Ankara Savaşı (1402)

• 14 Yanıt
  • 9066 Gösterim
*

Çevrimdışı Florin

• *
  • 746
  • Güle güle...
    • Profili Görüntüle
Ankara Savaşı (1402)
« : 04 Ocak 2013, 12:09:05 »

Ankara Savaşı,1402 yılında,Sultan Yıldırım Bayezid ve Timur arasında yapılmış bir savaştır.Yıldırım Bayezid'in yenilgisiyle sonuçlanmış ve Yıldırım Bayezid esir edilmiştir.

Timur,İran ve Türkistan'da güçlü bir devlet kurmuş ve Anadolu'da hak talep ediyordu.Yıldırım Bayezid'in elinde tuttuğu Kara Yusuf ve Ahmet Celayir'i geri vermesini ve şehzadelerden birinin rehin olarak kendisine verilmesini istiyordu.Timur,istekleri yerine getirilmeyince Osmanlı'ya karşı istilacı planlar düşünmeye başladı.Timur,yaklaşık 140 bin kişilik büyük bir ordu topladı.Bu orduda 20 tane de sultan bulunuyordu.Erzincan,Kemah ve Sivas üzerinden Ankara'ya geldiler.Burada Çubuk Ovası'nda beklemeye başladılar.Bu sırada Yıldırım Bayezid ise İstanbul'u kuşatmıştı ve İstanbul'un düşmesine çok az bir vakit kalmıştı.Yıldırım Bayezid,Timur'un Anadolu topraklarına girdiğini ve onu beklediğini duyunca hemen kuşatmayı kaldırdı ve ordusunu Çubuk Ovası'na yönlendirdi.Yıldırım Bayezid'in ordusu Timur'un ordusundan daha az sayıdaydı.Yıldırım Bayezid,Çubuk Ovası'na vardığında Timur'un ordusu dağınık bir halde dinlenmekteydi ve Timur,Yıldırım Bayezid'in geldiğini görünce ne yapacağını bilemedi.Yıldırım Bayezid,hemen Divan-ı Hümayun'ü toplayarak ne yapacağına karar vermek istedi.Bütün paşaları,vezirleri ona saldırmayı teklif ettiyse de Yıldırım Bayezid,böyle bir saldırının mertçe olmadığını,Timur'un ordusunun toparlanmasını bekleyeceğini söyledi ve öyle de yaptı.Timur'un ordusu toparlandı ve savaş başladı.10 saat süren savaşın ardından,Osmanlı ordusunun etrafı iyice kuşatılmış ve kaçacak yerleri kalmamıştır.Yine de Yıldırım Bayezid'in şehzadeleri ve vezirleri kuşatmanın bir kısmını yararak kaçmayı başarmışlardır.Kalan 300-400 kişilik askeriyle atının üstünde çetince çarpışan Yıldırım Bayezid'in atının ayağına vurulan gürz sonucu atıyla birlikte yere kapaklanır.Bunun üzerine Timur'un askerleri tarafından yakalanan Yıldırım Bayezid,"Ben Sultan Bayezid'im.Beni sultanınıza götürünüz" demiş ve elleri bağlı olarak Timur'a götürülmüştür.

*Bu savaş sonucunda Fetret (Kargaşa) Dönemi başlamıştır.1402-1413 yılları arasında Yıldırım Bayezid'in 5 oğlundan 4'ü arasında süren taht kavgaları sonrası,Çelebi Mehmed tahta oturmuştur.

*Yıldırım Bayezid,1 yıl esir tutulduktan sonra,1403 yılında geri gönderilmiştir.Oğullarının taht kavgasını görünce dayanamayan Yıldırım Bayezid,kalp krizi sonucu vefat etmiştir.
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2013, 14:03:01 Gönderen: Florin »

*

Çevrimdışı _Süpürge_

• *
  • 1214
  • Come with me and take this city!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Ankara Savaşı (1042)
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2013, 12:18:09 »
Bilgilendirdiğin için teşekkürler.

*

Çevrimdışı LoneAssassin

• *
  • 2153
  • ليس هناك ما هو صحيح ، فكل شيء مباح.
    • MSN Messenger - assassinlone12@hotmail.com
    • Yahoo Instant Messenger  - assassinlone@ymail.com
    • Profili Görüntüle
    • Assassin's Creed 1092 Türkiye
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2013, 12:49:19 »

bilinmez gibi
x gibi
bizim gibi...

*

Çevrimdışı Florin

• *
  • 746
  • Güle güle...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2013, 12:50:37 »
Neyse bende kendim yazdım :D

*

Çevrimdışı LoneAssassin

• *
  • 2153
  • ليس هناك ما هو صحيح ، فكل شيء مباح.
    • MSN Messenger - assassinlone12@hotmail.com
    • Yahoo Instant Messenger  - assassinlone@ymail.com
    • Profili Görüntüle
    • Assassin's Creed 1092 Türkiye
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2013, 12:53:46 »
 Bu arada bi şeyi eklemeyi unutmuşsun onu da ben söyliyim :D Ankara Savaşı'na ayrıca "Kör-Topal Savaşı" da denir çünkü savaştaki iki liderin birinin gözü kördü diğerinin ise ayağı aksıyordu. Ama kim kör kim topaldı hatırlamıyorum :D

bilinmez gibi
x gibi
bizim gibi...

