Yeni Oyundan Beklentileriniz neler?

• 16 Yanıt
  • 10154 Gösterim
*

Çevrimdışı Emrehan141

• I serve, I win. Now I rest.
  • *
  • 4639
  • Work in the Dark to Serve the Light
    • Profili Görüntüle
Yeni Oyundan Beklentileriniz neler?
« : 25 Ocak 2014, 14:43:09 »
! Dikkat !
Konu spoiler içerebilir
Herhangi bir Assassin's Creed oyunuyla ilgili spoiler içerebilir

Bu konu altında gerek eski oyunlardan örnekler vererek, gerek diğer oyunları örnek vererek, serinin nasıl bir yoldan gitmesi gerektiğiyle ilgili tartışılacaktır.

Ana Sorular:

• En başarılı bulduğunuz Assassin's Creed oyunu hangisi? Serinin son oyunu AC 4: BF itibariyle bu oyundan ne farkları var?
  • Serinin geldiği yeri nasıl buluyorsunuz?
  • Suikastçılığın doğduğu yerlerden birinde başlayan ve ismini oradan alan serinin son oyunla suikastçılığı bu derece geri plana atmasını nasıl buluyorsunuz?
  • Altair, Ezio gibi suikastçı kardeşliği ön planda olan karakterlerden sonra Connor, Edward gibi bireysel karakterler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yan Sorular

• Serinin hangi oyunundaki hikaye ve hikaye anlatımını beğeniyorsunuz?
  • Suikastçı kardeşliğinin ilk dört oyununda içindeyken beşinci ve altıncı oyunla birlikte arka plana atılmasını nasıl buluyorsunuz? Sizce suikastçı kardeşliği yeni oyunda ne boyutta olmalı?
  • İlk oyunda Altair'in ilk görevlerinde ufak ve güçsüz hedeflerden başlayıp mentor'a kadar ilerlerken son oyunun ilk görevlerinde eğitimli bir suikastçıyı öldürdük. Ana karakter gelişimi Ezio için 3 oyuna yayılmışken Connor ve Edward'ın daha hızlı gelişmesini nasıl buluyorsunuz?
  • Cennet parçaları amaç olarak başladığı seriye arada görünen bir araç'a dönüştü. Oyunda bu gelişmiş nesnelerin nasıl değerlendirilmesini istiyorsunuz?

Bunlar yönlendirici sorulardır. Kendi sorularınızı ve görüşlerinizi yazabilirsiniz. Sınırlara bağlı kalmanıza gerek yok.

*

Çevrimdışı Ezio 1092

• İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir
  • *
  • 2248
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Oyundan Beklentileriniz neler?
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2014, 15:36:52 »
Serinin gözümde en değerli oyunu ikinci oyundur. Acemi bir çapkının düşmanlarının başını ağrıtacak bir suikastçıya dönüşmesi çok güzeldi. Beni daha çok kendisiyle değil karakterleriyle büyülemiş bir oyundu ikinci oyun. Burada da söylediğim gibi ben oyunun kahramanlarına dikkat ederim. Bu yüzden dördüncü oyunuda sevmiştim ama oynarken tam bir suikastçı göremedim. Tam bir korsan, yarım bir suikstçıydı bana göre. III ve IV'te tam olarak bir suikastçının özlemini çektim bu yüzden.

Sanırım Ubisoft hep suikastçılık oynamaktan sıkılacağımızı düşünerek bu tarz adımlara gitmiş ve suikastçılığı geri plana atmıştı. İlk ve birazda ikinci oyundan sonra sanki biraz ölüm makinesine dönüşmüştük. Kombolar arttıkça gizlilik azaldı gibi bence. Hatta bu gizlilik olmayan oyunların başında III ve IV. oyunlar başta geliyor bence. Bir kızılderilinin ve korsanın yeteneklerini kullanmak harikaydı belki ama bir yandan da hafiften rahatsız etmiyor değildi. Bir ordu askerin arasına girip yara almadan kurtulabilmek saçma geliyordu. Ayrıca bunun yanında kardeşlikten uzak, kendi değerlerini korumak için savaşan adamları oynamak suikastçılık hissini baya azaltmıştı.

Bunlara rağmen tüm oyunların hikaye anlatımları güzeldi. Hiç birini ayırt edemiyorum.

Altair zaten ustaydı ama biraz gençti. Kanı yerinde duramıyordu işte. Hatta bilgilerimi bir yoklarsam loncadaki en genç kıdemli suikastçıydı. Al muallim'in verdiği hedefler cezadan başka bir şey değildi zaten. Dediğim gibi Altair zaten kıdemliydi ama oyunun içinde bu süreyi işlememişlerdi. Ezio ise üç uzun oyun boyunca gelişti, evet. Fakat bu Ezio'nun yeteneksizliğinden değil, aksine bilginliğindendir. Connor genç ve çabuk karar veren biriydi. Oyunun sonlarına doğru zar zor yetişkinleşmişti. Edward zaten bir korsandı, eli silah tutuyordu yani.  Ezio ise sokakta dolaşan deli dolu bir gençti.  Hayatını bu işe adaması ve tüm hayatını görmemiz oyunları biraz fazlalaştırdı.

Cennet parçaları ise bence hikayenin temel noktası olmaya devam ediyor. Her AC oyununda karakterlere yoğunlaşılır, hikayeleri anlatılır, oyuncuya sevdirilmeye çalışılır. Bu yüzden Cennet Parçaları bence hala kilit nokta ve asla arka plana atılmadı.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2014, 16:42:09 Gönderen: Ezio 1092 »

*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

• Insieme per la vittoria!
  • *
  • 1676
  • Vittoria agli Assassini!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2014, 15:42:00 »
Ana Sorular:

En başarılı bulduğunuz Assassin's Creed oyunu hangisi? Serinin son oyunu AC 4: BF itibariyle bu oyundan ne farkları var?
Serinin geldiği yeri nasıl buluyorsunuz?
Bence ikinci oyun en iyisiydi. Muhteşem hikaye, muhteşem oynanış ve eğlencesi vardı. Bence son oyunla ikinci oyun arasında pek fark olmaması BF'yi geride bırakıyor. Kara çok sığ kalmıştı zaten denizlerin yanında.

Suikastçılığın doğduğu yerlerden birinde başlayan ve ismini oradan alan serinin son oyunla suikastçılığı bu derece geri plana atmasını nasıl buluyorsunuz?
Bence normal bir şey. Hep suikastçılığın kalbinde olacağız diye bir şey yok.

Altair, Ezio gibi suikastçı kardeşliği ön planda olan karakterlerden sonra Connor, Edward gibi bireysel karakterler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Altair zaten bu savaşın içinde doğuyor. Ezio ise intikam hırsıyla hareket ediyor. Connor'un kendince ilkeleri var bu işte. Ama Edward zaten bu işe ilk başta eğlence olarak bakıyordu. Ama sonra gerçekleri öğrenmeye başladı. Yani karakterlerin suikastçılığa bakış açıları değişik ama bir süre sonra hepsinin amacı aynı kapıya çıkıyor...

Yan Sorular

Serinin hangi oyunundaki hikaye ve hikaye anlatımını beğeniyorsunuz?
İkinci oyun.

Suikastçı kardeşliğinin ilk dört oyununda içindeyken beşinci ve altıncı oyunla birlikte arka plana atılmasını nasıl buluyorsunuz? Sizce suikastçı kardeşliği yeni oyunda ne boyutta olmalı?
...

İlk oyunda Altair'in ilk görevlerinde ufak ve güçsüz hedeflerden başlayıp mentor'a kadar ilerlerken son oyunun ilk görevlerinde eğitimli bir suikastçıyı öldürdük. Ana karakter gelişimi Ezio için 3 oyuna yayılmışken Connor ve Edward'ın daha hızlı gelişmesini nasıl buluyorsunuz?
Ezio'nun bu işlerden anlama seviyesi çok değildi. Sokak kavgaları, tırmanma vs kadardı Ezio'nun anlayışı. Connor bir kızılderili olduğundan avlanma, silah kullanımı, tırmanma, saklanma vs gayet iyi biliyordu. Edward zaten önceden de korsandı, bu işlerden anlıyordu.

Cennet parçaları amaç olarak başladığı seriye arada görünen bir araç'a dönüştü. Oyunda bu gelişmiş nesnelerin nasıl değerlendirilmesini istiyorsunuz?
İkinci oyundaki The Truth görevlerinden sonra gerçekten de iyice arka plana düştü. Genel olarak 3. oyunla beraber önemini kaybetmeye başlamıştı. Ama bence yeni oyun POE üzerine kurulu olacak.

I have lived my life as best I could, not knowing its purpose, but drawn forward like a moth to a distant moon; and here at last, I discover a strange truth. That I am only a conduit, for a message that eludes my understanding.

*

Çevrimdışı Emrehan141

• *
  • 4639
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2014, 15:48:49 »
Spoiler: Göster
Birinci oyun muhteşem bir oyunda ardından daha muhteşem ikinci oyun geldi. Yetmedi onun ardından en muhteşemi üçüncü oyun yani Assassin's Creed 2: Brotherhood geldi. Oyunların gittikçe güzelleşmesi beni her çıkan oyunun serinin en iyi oyunu olacağına inandırmıştı ama malesef değildi.

Revelations ile gerileyen seride AC 3 ile dibe vurmuştur bana göre. AC 4: BF seviyeyi tekrar yükseltsede benim için serinin en iyi oyunu olmaktan 3 oyun uzaktı. Benim sıralamam .

• Assassin's Creed 2: Brotherhood
  • Assassin's Creed 2
  • Assassin's Creed
  • Assassin's Creed 2: Revelations
  • Assassin's Creed 3

şeklindedir. Yani kısacası serinin en beğendiğim oyunu :

Peki neden Brotherhood?

Karakter: Altair ve Ezio şüphesiz seriyi buraya getiren 2 önemli karater. Connor ve Edward ise seriye hiç yakışmadığını düşündüğüm 2 karakter. Altair ve Ezio'nun tıpkı RonaldoxMessi, CodxBF vs. gibi karşılaştırmalarda sıkça kullanılır ve sonuç alınamaz. Bu bana göre tamamen kişilik meselesi. Hangi karakterin yerine kendimizi daha rahat koyabiliyorsak onu tercih ediyoruz. Tamamen bu sebeplerden benim seçimim Ezio olmuştur bu anketlerde. Bu oyunun karakterinin Ezio olması hemde Ezio'nun 30lu yaşlarda hem genç hem tecrübeli olması karakteri tamamen mükkemmel yapmıştır benim için.

Hikaye: Monteriggioni'ye dönen Ezio için herşey yolunda. Ufak şehrimizdeki küçük görevlerden sonra altta gördüğümüz sahneye geliyoruz.

[spoiler]

Bu sahneden sonra ben gözlerimi ve ağzımı mümkün olduğunca açmış şaşkın şekilde ekrana bakıyordum.

Bu sahneden sonra olayımızı Roma'ya taşıyor ve intikam peşinde koşuyorduk. Roma'da gerek ekonomiyi sömürerek gerek askeri gücü azaltarak yönetimi zayıflatıp kendi kurduğumuz suikastçı birliği ile Roma'yı tapınakçılardan kurtarıyorduk.

Hem suikastçı-tapınakçı savaşı hem intikam mücadelesi hem Roma yönetimi içindeki iç çekişme hem suikastçı kardeşliğinin kurulması daha neler neler. Hikaye içinde o kadar hikaye vardı ki, artık Ezio diye biri yoktu. Ezio artık bizdik.

Suikastçı birliği: AC:B'de güzel bir sistem olan suikastçı kardeşliğini oyunlar ilerledikçe önemsizleştirip son oyun itibariyle kaldırdılar (suikastçı çağırma olayından bahsediyorum). Ben bu sistemin geliştirilmesini beklerken azaltılması  >:(

Her ne kadar ben sadece AC 2:B oyununu anlatıyor olsamda aslında daha çok AC4'ü geçen taraflarından bahsettim. İyi bir ana karakter. İyi bir hikaye ve hikaye anlatışı. Suiksatçılığı dibine kadar yaşamak ve bu grubun içinde olmak.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Bana bunun hakkında ne düşünüyorsun vs. gibi sorularda sorarsanız tartışmış oluruz iyi olur.[/spoiler]

Yorumlarınızı bekliyorum hem konuya hem benim fikirlerime.

*

Çevrimdışı Ottoman Jester

• *
  • 174
  • I'am an Soytarı!!!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2014, 16:07:31 »
ANA SORULAR

1. 1'den Reveloitons'dan çok başarılıydı olaylar gerçekten PoE'lerle ilgiliydi ama sonradan gerçekten unuttular.

2. Geldiği yeri açıkçası beğenmedim. Oyun Desmond ve PoE'ler üzere kurulmuşken Desmond'un ölmesi ve PoE'lerin az görülmesi gerçekten kötü oldu. Ve oyunun başında Abstergo'nun eline geçen PoE haritasına ne oldu? O gerçekten unutuldu haritada ki yerlere adamlar yollamışlardı ne oldu ona hakikaten?

