Batmaz Denilen Gemi: Titanic

• 7 Yanıt
  • 9062 Gösterim
*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

• Bat of Gotham
  • *
  • 1670
  • You are not brave. Men are brave.
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Batmaz Denilen Gemi: Titanic
« : 06 Temmuz 2014, 01:38:19 »

12 Nisan 1912 günü sabah 02.20'de batırılamaz denilen R.M.S. Titanic, yanına 1500 can alarak sulara gömüldü. 10 Nisan günü yüzlerce insan İngiltere'nin Southampton limanına toplanmış, Titanik'in New York'a doğru çıkacağı ilk yolculuğuna tanıklık etmek istiyordu. Çünkü onlara göre bu gemi bir efsane olacaktı. İnsanlara göre bu gemi asla batmazdı. Sadece zenginler bu gemideydi. Havuzu olan ilk gemilerdendi, şık mobilyalar, altın avizeler... Her şey çok güzeldi. Her gece eğlenceler düzenleniyordu. Peki efsane gemi nasıl oldu da battı..?
Geminin nasıl battığıyla ilgili birçok teori mevcuttur. Günümüzde geminin nasıl battığıyla, neden battığıyla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Geminin batmasının temel nedeni olarak gemiyi kurtarmak için yapılan son dönüş manevrası gösterilmektedir. Eğer gece karanlığında mürettebat buz dağını fark edemeseydi gemi buz dağına doğrudan çarpacak, ön taraf hasar alıp ön kompartıman su ile dolacaktı. Böylece gemi batmayacak, yolcuların tahliyesi yapılabilecekti. Ancak eğer işler bu noktaya gelse bile Titanik'te büyük bir eksiklik göze çarpacaktı. Titanic yolcuları ve mürettabatı ile birlikte 2,228 kişi olmasına rağmen, toplam kapasitesi 1,178 olan 20 filika taşımaktaydı. Yani gemi batmayıp tahliyeye başlansa bile yolcuların büyük bir kısmı kalacak ve başka bir gemiden yardım beklenecekti. Ancak diğer gemilerden tehlike çanları ilk çalmaya başladığı zamanlarda bile yardım gelmemişti. SS Californian adlı gemi, buzu fark ederek gemiyi durdurmuştu. İlerleyen zamanlarda bir geminin yaklaştığını gördüler ve buz hakkında uyarı için telsiz irtibatı sağlamaya çalıştılar. Ancak Titanic'in telsiz operatörü Jack Philips "Çeneni kapat ,şu anda çok meşgulüm ve çalışıyorum " cevabını verdi. Saat gece 12'ye yaklaşırken Californian gemisinin üçüncü subayı, geminin ışıklarının yanıp söndüğünü fark etti. Geminin durmuş olduğu sonucunu çıkardı. Californian'ın gemiye olan uzaklığı 16-30 km arasındaydı. Ne olduğunu anlamak için gemiye mors ışık kodları yolladılar ancak cevap alamadılar. Bu ilk başta geminin iletişime geçemediği şeklinde yorumlanabilir, ancak esas neden mors ışıklarının en fazla 6 km iletilebilmesiydi. Daha sonra Titanic, Californian gemisine ışık saçan roketler yolladı. Geminin ikinci subayı Stone roketin tespit edilmesini istedi. Bunun ardından dört roket daha fırlatıldı. Stone bu roketlerin beyaz olup olmadığını öğrenmek istedi. Titanic'in göndermiş olduğu roketlerin renkleri farklıydı. O zamanlar ki deniz yönetmeliğinin kesin bir şey söylememesinden dolayı Stone'un kafası karıştı ve net bir karar veremedi. Kaptan Lord ekibine izlemeye devam etmelerini ve diğer vapurlara Mors lambası ile sinyal göndermelerini emir etti ve tekrar yatağına çekildi. Saat 01.50'de üç roket daha görüldü ve Stone gemi'nin suyun içinde ilginç göründüğünü not etti. Saat 02.15'te gemi'nin artık görünmediği konusunda Kaptan Lord tekrar bilgilendirildi. Lord ışıkların herhangi bir renginin olup olmadığını tekrar sordu, cevaben hepsinin beyaz olduğu bilgisini aldı. Beyaz roket acil yardım demekti. Birinci subay George Stewart saat 05.30'da telsiz operatörü Cyril Evans'i uyandırdı ve gece boyunca roketlerin görüldüğü konusunda onu bilgilendirdi ve bulabileceği gemiler ile iletişim kurmasını istedi. Frankfurt gemisi Titanic telsiz operatörünün kayıp olduğu bilgisini verdi, bu bilgi hemen Lord'a aktarıldı ve Californian yardım için harekete geçti.
Soruşturmalarda tespit edilen ise Californian Titanic'e olan uzaklığı 31 km civarındaydı. Kaptan Lord roketleri gördükten sonra telsiz operatörünü kaldırabilir ve yardım için hemen harekete geçebilirdi bu sayede yaşanan kayıplar daha az olabilirdi.

Elimdeki National Geographic dergisinin bir sayısından almış olduğum fotoğraf sayesinde geminin batışını anlayabilirsiniz. (Resmin boyutu 12 MB)
Spoiler: Göster

Gemide Ölenlerin Tablosu (Wikipedia'dan alınmıştır...)

Titanik Laneti

Gemilere verilen önem yüzünden o zamanlarda gemiler yola çıkmadan önce vaftiz edilirdi. Ancak Geminin şirketi White Star Line gemiyi vaftiz etmemişti. Bir diğer söylenti ise geminin numarası ile alakalıydı. En çok tartışılanlardan biri ise, geminin inşaa edildiği şehir olan Kuzey İrlanda'da ki Belfast'ın tarikatçı bir şehir olmasıydı. Buna işaret olarak, gemiye verilen "390904" numarasının suya yansımasında ki tersten okunuşunda "No Pope" (Papa yoktur) ifadesi gösteriliyordu. Çünkü bu; aşırı protestan tarikatçıların Romalı katoliklere saldırmak ve onları provoke etmek için kullandıkları bir slogandı.

