şimdi anlatayım da ben biraz nasıl olduğunu, mesela en basit örneği, basit dememe bakmayın aslında çok zorludur bu; dalgalar. Dalgaların fırtınalı zamanlarda gelişi öyle bir muhteşem ki yani sırf bu yüzden gemi savaşı oynanabilir. Geminin içine giriyor dalgalar, hem bir de o anda klavyede ''space'' tuşuna basarak öyle bir tayfalarla birlikte eğiliyorsunuz ki, yani o an anlatılmaz yaşanır çok süper oluyor gerçekten.

Sonra böyle gemiler arasında savaş olduğunda toplar ateşlendiğinde dikkat edin kulaklık varsa kulaklığın sesini, hoparlör varsa da hoparlörün sesini bence fazla açmamaya dikkat edin, çünkü öyle bir ses çıkıyor ki, sandım ki yanı başımda iki gemi gerçekten böyle kapışıyor da, topları patlatan da benim orada. Cidden böyle bir his geliyor insana, yani alın böyle gemi savaşı olduğunda yanınıza bir çay, zaten mevsim kış şuan da, oyunda da rüzgarlı havalarda çay çok süper gider bence, denemedim ama eminim iyi gidiyordur, tadından yenmez diyebilirim.

Yani oyundaki sadece deniz savaşları özelliğine 10/10 puan verebilirim.

Senaryo iyi midir acaba? Bilemedim ki ama bence iyidir iyi.

Oyunun senaryosuna değinecek oldum, şimdi şöyle açıklayayım gerçekten böyle sürpriz dönüşler var yok değil, hiç spoiler vermek istemiyorum bu konuda, çünkü sürpriz dönüşleri direk o anda izlemek daha bir güzel olacaktır. Yani sırf sürpriz dönüşlerden dolayı senaryoya güzel denilebilir, oyunun son olan durumu hariç beğendim, yani o andaki senaryo hariç her yeri beğendim ancak şunu belirteyim sadece.

Ben anlamıyorum, oyundaki bütün bölümlerin senaryosu çok iyi, sadece sonda öyle bir batırmışlar ki senaryoyu gören sanır sonu başka biri yazmış, diğer bölümleri başka birisi, gerçekten şaşırdım. Neyse ama sırf bir oyunun sonu kötü diye oyuna kötü demek çok yanlıştır, adamlar uğraşmışlar yalan yok, gerçekten iyi bir senaryo ortaya koymaya çalışmışlar. Connor'ın hayatı sürprizlerle dolu, sonra Desmond da işte yani güzeldir açıkçası Desmond'da.

Şimdi diyorum da son bölüme göre senaryo değerlendirilmez, ama yinede bir oyunun sonu olduğu için oradan puan kırayım ben, bundan dolayı da senaryoya 7/10 puan verdim gitti.

Yeni silahlar? Kullanım? Dövüş sistemi ne alemde?

Oyunun özellikle dönemine özel de yeni silahlar çok mevcut. Ok-yay olsun (ok-yay çok eskiye dayanır da, yeni geldi bu oyunda), pistol, rope dart, tuzak(silahtan saymalım tamam ama, yine de hayvanları yakalamak için işe yarıyor), tomahawk olsun yani silahlarımız gerçekten çok.

Kullanımı da gayet kolay bana kalırsa, yani klavyede rahat oynayabildiğimi söyleyebilirim, ilk başlarda tabi alışma dönemi oldu, ancak fazla sürmedi. Şimdi ne diyordu Ubisoft, diyorlardı dövüş sistemi tamamen yenilendi falan? İnanalım mı acaba? Açıkçası şüpheli diyebilirim, çünkü şöyle, mesela öyle kalabalık bir orduya dalarsanız ve özellikle de adamlar durup size silahla ateş ederse o anda bir başka adamı siper alın yoksa enerjinizin çoğu gider, ve giderse de bence kaçsanız çok daha iyi olur, enerjinziin dolmasını bekleyin en iyisi.

Yani adamlarda silah olduğu için birde, onlarda kullanıyor tabi, birde hep aynı askerklerde yok, yani kırmızı ceketliler kolay alınıyor bana göre, bir tane şişman görünümlü adam hariç, ancak bir tane adam varki giysisi değişik böyle yalnız geziyordu galiba, ben ona kolay kolay dalaşmam, çünkü gerek duymam. Adamı çok öldürmek istersem ancak rope dart ile yere düşürür öyle öldürürüm, yoksa çok zor oluyor.

Buradan çıkaracağımız sonuç nedir? Dövüş sistemi açıkçası diğer oyunlara nazaran az da olsa gelişme göstermiş diyebilirim, yani gelişme hissedilebilir derecede. Bundan dolayı bu dövüş sistemine de 7/10 puan vereyim bakalım.

Masa oyunları nasıl derseniz; bence çok güzel olmuş.

Oyun çıkmadan önce, gelen bilgiler arasında da mevcuttu, masa oyunları falan deniliyordu, bunların arasında özellikle damayı sevdim, ayrıca diğer oyunları da sevdim, ancak ne yalan söyleyeyim dama dışında diğer oyunlarda hiç iyi değilim, adamlar direk yeniyor beni.

Vakit geçirmek için bana göre güzel bir etken yani, ben sevdim, böyle oyunun içinde oyun olması bana göre çok iyi olmuş, Ubisoft bu özelliği de bu oyuna güzel bir şekilde fazla abartmadan eklemiş bana kalırsa.

Masa oyunlarına puanım; 10/10'dur.

Oynanış iyi mi peki oynanış; bence gayet iyi.

Assassin's Creed III oynanış açısından açıkçası gayet iyi.

Ne tür yönden denilirse, mesela dövüş sistemi açısından, ekonomik sistem açısından, açıkçası gayet güzel gayet gerçekçi. Dövüş sistemi hiç değilse eskiye göre gayet iyidir, masa oyunları olsun, yani yeni yüzyıla ayak uydurabilmek olsun, yeni karakter bence gayet iyi olmuş seri için.

Şahsen ben beğendim, yan görevlere hiç bakmadan oyunu bitirdiğim için ancak bu kadar belirtmeler yapabiliyorum, oyunla ilgili genel bir puan vermek istemiyorum, aynı zamanda serideki en iyi oyun olabildiğini düşünüyorum yeni gelen özellikler açısından, bir de şu buglar düzeltilirse daha iyi olur, yani buglar arada çıktı bende fazla olmasada, oyunu gerçeklikten uzaklaştırır bu da.

Yılın oyunu gibi böyle büyük birşey söylemek istemem, çünkü gerçekten diğer oyunlarla alakam olmadığı için sadece bir oyundan değerlendirme yapmak istemem.

Fazla uzun bir söyleşi yapamadım ama yine de belirli yerlere değinmek istedim, Multiplayer bölümünü sevmediğimden hiç oraları oynamadığımdan değinmedin buna da.

Umarım Türkçe dil kurallarına dikkat edebilmişimdir, okuyan/okumayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

« Son Düzenleme: 28 Kasım 2012, 19:59:13 Gönderen: Michael Scofield »

*

Çevrimdışı Reatlek

• *
  • 11
  • Edward Kenway
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Assassin's Creed III - Serideki En İyi Mi?
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2012, 11:22:26 »
teşekkürler kardeşim güzel bir anlatım olmuş.