Karar

• 1 Yanıt
  • 2271 Gösterim
*

Çevrimdışı Minus2L

• -Mert A.-
  • *
  • 560
  • Mert <E>
    • MSN Messenger - rrr__mert@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Karar
« : 10 Haziran 2013, 22:02:12 »
Uzun zamandır deneme yazmıyordum. Umarım sıkılmadan okursunuz. Tam olarak emin olmamakla beraber 3-4 günde bir kafama estikçe yazmaya devam edecek gibiyim( yazıya gönderme yaptım :) ). İyi vakit geçirmeniz dileğiyle.

Bir gün gelip biri size "Çağımızın en büyük sorunlarından biri gençlerin yanlış kararlar vermesidir." dese tepkiniz ne olurdu? Şahsen ilk başta biraz şaşkınlık duyardım. Onca insan varken beni bulmalarını çok garip bulurdum. Daha sonra da geçiştirmek amacıyla bir şeyler söylerdim. Oldum olası röportajları becerememişimdir. Gerçek fikrimi söylemeyip, konuyu geçiştirmek bile yanlış verilen kararlardan biridir belki de.

Karar vermek bana göre her zaman hafife alınmıştır. Çoğumuz onun o sahip olduğu muazzam gücü göremeyiz bile. Günlük aldığımız kararların evrenin işleyişini bile değiştirebileceğini söylesem belki bana gülebilirsiniz. En basitinden açıklayacak olursam; bir arkadaşınızın sizi dışarıya davet etmesinden doğan bir olay örgüsünde hayat eşinizle, ya da patronu olacağınız bir iş yerinin sahibiyle görüşebilirsiniz. Fırsatlar her gün karşımıza çıkar. Aynı şekilde evde oturabilir, ders çalışabilir ve yüksek derecede bir okula yerleşerek mezun olabilirsiniz. İyi ya da kötü hayatınızda o eş ya da iş olmayacaktır. Bu her gün olan bir şey ve bundan kaçınamayız. Hangi kararın iyi ya da kötü olduğunu bilemeyiz. Çoğu zaman aklımızın değil, hislerimizin eseridir. Şuan bile bu saatte, gözlerim kapanacak halde yazı yazıyor olmam hiçbir akla mantığa sığmayacak olsa da bu benim içimden gelen bir şey. Ve böyle bir hisse sahip olmak çok güzel bir duygu. Yanlış bir karar vermek hayatımızın sonuymuş gibi gösterilir genelde. Sayısal okuması gereken bir kişinin sırf kendi istekleri üzerine sözel okuyarak kendisine farklı bir gelecek çizmesi gibi. Bu noktada başarılı olabilecek bir kişi, potansiyelinin çok altında kalmış olabilir. Ancak olmak istediği kişi olmuştur ve bundan mutluluk duyacağından eminim.

Tabii bu durumun geçerli olması için kişinin kendinden, yani kararından emin olması gerekir. İkilemde kalarak alınan bir karar pek sağlıklı olmaz. Bu sadece insanda pişmanlık duygusuna sebep olur. Böyle bir durumda bulunmamak için de hayattan ne istediğimizi bilmemiz gerekir. Aksi takdirde kararsız kalırız. Unutmayın ki “ Alacağını en kötü karar bile, kararsız kalmaktan iyidir.” .

*

Çevrimdışı Melikşahsagun

• *
  • 804
  • Work in the Dark to Serve to Light
    • Profili Görüntüle
Ynt: Karar
« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2013, 08:05:51 »
Okudum güzel yazmışsın :D

Bir işi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar.