Anket

Sizce Þehzade Mustafa nýn idamý Osmanlý nýn kaderini kötümü etkiledi  ?

Evet
6 (75%)
Hayýr
2 (25%)

Toplam Oy Verenler: 8

Şehzade Mustafa nın idamı

 • 2 Yanıt
 • 4380 Gösterim
Şehzade Mustafa nın idamı
« : 21 Aralık 2013, 18:25:27 »
İşte Kanuni Sultan Süleyman'ın büyük oğlu Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi...
Mahidevran Sultan Kanuni’yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendi. Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuni’nin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu.
Mustafa çok iyi eğitilmiş bir şehzade, çok cesur ve başarılı bir askerdi de aynı zamanda. Halk ve asker nezlinde de çok sevilirdi.Kanuni Sultan Süleyman, yaşı ilerleyince oğullarından hangisinin tahta çıkacağı yönünde bir çekişme başladı.


Hürrem Sultan, Kanuni’nin ilk oğlu Şehzade Mustafa’yı devre dışı bırakıp kendi oğullarından birini tahta çıkarmak için bir strateji izlemeye başlamıştı. Bu arada Hürrem Sultan, kızı Mihrimah Sultan’ı Rüstem Paşa ile evlendirdi. Daha sonra veziriazamlığa yükselecek olan Rüstem Paşa, Şehzade Mustafa’nın bertaraf edilerek yerine Hürrem Sultan’ın oğullarından birisini veliaht tayin ettirmesinde en büyük yardımcısı olacaktı.


Her ne kadar hemen herkes Şehzade Mustafa`nın Kanuni sonrasında tahta geçmesinin uygun olduğunu düşünse de, Hürrem ve Rüstem Paşa Şehzade Mustafa`ya karşı müthiş bir kin duyuyorlardı.Damat İbrahim Paşa’nın bir de Şehzade Mustafa’yı desteklemesi belki de ona en büyük düşmanını kazandırmıştı. Hürrem Sultan’ı. Hürrem Sultan bütün gücü ile Paşa’nın aleyhinde çalışıyordu.


Paşa’nın Hatice Sultan ile ilgilenmediği, bazı cinayetleri gizlediği, hediye gönderilen Kuranı Kerimleri kabul etmediği, gizli hristiyan olduğu, devletin parasını müsrifçe harcadığı söylentilerine artık Kanuni de inanmaya başlamış ve eski dostu ile ayrılmanın vakti geldiğini düşünerek onu öldürtmeye karar vermişti.1536’nın Mart ayında iftar için saraya çağrılan İbrahim Paşa, iftardan sonra bir odaya çağrılarak, daha sonra Şehzade Mustafa’yı da boğdurtmakta kullanılacak sağır ve dilsiz cellatlar tarafından boğduruldu.


İmparatorluğun büyük başarılar elde ettiği bu dönemde bir yandan da taht kavgaları için için devam etmekteydi.  Ordu, ulema ve meşayih Şehzade Mustafa`nın sultanlığının uygun olduğunu düşünüyordu.Veliahtlık meselesi ile ilgili dedikodular yapılmaya başlayınca, Kanuni yanındakilerin de teşviki ile Şehzade Mustafa’yı saltanat merkezine daha yakın olan Manisa sancakbeyliğinden alarak yerine Şehzade Mehmet tayin etti.


Manisa sancakbeyliği, padişah`ın vefatı durumunda yerine geçecek şehzadeye ayrılan bir yer olarak bilinmekteydi. Burada sancakbeyliği görevini yürüten Şehzade Mustafa bir zaman sonra Amasya`ya kaydırıldı.


Gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya’ya gitti.
Manisa’ya ise, Kanuni’nin Hürrem’den olma ve Şehzade Mustafa`dan altı yaş küçük oğlu Şehzade Mehmet getirildi. Bunun anlamı, Hürrem’in oğullarından birinin sultan olması için yoğun bir çaba gösterildiği ve Kanuni’nin de bu etkiye direnemediğiydi.


