ASSASSİN'S CREED ANA KARAKTERLERİ DEĞERLENDİRMESİ

• 50 Yanıt
  • 22158 Gösterim
Ynt: ASSASSİN'S CREED ANA KARAKTERLERİ DEĞERLENDİRMESİ
« Yanıtla #50 : 24 Haziran 2017, 13:17:30 »
Bence bu tartışma yapılırken oyunun kronolojik gelişimi en çok gözönüne alınması gereken konudur. Sonuçta Assassin's Creed oyununun temeldeki yapım amacı bizlere oyun zevkini yaşatmak değil , para kazanmaktır. İlk çıkan oyunda Altair'i oynadık ve Altair'in bu konudaki en büyük dezavantajı ilk oyunun kahramanı olması. Yani oyunun ne kadar tutacağı , ne şekilde tepki alacağı hiç belli değil. İlk oyundan sonra güzel bir tepki alan Ubisoft AC II ile bizi Ezio ile tanıştırdı. AC II ve Ezio ile devam ettiğimiz oyunlardan sonra Ubisoft artık AC oyunlarının çok iyi tepki aldığını ve alacağını görmüş oldu. Ve bundan kaynaklı devam oyunları için çok daha fazla geliştirmeler yaptı. Yani yapacağı yatırımların kesinlikle gelir getireceğini bildiğinden yapabilecekleri her şeyi yapmaya başladılar. Bu yüzden ilk oyunlarda eksik olan bazı şeyleri sonraki oyunlarda geliştirmeye başladılar. Bu örneğin aynısı Star Wars film serisindede vardır. Seri hikayenin sıralamasına göre değil , hikayenin en çok ilgi çekebilecek kısmını filme çekip yayınladılar. Hikaye sıralamasına göre 3-4-5-1-2-7 olduğunu varsayıyoruz. Bizim örneğimizle ilişkilendirirsek 3. ve 4. film çekilirken filmlerin ne kadar tutacağı tam bilinmediği için yatırımlarda büyük risk alınmıyordu. Ama 3. ve 4. filmde filmlerin tuttuğu görüldükten sonra diğer filmlerde yatırımlar çok daha artmış ve filmler daha geliştirilerek çekilmiştir.

Sonuç olarak AC'nin oyunlarının karakterlerini karşılaştırırken bu gözönüne alınmalıdır. Ayrıca hikayenin gidişatına göre de kahraman yaratıldığı için Connor'un en hızlı , en çevik yaratıldığını felan söyleyen arkadaşıma şunu soracağım. Connor neden böyle yaratıldı çünkü hikaye bunu gerektiriyordu. Peki Ezio neden çapkın ve başlarda acemice davranışları var. Hikaye bunu gerektiriyordu. Bu kadar basit. Sen eğer Connor'u hikayeden dolayı verilen özelliklerle övüyorsan Ezio içinde hikayenin gerektirdiklerini gözönüne almalısın.

Bence AC karakterlerini karşılaştırırken en çok alabileceğimiz kıstas bizi oyuna ne kadar bağladıkları olmalıdır. Sonuçta gerçek hayattada en çok öne çıkan kişisel özelliklerdendir. Yeteneklerinin ne kadar fazla olduğu bir yana onları ne kadar kullanabildiğin ve sergileyebildiğin. Bu yüzden benim Sıralamam Ezio-Altair-Connor oldu. Connor'a hiç ısınamadım nedense. Ezio'ya 3 oyun yapıldı o yüzden ona ısınmamız normal yorumunu yapan arkadaşlar içinde. Altair için sonraki oyunlarda bize gösterilen kısımları bile atarsak ilk oyunda Altair ile oynarken gerçekten karaktere ısınıyordum. Onun suikastçı tavırlarını hissediyordum ve oyunu ona göre oynuyordum. İnsanları dinlerken arkamı dönerdim mesela sanki onları takmıyormuşum gibi. Ezio'daysa bu AC II'de deli dolu oynuyordum , hissediyordum Ezio'nun deli doluluğunu karakter hissettiriyordu. Hele İstanbul sokaklarında dolaşırken o bilge havasını. Oyunu Master Assassin havasıyla oynuyordum. Fakat Connor'da bir türlü bir hava yakalayamadım. hiçbir hava yakalayamadım. Karakterle bütünleşmek değilde nedense oyunu bitirmem için ona zorunlu olduğum havası var hep. :)

;D ;D ;D ;D ;D Ahaha. Abi aynısını Altair'de bende yapıyorum ya. Ayrıca connor'a bende ısınamadım ya.