Yazar Rehberi

• 6 Yanıt
  • 4103 Gösterim
*

Çevrimdışı Minus2L

• -Mert A.-
  • *
  • 560
  • Mert <E>
    • MSN Messenger - rrr__mert@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Yazar Rehberi
« : 02 Ağustos 2013, 12:54:47 »

Burada hikaye yazıp, kendini geliştirmek isteyenlerin hayalidir yazar olmak. Ne kadar iyi hikaye yazarsanız yazın yine de iş bunla bitmiyor. Kitap çıkarmak için önce eserinizi koruma altına almanız öneriliyor. Bunun için birkaç yöntem mevcut. Öncelikle bunlardan bahsedeceğim.

Soru: Yazdığım romanımın telif hakkını almak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap: Telif hakkı, bir fikir veya sanat eserini meydana getiren kişinin, bu eser üzerindeki haklarının tamamıdır. Söz konusu haklar, zaten eseri meydana getiren kişide olduğundan almak için yapılması gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Ancak ispat kolaylığı sağlaması bakımından isteğe bağlı kayıt- tescil işlemi yapılması mümkündür.  1

Soru: İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil Başvurusunu Kimler Yapabilir?
Cevap: Eseri meydana getiren kişi ya da kişiler tespit edilmeye çalışıldığından, bu kişiler ya da mirasçıları, kendileri ya da vekilleri aracılığıyla başvuru yapabilirler. İsteğe bağlı kayıt-tescil başvuruları, başvuru için yönlendirileceğiniz sistemde yer alan ibraz edilmesi gereken evraka ilişkin verilen bilgi notları doğrultusunda hazırlayacağınız evrakla birlikte, şahsen ya da posta yoluyla yapılabilmektedir. 2

Soru: İsteğe Bağlı Kayıt- Tescil Başvuruları Nasıl Yapılır?
Cevap: Genel Müdürlüğümüz internet sayfasında bulunan http://www.telifhaklari.gov.tr/ana/bolum.asp?id=274 bölümünden bilgi edinip yönlendirmenin yapıldığı otomasyon sistemi üzerinden online olarak başvuru gerçekleştirilmesi ve sonrasında başvuru evrakının ibrazı gerekmektedir. 2

Soru: İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?
Cevap: İsteğe bağlı kayıt- tescil başvurusu Telif Hakları Genel Müdürlüğüne yapılmaktadır. 2

Soru: İşlem Ücreti Ne Kadardır? Hesap Numarası Nedir?
Cevap:  İşlem ücreti            :  95,99 TL.
Hesap numarası (IBAN)      :  TR37 0000 1001 0000 0350 1210 07
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü
T.C. Merkez Bankası Ankara Şubesi Hesabı 2

Soru: İsteğe Bağlı-Kayıt Tescil dışında eserimizi nasıl koruma altına alabiliriz?
Cevap: Bunun için kullanılan dijital imza sistemi var. Bu sistemde eserinizin tarihi dijital olarak imzalanır ve bu şekilde tarihi ispatlamak için dijital bir imzanız olur. Bu imkanı sunan sitelerden en ünlüsü www.tasdix.com sitesidir. İlk tasdix ücrestsizdir. Sonrası için fiyatlandırma aşağıdaki gibidir:

Eserimizi koruma altına aldıktan sonra geldik basım aşamasına.

Soru: Kitap bastırmak istiyorum ne yapmalıyım?
Cevap: Kitapların sertifikalı bir matbaada çoğaltımının yapılması gerekir. Bazı istisnalar dışında, genel olarak kitapların bandrollenmesi zorunlu olduğu için süreli olmayan yayın bandrol başvurusunda bulunulması gerekir. Bandrol başvurusuna ilişkin bilgilere http://www.telifhaklari.gov.tr/ana/sayfa.asp?id=375 ulaşabilirsiniz. Bandrollerin ise kitapların çoğaltımını takiben sevkiyattan önce yapıştırılması zorunludur. 1

Soru: Bir kitap yazdım, kitabın yayınlanmasıyla ilgili yayıneviyle anlaştım ancak imzalayacağımız sözleşmede neler yer almalı?
Cevap: Yazar ile yayınevi arasında imzalanacak olan mali hakların devrine ya da kullanımına ilişkin sözleşmede; mutlaka devredilecek mali hakların(çoğaltma ve yayma) ayrı ayrı belirtilmesi ve bu sözleşmenin yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Bu sözleşmede süre (3 yıl süreyle bu sözleşmenin geçerli olacağı gibi), baskı sayısı (sadece 2 baskıyla sınırlı olarak gibi), baskı adedi sınırlaması (sadece 3000 adet kitap basılacak ve yayımlanacaktır gibi) ve yer (kitaplar sadece Türkiye’de yayımlanacak gibi) sınırı konulabilir. 1

Buradan sonra işin asıl noktasına geliyoruz. Eserinizi nasıl basacaksınız, dağıtımı nasıl olacak? Herhangi bir ücret ödeyecek misiniz?
Kitabınızı isterseniz kendiniz bastırtabilir ve dağıtabilir, isterseniz de bir yayınevi aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu konudaki seçenekleriniz;
Kitabın basımını ve dağıtımı kendiniz yapabilirsiniz.
Kitabın basımını kendiniz, dağıtımını yayınevine yaptırabilirsiniz.
Kitabın basımını ve dağıtımını yayınevine yaptırabilirsiniz.
İlk iki seçenekte ücretleri kendi cebimizden karşılıyoruz fakat üçüncü seçenekte eğer başvuru yapıp kitabımız beğenilirse tüm masraflar yayınevi tarafından karşılanıyor.