Tüm bunlar gerçekleşirken beklenmeyen bir durum ortaya  çıktı. Kanuni’nin Şehzade Mustafa’ya tercih ettiği Şehzade Mehmet, henüz 22 yaşında iken vefat etti.Şehzade Mehmet’in vefatından sonra Şehzade Mustafa bir kez daha öne çıksa da, Manisa Sancakbeyliğine bu kez yine Hürrem’in oğlu olan Şehzade Selim getirildi. Bu durum, Hürrem’in kendi oğullarından birisini sultan yapmak konusundaki ihtirasını ve gayretini göstermekteydi.Saraydaki entrikalar bitmek bilmiyordu. Art arda yapılan iftiralar yavaş yavaş padişahın şahzadeye karşı olumsuz bir fikre kapılmasını sağlayacaktı. Bunda, Sadrazam Rüstem Paşa’nın etkisi büyüktü.Rüstem Paşa, gizlice şehzadenin mührünü kazıttı. Şehzade Mustafa’nın ağzıyla İran Şahı Tahmasb’a bir mektup yazdı. Şahın cevaben yazmış olduğu mektubu da ele geçirdi. Gerektiğinde bu sahte mektupları padişaha gösterecek ve şehzadenin sonunu hazırlayacaktı.


1552 yılında Rüstem Paşa Doğu Seferi’ne gidecek ordunun başına getirildi. Rüstem Paşa, sefer sırasında Anadolu’da herkesin Şehzade Mustafa’yı desteklediğini gördü. Askerler arasında da, artık 60 yaşına gelmiş olan Kanuni’nin kocadığı, zaten son on yıldır ordunun başında sefere bile çıkmadığı, yerini bu işi gerçekten hak eden Mustafa’ya bırakması yönünde dedikodular yayılmaya başladı.

Rüstem Paşa, bir adamını İstanbul’a göndererek meydana gelen olayları ayrıntısıyla Kanuni’ye iletti. Bu arada daha önce Şah Tahmasb’a yazdığı sahte mektupları da Şehzade Mustafa’nın aleyhine delil olarak gönderdi. Rüstem Paşa, Kanuni’yi tamamen oğluna düşman etmişti. Özellikle “tahtı bırakması” yönündeki dedikoduları duyan Kanuni, iyice sinirlenmiş ve üzülmüştü.Kanuni Sultan Süleyman derhal Rüstem Paşa’yı geri çağırarak seferin ertesi yıl bizzat kendi idaresinde yapılacağını bildirdi. Ertesi yıl 1553′te İran Seferi’ne padişah kendi çıktı. Ordu, 5 Ekim 1553 yılında Konya Ereğlisi yakınındaki Aktepe denilen mevkide konakladı.
Padişahın yanında Şehzade Cihangir ve yolda orduya katılan Şehzade Selim bulunmaktaydı. Kendisine orduya katılması talimatı verilen Şahzade Mustafa, babasının kendisiyle ilgili düşüncelerinden habersiz, orduya katıldı. Kendisini çok seven ikinci vezir Kara Ahmed Paşa’nın ikazlarıyla bazı şeylerin ters gittiğini fark etti.

Akşama doğru babasının otağından kendisine doğru üzerinde kağıt bulunan bir ok atıldı. Kağıtta, babasının otağına kesinlikle gitmemesi, aksi halde babasının onu öldüreceği yazılıydı.
Şehzade Mustafa bunu Rüstem Paşa’nın kendisine karşı bir hilesi olarak düşündü. Hem otağa gitmemenin babasına karşı bir saygısızlık olacağını düşündü. Ayrıca Şehzade Mustafa, babasının kendisini öldürebilecek büyüklükte bir suç işlemediğini ve Rüstem Paşa dahil hiç kimsenin , babasının kendisine ölüm kararı verebilecek derecede etkileyebileceğine inanmıyodu.
Çadıra giren şehzadeye yedi dilsiz cellat saldırdı. Şehzade Mustafa mücadele etmesine rağmen, cellatlar tarafından boğularak öldürüldü.