3. Çok kötü buluyorum Suikastçı oyunu resmen Korsan oyunu oldu bizde oyunu korsan alalım o zaman ?

4. Altair ve Ezio gibi birilerini Connor ve Edward'la mı karşılaştırıyorsunuz ?

YAN SORULAR

1. İlk oyunu hikaye daha güzel bir şekilde anlatılıyordu serinin ana konusunu en çok gördüğümüz oyun o.

2. Gerçekten boyut kazanmalı ve bizim milletimiz diye demiyorum ama oyunun bir serisi Osmanlı'dan devam etmeli bence çünkü seriyi Japonya ve Mısır'la toparlaya bilirler ondan sonra ne yapacaklar bence Osmanlı'dan devam etmeliyiz. Kendi milletimiz diye demiyorum.

3. Gerçekten saçma Edward gidiyo Suikastçı eğitimi almış gibi geziniyo falan Suikastçı eğitimini tam almış birini o kadar kolay öldürüyor çok saçma. Edward soydan değil nasıl Eagle Vision'u açtı onu anlayamadım ben.

4. Gerçekten seri batmak üzere bu durum yüzünden toparlamalılar AC1'deki harita hikaye oldu.

Oyun bence Osmanlı'da geçmeli Shao Jun yaşadığı zamanlarda geçmeli. Suikastçımız Shao Jun ile görüşmeli benim kendimce tasarladığım bir hikaye ve baş karakterde kendi tasarladığım bir şey. Serinin son oyunlarından sonra daha iyi olur diye düşünüyorum ama olmiyacağını biliyorum. Altair gibi Ezio gibi karakterlerden sonra gelenlerden daha iyi bir karakter tasarladım ama olmiyacak ne de olsa kendi hayalim. ;D
Spoiler: South Park • Göster

*

Çevrimdışı Murat.

• *
  • 427
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2014, 16:58:36 »
Ana Sorular

1.En başarılı bulduğum oyun kesinlikle AC II muhteşem hikayesi, kurgusu, ortamı, karakterleri vs. oyun devrim niteliğinde idi AC I'den sonra fakat ACIII'de seri daha'da gelişerek black flag'e geçiş yaptı black flag'te gayet iyiydi fakat biraz eksikleri vardı eski assassin's creed havası'nı vermiyordu (tıpkı ACIII gibi) bunun yüzünden ise biraz kötü idi .

2.İyi. Fakat birazcık daha fazla önem verilirse daha'da iyi olabilir.

3.Aslında hep aynı yerde kalacağız diye bir şey yok hep roma'da veya masyaf gibi yerlerde oynayacak değiliz her oyun farklı yerleri görmek iyidir.

4.Connor özgürlük için savaşan bir savaşçı ve halkını korumaya çalışan bir kızılderili dedesi olan edward ise kafayı ilklerde korsanlık için bozan ama ardından ise kardeşliğe katılan biri ikisi'de birbirinden iyi karakter ve ikisi'nin ise amaçları epey farklı.

Yan Sorular

1.İkinci oyun

2.ACB'deki gibi olmasını bekliyorum (Suikastçi eğitip rütbe atlatmak, görevlere yollamak, onları yanımıza çağırıp savaşmak vs.)

3.Connor zaten kızılderili adam freeruning, avlanma, saldırma, kendini koruma, gizlenme gibi durumlara alışık biri zaten edward'a gelirsek oda zaten bir kere korsan ve eski bir privateer (kraliyet donanması'na çalışan maaş'lı asker) böyle durumlar için eğitimli biri kendisi.

4.ACIII'e kadar yeri önemli biri idi POE fakat ACIII'den sonra önemsizleşti ve ACIV'de ise karşımıza Kristal kurukafa diye temple olan observatory'nin anahtarı olarak karşımıza çıktı diğer oyun POE ile ilgili olma ihtimali var.

*

Çevrimdışı Ezio 1092

• İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir
  • *
  • 2248
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Ocak 2014, 16:59:09 »
@Emrehan

Eline sağlık, güzel yazmışsın. Tek katılmadığım nokta ACR ile serinin gerilemesi. Bence ACR'de Brotherhood kadar güzel bir oyundu. Çoğu kişi ACR'yi geirleme olarak görüyor ama hala nedenini anlamadım.

« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2014, 17:56:21 »
Ana Sorular:

1. En başarılı bulduğunuz Assassin's Creed oyunu hangisi? Serinin son oyunu AC 4: BF itibariyle bu oyundan ne farkları var?

Assassin's Creed II ve AC: Revelations. AC II'de Ezio'nun küçüklüğünden yetişkin bir birey olmasına kadar ki bölümü bence çok iyi yansıtmışlardı. Suikastlerimiz belliydi sanki oyunda bir kelle avcısı gibi bir karakteri oynuyorduk. Ezio'nun ailesinin intikamını alma umudu, bir suikastçı olmasına zemin hazırlıyordu. Belki de milyonların gönlünü kapacak bir ustanın hayata attığı adımı çok güzel yansıttığı için bence en iyi oyun oydu.

AC Revelations'da sevdiğim ikinci oyun. Çünkü artık Ezio hayatta yaşadığı bütün deneyimleri, bütün bilgileri içine atmış ve ''Yaşlı Kartal'' olarak da tanımlayabileceğimiz bir suikastçıya dönüşmüştü.  Geleceğini geçmişte yaşadığı tecrübelerle açıyordu ve  Altair'in Kütüphanesini bulma umuduyla birçok şeyi feda ediyordu. Zaten sonuyla da
Spoiler: Göster
suikastçı yaşamını Desmond'la olan iletişimiyle sonlandırıyordu. Bu gerçekten harika bir sahneydi. AC: Embers'ın sonunu anlatmıyorum bile...
Henüz ACIV'ü oynamadım. O yüzden onunla ilgili bir yorum yapmayacağım.

2. Serinin geldiği yeri nasıl buluyorsunuz?

Herkes serinin kötüye gittiğini düşünüyor fakat benim öyle bir düşüncem yok. ''Grafik hikayeyi öldürüyor'' gibi bir durum da var. Ama bence yanlış. Her oyunda çeşitli bir karakter geliyor ve anlayabilmişseniz sürekli tarih bizim günümüze yaklaşıyor. Bence son oyunda Ubisoft güzel bir senaryo ve son yapıp seriyi yakışır bir biçimde bitirecek. Bunu kimse düşündü mü bilmiyorum fakat son oyunun adını : ''Assassin's Creed: Origins'' olacak şekilde düşünüyorum. :)

3. Suikastçılığın doğduğu yerlerden birinde başlayan ve ismini oradan alan serinin son oyunla suikastçılığı bu derece geri plana atmasını nasıl buluyorsunuz?

Biraz garip bir durum fakat bence Ubisoft ilerki oyunda bu sorunu düzeltecektir. :)

3. Altair, Ezio gibi suikastçı kardeşliği ön planda olan karakterlerden sonra Connor, Edward gibi bireysel karakterler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Altair ve Ezio'dan sonra böyle karakterlerin gelmesi herkesi üzdü hatta kızdırdı. Bence Connor ve Edward'ın da kendilerine özgü bir stili var diyelim. Gerçekten sürükleyici bir hikayesi var ama çok da olumsuz bir yönleri yok. Ben Connor ve Edward'ı seviyorum. :)

"My story is one of the thousands, and world won't suffer if it ends too soon."

*

Çevrimdışı Emrehan141

• *
  • 4639
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2014, 18:13:44 »
@Emrehan

Eline sağlık, güzel yazmışsın. Tek katılmadığım nokta ACR ile serinin gerilemesi. Bence ACR'de Brotherhood kadar güzel bir oyundu. Çoğu kişi ACR'yi geirleme olarak görüyor ama hala nedenini anlamadım.

Karakter aynı olsada Brotherhood'dakinden daha kötü durumda bir Ezio var. Pek etkilemesede daha yaşlı.

Hikaye olarak yine güzel diyebilirim. Ama tam hatırlayamasamda yan görev yok diye hatırlıyorum. Varsada çok azdı. Toplanacak şeylerde öyleydi. AC2'deki gibi sonsuz yan görevden ACB'deki zibilyon görevden sonra 0 yan görev çok azdı.

Mekana gelince İstanbul'da olmasına tabiki çok sevindim ama o kadar mı kötü yapılır şehir. Bildiğin çölün ortasına kurulmuş bir şehirdi.

Aklıma gelenler bunlar uzun süredir oynamadığım için bu kadar.

*

Çevrimdışı Emrehan141

• *
  • 4639
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2014, 21:04:53 »
Güncel