Burada aklımıza şu soru takılıyor. Bir kitaptan kazancım ne olur?
Bir kitaptan kazanmak için gerçekten çok satması lazım ki bu ülkemizde daha zor bir hal alıyor. Ayrıca bu yayıneviyle yaptığınız anlaşmaya göre değişir. Örnek olarak ilk 1000 kitap üzerinden alacağınız miktar %25 ken 1000’den sonrası %30 olabilir. Yani ne kadar çok satarsanız pastadan o kadar çok pay alırsınız. Ne kadar kazanacağım diyorsanız, bir kitabın fiyatını belirleyin ve hesabı siz yapın :)

Yayınevlerine kitabım hakkında nasıl ulaşabilirim?
Yayınevlerinin sitesindeki iletişim bölümünden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bazı yayınevleri internet sitesinden başvuru kabul ediyor. Örnek olarak: http://www.dogankitap.com.tr/yazaradaylari/

Yayınevleriyle ne tür bir süreçten geçilir?
İlk önce yazınızın sinopsisini yayınevine gönderirsiniz. 1 hafta ile 6 ay arasında bir süreçte eğer kitabınız basılmaya değer görülürse, çağırılır ve kitabınızı detaylı bir şekilde konuşursunuz. Kitabınız yayınevi tarafından beğenilip basılmaya değer görüldükten sonra yayınevi ile aranızda bir sözleşme imzalarsınız. Sözleşmeden sonra hemen kitabınız basılmaz, bunun için belli bir süre geçilir ve kitabınız basıldıktan sonra dağıtıma başlanır. Sonunda bir kitap yazarı olmuşsunuzdur :)

Sorularınız varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

*

Çevrimdışı Ezio 1092

• İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir
  • *
  • 2248
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazar Rehberi
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2013, 14:06:22 »
Çok yararlı bir konu olmuş eline emeğine sağlık :)

*

Çevrimdışı Boxtroll

• *
  • 411
  • Henry VIII
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2013, 02:22:23 »
Ben ileride yazar olacağım gibi duruyor. Bir tane ajandam var içinde hikayelerimi yazdığım tüm evreni ve tarihini yazıyorum.
Spoiler: O Her yerde • Göster

Henry VIII
[/center]

*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

• Bat of Gotham
  • *
  • 1670
  • You are not brave. Men are brave.
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2013, 00:51:51 »
Ben de yazar olmayı düşünüyorum ileride ama yazdığım hikayeler bir yerden sonra tıkanıyor. Aklımda güzel fikirler var ama bu yüzden fikir olarak kalıyor sadece. Yazmak istediğim türlerdeki kitapları çok sıklıkla okuyorum. Hayalgücümü daha genişletip fikirlerimi fikirden ileri götürmemi sağlayabilecek bildiğiniz kitaplar var mı? Çünkü bu konuda kendimi geliştirmeyi çok istiyorum.

I bet your parents taught you that you mean something, that you're here for a reason. My parents taught me a different lesson, dying in the gutter for no reason at all... They taught me the world only makes sense if you force it to.

*

Çevrimdışı Minus2L

• -Mert A.-
  • *
  • 560
  • Mert <E>
    • MSN Messenger - rrr__mert@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2013, 01:10:33 »
Ben de yazar olmayı düşünüyorum ileride ama yazdığım hikayeler bir yerden sonra tıkanıyor. Aklımda güzel fikirler var ama bu yüzden fikir olarak kalıyor sadece. Yazmak istediğim türlerdeki kitapları çok sıklıkla okuyorum. Hayalgücümü daha genişletip fikirlerimi fikirden ileri götürmemi sağlayabilecek bildiğiniz kitaplar var mı? Çünkü bu konuda kendimi geliştirmeyi çok istiyorum.
Klasikler bu konuda öne çıkıyor. Kitap yazarken hitap ettiğin kitleden tut, yazdığın kitabın tarihi, insanları kısacası dünyası hakkında bilgi sahibi olman gerekiyor. Kitabı yazarken ilk önce kafanın içinde bir dünya yaratmalısın ki, anlatımda ve tasvirde başarıyı yakalayabilesin. Klasiklerden bir örnek vereceğim. Victor Hugo'nun Sefiller adlı romanında, karakterlerin nasıl işlendiğine bir göz at. Romanda defalarca karakterlerin düştüğü ikilemlerle, sürekli okuyucuya "Sen olsan napardın?" sorusunu düşünmeye yöneltiyor.  Birçok başarılı yazarın kitaplarını okuyabilir onlardan esinlenebilirsin.

*

Çevrimdışı Affedilmeyen

• *
  • 786
  • Kisi Sevdigi ile Beraberdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2013, 01:20:23 »
Yazar olmanin Yolu cok kitap okumaktan geciyor Cok kitap okumalisiniz ki kendinizi gelistirebilirsiniz.Yazdiklarinizi paylasirsaniz elestiri alabilirsiniz ancak bunlar sizi daha iyisini yapmaya yönlendirmeli.Zamanla bir tarziniz olur.Yazarlik biraz sabir isi özetle
Hayat Akip Giden Bir Nehirdir.. Yüzmesini Bilmiyorsan Su Üstünde kal..

*

Çevrimdışı Boxtroll

• *
  • 411
  • Henry VIII
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2013, 00:41:53 »
Yazar olacağım dedim ben ama öyle değil. Yani asıl mesleğim inşallah Psikolog olacak. Ancak benim kendi evrenimde yazmalarım devam edecek. Evren dediysem sistem. Ajandama daha önce de söylediğim gibi bilgileri ve tarihini yazıyorum. O bitince onu bir word dosyası olarak sunacağım buraya. Orayı okuyunca tüm hikayelerimin karakterlerimin her şeyi anlarsınız. Kafanıza takılan geçmişi ve tarihi olay soruları direk cevaplanır.
Spoiler: O Her yerde • Göster

Henry VIII
[/center]