Şehzade Mustafa’nın ölümü ordu arasında derin bir üzüntü ve hoşnutsuzluk meydana getirdi. Şehzadenin başına gelenlerin sorumlusu olarak tepkiler Rüstem Paşa’ya yönelince, padişah ortamı yatıştırmak için Şehzade Mustafa’ya yakınlığı ile bilinen Kara Ahmed Paşa’yı veziriazamlığa getirdi.Şehzadenin cenazesi Bursa’ya gönderilerek İkinci Murad türbesine defnedildi. :'( Arkadaşlar şehzade Mustafa nın öldürülmesi Osmanlı nın tarihini değiştirdi keşke olmasaydı.

*

Çevrimdışı xOmeRx

 • *
 • 1039
 • Gücün olduğu yerde biz varız...
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: Şehzade Mustafa nın idamı
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2015, 15:24:15 »
Konu eski olabilir ama tarih konularında kesinlikle hortlatma kuralı olmamalı :)

Pargalının kibir olayına hiç katılmıyorum.

Tamam insanoğluna bu kadar güç geçerse ister istemez hırs olur.Fakat kesinlikle o lafları kibir olarak kullanmamış devleti temsil etmiştir.Zira 1533 istanbul antlaşmasında avusturya kralı osmanlı sadrazamına denk tutulmuştur.İbrahim paşa bu protokol dogrultusunda hareket etmiştir.Avusturyayı böyle konuşarak aşağılamıştır.

Kesinlikle böyle bir paşanın böylesine kıymetli bir devlet adamının idam edilmesi doğru birşey değildir.Nitekim pargalıdan sonraki gelen sadrazamların hiçbirisinin devlete bir faydası dokunmamıştır.Taaki sokullu mehmet paşaya kadar ki 30 yıllık süreçte doğru bir sadrazam gelmemiş.Rüstem paşa gibi kabiliyetsiz devlet adamlarının sadarete gelmesiyle devletin içten içe bozulma tohumları atılmıştır.

Ayrıca şunuda unutmamak gerekirki sadece osmanlıda değil bütün imparatorluklarda oldukça dikkat çekici bir özellik vardır.Vezirin karakteri kişiliği hükümdarında kişiliği karakterini oluşturmaktadır.Nitekim pargalı ibrahim paşa zamanında Kanuni bir rönesans hükümdarı , sağlıklı ve akılcı kararlar verebilirken ibrahim paşadan sonraki kabiliyetsiz menfaatçi devlet adamlarının sadarete gelmesiyle Kanuni bir boşluğa düşmüş otoriter bir padişah kimliği almıştır.

Uzun lafın kısası Pargalı İbrahim Paşa'nın idamı ile Kanuni sağ kolunu koparmıştır.Zaten sonradan gelen devlet adamlarının kabiliyetsizliğini görüp kendiside pişman olmuş fakat iş işten geçmiştir

*

Çevrimdışı FSM1453

 • *
 • 826
 • Vaktiyle bir ATSIZ varmış.
  • MSN Messenger - kss1521@hotmail.com
  • Profili Görüntüle
  • Twitter'a da beklerim mübarek :D
  • E-Posta
Ynt: Şehzade Mustafa nın idamı
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2015, 13:38:30 »
Dedesi gibi savaşçı bir kağan olacak olan Tanrı'nın Kut'u onun üstünde olan Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi Osmanlı'yı kötü etkilemiştir bence.Tabii ki o dönemde yaşayamadığımız için Başbuğ'muz Sultan Süleyman'ın kafasında ne olduğunu tahmin etmek güç. Bana kalırsa nikahlı karısı Hürrem ve Sarı Selim'i destekleyen kitle Başbuğ'muzun aklına girmiştir. Keşke Uçmağ mekan Şehzade Mustafa kağanımız olsaydı ama tarihi değiştiremeyiz.
Kadir Popcorn'un askerleriyik bijî biji