*

Çevrimdışı _Süpürge_

• *
  • 1214
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2013, 13:13:26 »
Bu arada bi şeyi eklemeyi unutmuşsun onu da ben söyliyim :D Ankara Savaşı'na ayrıca "Kör-Topal Savaşı" da denir çünkü savaştaki iki liderin birinin gözü kördü diğerinin ise ayağı aksıyordu. Ama kim kör kim topaldı hatırlamıyorum :D
Timurun ayağı topaldı.

*

Çevrimdışı FSM1453

• *
  • 826
  • Vaktiyle bir ATSIZ varmış.
    • MSN Messenger - kss1521@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • Twitter'a da beklerim mübarek :D
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2013, 13:36:19 »
Güzel,her zaman ki gibi...
Kadir Popcorn'un askerleriyik bijî biji

*

Çevrimdışı _Süpürge_

• *
  • 1214
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : 04 Ocak 2013, 13:44:39 »

Ankara Savaşı,1402 yılında,Sultan Yıldırım Bayezid ve Timur arasında yapılmış bir savaştır.Yıldırım Bayezid'in yenilgisiyle sonuçlanmış ve Yıldırım Bayezid esir edilmiştir.

Timur,İran ve Türkistan'da güçlü bir devlet kurmuş ve Anadolu'da hak talep ediyordu.Yıldırım Bayezid'in elinde tuttuğu Kara Yusuf ve Ahmet Celayir'i geri vermesini ve şehzadelerden birinin rehin olarak kendisine verilmesini istiyordu.Timur,istekleri yerine getirilmeyince Osmanlı'ya karşı istilacı planlar düşünmeye başladı.Timur,yaklaşık 140 bin kişilik büyük bir ordu topladı.Bu orduda 20 tane de sultan bulunuyordu.Erzincan,Kemah ve Sivas üzerinden Ankara'ya geldiler.Burada Çubuk Ovası'nda beklemeye başladılar.Bu sırada Yıldırım Bayezid ise İstanbul'u kuşatmıştı ve İstanbul'un düşmesine çok az bir vakit kalmıştı.Yıldırım Bayezid,Timur'un Anadolu topraklarına girdiğini ve onu beklediğini duyunca hemen kuşatmayı kaldırdı ve ordusunu Çubuk Ovası'na yönlendirdi.Yıldırım Bayezid'in ordusu Timur'un ordusundan daha az sayıdaydı.Yıldırım Bayezid,Çubuk Ovası'na vardığında Timur'un ordusu dağınık bir halde dinlenmekteydi ve Timur,Yıldırım Bayezid'in geldiğini görünce ne yapacağını bilemedi.Yıldırım Bayezid,hemen Divan-ı Hümayun'ü toplayarak ne yapacağına karar vermek istedi.Bütün paşaları,vezirleri ona saldırmayı teklif ettiyse de Yıldırım Bayezid,böyle bir saldırının mertçe olmadığını,Timur'un ordusunun toparlanmasını bekleyeceğini söyledi ve öyle de yaptı.Timur'un ordusu toparlandı ve savaş başladı.10 saat süren savaşın ardından,Osmanlı ordusunun etrafı iyice kuşatılmış ve kaçacak yerleri kalmamıştır.Yine de Yıldırım Bayezid'in şehzadeleri ve vezirleri kuşatmanın bir kısmını yararak kaçmayı başarmışlardır.Kalan 300-400 kişilik askeriyle atının üstünde çetince çarpışan Yıldırım Bayezid'in atının ayağına vurulan gürz sonucu atıyla birlikte yere kapaklanır.Bunun üzerine Timur'un askerleri tarafından yakalanan Yıldırım Bayezid,"Ben Sultan Bayezid'im.Beni sultanınıza götürünüz" demiş ve elleri bağlı olarak Timur'a götürülmüştür.

*Bu savaş sonucunda Fetret (Kargaşa) Dönemi başlamıştır.1042-1413 yılları arasında Yıldırım Bayezid'in 5 oğlundan 4'ü arasında süren taht kavgaları sonrası,Çelebi Mehmed tahta oturmuştur.

*Yıldırım Bayezid,1 yıl esir tutulduktan sonra,1403 yılında geri gönderilmiştir.Oğullarının taht kavgasını görünce dayanamayan Yıldırım Bayezid,kalp krizi sonucu vefat etmiştir.
1042 değil 1402 yanlış yazmışsın.

*

Çevrimdışı akyurt

• *
  • 1457
  • Nice yitik biçek erse öz sapın yonumas
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Ocak 2013, 13:51:15 »
insan şunu dün yazar :D bugünkü tarih yazılısında timurun kazanmasının sebepleri nelerdir diye çıktı :S

*

Çevrimdışı Florin

• *
  • 746
  • Güle güle...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Ocak 2013, 14:02:57 »
1042 ahahah :D :D
Hızlı basınca böyle oluyor :D