Deli Yaftası Yemiş Padişah:Sultan İbrahim

• 3 Yanıt
  • 4730 Gösterim
*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
Deli Yaftası Yemiş Padişah:Sultan İbrahim
« : 30 Haziran 2014, 16:22:26 »
Arkadaşlar bu konuda size Sultan İbrahim gerçekten deli mi değil mi anlatmaya çalışacağım.Umarım beğenirsiniz :)

SULTAN İBRAHİM
Doğum Tarihi:05.11.1615
Ölüm Tarihi:18.08.1648
Babası:Sultan I.Ahmed
Annesi:Kösem Sultan

HAYATI
   Sultan İbrahim, 8 Şubat 1640'ta kardeşi IV. Murat’ın ölümü üzerine 25 yaşında ve 18. padişah olarak Osmanlı tahtına çıktı. Şehzadeliğinde çok sıkı bir saray hayatı yaşamış, kardeşleri öldürüldüğünden korku içinde büyümüştü.Sultan İbrahim tahta geçtiğinin ilk senesinde Mirgünoğlu olayı yaşandı. IV. Murat’ın İran Seferi sırasında Revan Kalesi kumandanı olan Emir Mirgünoğlu, kalenin fethinden sonra affedilerek Emirgan’da oturmasına izin verilmişti.[1] Mirgünoğlu, IV. Murat’ın ölümünü fırsat bilerek bölücü ve yıkıcı propaganda yaptı. Bu faaliyetleri üzerine İbrahim, onu idam ettirdi. Ancak bundan dolayı İbrahim bazı çevrelerden düşmanlar kazandı.

Diğer taraftan, Malta Şövalyelerinin fırsat buldukça Türk ticaret gemilerine saldırmaları yüzünden, Sultan İbrahim, onların en büyük sığınağı olan Girit Adasının fethini emretti. 20 Haziran 1645’te Sakız Adasından denize açılan Osmanlı donanması, 17 Temmuz’da Girit’in Hanya limanını fethetti. Hanya’nın Osmanlılar tarafından fethi, Avrupa’da büyük akisler uyandırdı. Almanya ve İtalya bölgelerinde ülkeler asker göndererek Venedik’e yardım kararı aldılar. Bu sırada Hanya muhâfazasına getirilen Deli Hüseyin Paşa, harekâta devâmla Resmo Kalesini ele geçirdi.

Bu sırada Hezarpare Ahmed Paşa aleyhine olarak başlayan isyân, I. İbrahim'in de tahttan indirilmesiyle sonuçlandı. Tahta, oğlu IV. Mehmet çıkarıldı. İsyancılar ve bunların önderi olan Sofu Mehmed Paşa, I. İbrahim'i idam ettirdiler (18 Ağustos 1648). Ayasofya Selatin haziresinde Caminin Roma döneminde Vaftizhane olarak kullanılan yapıya defnedilmiştir

Sultan İbrahim döneminde devletin iç huzurunun sağlanması, malî durumunun düzeltilmesi için önemli çalışmalar yapılmış, para basılmadan para ayarının düşürülerek ve vergilerin adil bir şekilde toplanarak hazinenin güçlendirilmesine çalışılmıştı.

PEKİ SULTAN İBRAHİM DELİ MİYDİ?
   Arkadaşlar,Sultan İbrahime, yakın tarih kaynaklarımız ve okul kitaplarımız deli diyor.Ama aslında Sultan İbrahim Deli değil.Aslında deli lakabını ilk kullananlar onu katledenlerdi.Deli demelerinin sebebi bu cinayet yüzünden tarihin ve kişilerin vicdanlarında mahkum olma korkusudur.Deli lakabı tamamen bu vahşetten sıyrılmak için ortaya atılmıştı.Deli olduğuna delil içinde balıklara inci mercan attığını öne sürdüler."Deli çünkü balıklara inci-mercan atıyor! Balık hiç inci-mercandan anlar mı?"

"İyilik yap denize at,balık bilmezse,Halık bilir"

Sultan İbrahim çok zarif bir şekilde sadaka veriyordu aslında.Saraydaki havuza inci-mercan atıyor, kendi odasına çekildiği zaman hizmetlileri ve cariyeleri o inci-mercanları alıyordu.Her zaman onların bu inci-mercanları alıp bölüştüklerini çok iyi biliyordu.

Cemil Meriç, Sultan İbrahim'i, "Osmanoğullarının en akıllısı" ilan ediyor ve balıklara inci-mercan atmasından yola çıkarak; İnci balıklara atmak için yaratılmış olmasaydı,denizlerde ne işi vardı? İnsanlar beyinlerini fırlatıyorlar lağıma!"

Hiçbir Osmanlı kayağında Sultan İbrahim'in deli olduğuna dair bir bilgi yoktur,en başta dediğim gibi bu bilgi yakın tarih kaynaklarımızda ortaya çıkmıştır.Uzmanların tespit ettiğine göre onun hastalığı "anksite bozukluğu" denilen "nevroz" türünden bir hastalıktır.Zaten devrin hekimleri de ona "elem-i asabi" teşhisini koymuşlardı ki buda "yaygın anksite"den başkası değildir.

Ve arkadaşlar belirtmek isterim ki Rusların gerçekten "deli" olan Rus Çarı Deli Petro'ya, "Büyük Petro" derken, bizim hiçbir şekilde deli olduğu kanıtlanmamış padişahımıza deli dememiz tarihimize yaptığımız bir vefasızlık değilmidir?

Kaynak:
  • Vikipedia
  • Yavuz Bahadıroğlu-Biz Osmanlıyız

Ayrıca:
Tarafımdan düzenlenmiştir.Okuduğunuz için teşekkürler...

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han

*

Çevrimdışı Mentor Ezio

• *
  • 31
  • Requescat in Pace
    • Profili Görüntüle
Ynt: Deli Yaftası Yemiş Padişah:Sultan İbrahim
« Yanıtla #1 : 14 Temmuz 2014, 14:29:03 »
abi sulatn selim sarı selim nasıl ölüyo

*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2014, 14:39:18 »
Konuyla alakasız ama cevaplayayım.Sarı Selim zamanında haremde bir yangın çıkıyor.Bu yangın neticesinde Sarı Selim orayı Mimar Sinan'a tadilat ettiriyor.Tadilat ettirdiği yerleri gezerken ayağı kayıyor düşüyor.Bu düşme sonucu beyin kanamasından vefat ediyor.

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han

*

Çevrimdışı Mentor Ezio

• *
  • 31
  • Requescat in Pace
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2014, 14:44:14 »
saol