Titanic Orkestrası

Filmini mutlaka izlemişsinizdir. Orkestra yolcuları sakinleştirmek için müzik çalmaya başlar. Ancak kalanlar için umut gittikçe azalmaktadır. Sonradan orkestra üyelerine kaçmaları için izin verildi, ancak orkestra cesurca davranarak kaçmamaya karar verdi. Son şarkılarının ne olduğu tam bilinmemekle beraber birkaç tahmin vardır. İlki Nearer, my God, to thee (Tanrım, sana daha yakın)'dır. Diğer tahminler ise "Autumn" veya "Songe d'Automne,"dır.

Enkaz

Titanic enkazı yıllarca arandı. Nihayet 1985 yılında Robert Ballard tarafından keşfedildi. İlk bulgulara göre geminin ikiye ayrılmış olduğu doğruyu. Kıç tarafı gemiden bir miktar uzakta bulunuyordu. Enkazın keşfedilmesiyle beraber Titanic yıllar sonra tekrardan ilgi odağı oldu. Ama bu sefer batmayacağı iddia edildiği için değil, batmaz denilen gemi battığı içindi. Deniz bilimci Robert Ballard saygısını göstermek için gemiden hiçbir kişisel malzeme ya da eşya almadı. Sadece araştırmak için geminin birkaç parçası alındı. Görgü tanıkları geminin büyük bir gürültüyle ikiye ayrıldığını söylemişlerdir. Fakat bu herkese kaçık bir düşünce olarak gelmişti. Gerçek öyle demiyordu maalesef. Perçin çivileri üzerinde yapılan araştırmada bu demirlerin sağlam olmadığı ortaya çıkmıştır. Demirler üzerinde yapılan araştırma ise geminin neden ikiye kırıldığını açıklar nitelikte idi. Bu demirlerin esneme özelliği yoktu...
Enkaz hakkında anlatılacak çok şey var ama daha da uzatmak istemiyorum. Enkazın çıkarılma çalışması 1986 yılında başladı. Ancak hiçbir araç Titanic'i olduğu gibi su üstüne çıkarabilecek şekilde değil. Çapasına kadar gömülmüş olan geminin sadece baş kısmı 44 ton ve gemi su aldığı için bu ağırlık çok daha fazla. Yani Titanic'in şu an için sağlıklı bir şekilde gün yüzüne çıkarılması mümkün değil. Ayrıca gemi için yapılan araştırmalar bakterilerin enkazı yakın zamanda yok edileceğini söylüyor.

Garip Bilgiler

Alıntı yapılan: www.bilinmeyen.com
1-14 Nisan 1912de batan dünyanın en ünlü gemisi Titanikin hikayesi hala çok konuşulan trajedilerin başında gelir. Ancak ortada ilginç bir durum daha vardır. Morgan Robertson isimli bir denizcinin Titanikin batışından 14 yıl evvel (1898) kaleme aldığı kurgu roman, Titanikin hikayesi ile bire bir örtüşmektedir. Hatta Robertsonın romanın da geminin adı bile Titan olarak geçmektedir. Robertson´un romanındaki dev Titan, New Foundland yakınında; Kuzey Atlantik´ de bir buzdağına çarparak battı ve işte inanılmaz ama gerçek; Talihsiz Titanik de 14 yıl sonra aynı koordinatta, aynen romandaki benzeri gibi bir buzdağına çarparak okyanusa gömüldü.
Ve her iki gemide de; yeterince cankurtan filikası yoktu; Robertson romanındaki gemide 24 filika bulunduğunu yazıyordu; Titanik´de ise 22 filika vardı ve bu yüzden can kaybı büyük oldu.
Sonra...Gerçek kazanın sonucunda 1513 yolcu boğularak öldü ve kayboldu. Aynen 14 yıl önceki romanda yazıldığı gibi... Robertson´un romanındaki Titan´da ise 1500 kişi ölüyordu. Her iki gemi de 3000 kişilikti ve Titanik´e 2224 kişi binmişti.
2-Titanik'te 2223 yolcu vardı. Ama aslında gemide 2224 yolcu olması gerekiyordu. Satılan bir biletin yolcusu Titanik'e binmedi, bu bilet bir doktor tarafından Avrupa seyahati sırasında alındı. Ancak doktor Fransa'dan başladığı yolculuğunu kötü hava koşulları nedeniyle Southampton limanına kadar sürdüremedi ve gemiyi kaçırdı... Bileti olduğu halde gemiye binemeyen tek yolcu, Türk doktor Besim Ömer Akalın'dı.
3-Titanik yolculuğa başlamadan önce sloganı "Tanrı bile bu gemiyi batıramaz"dı.

KAYNAKLAR
http://tr.wikipedia.org/wiki/RMS_Titanic
http://www.bilinmeyen.com/node/329
http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/04/15/titanikten-kurtulan-sansli-bingollu-yolcular
National Geographic Nisan 2012 Sayısı
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2014, 01:42:18 Gönderen: -Ezio Auditore- »

I bet your parents taught you that you mean something, that you're here for a reason. My parents taught me a different lesson, dying in the gutter for no reason at all... They taught me the world only makes sense if you force it to.

*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Batmaz Denilen Gemi: Titanic
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2014, 02:30:25 »
Her zaman olduğu gibi yine güzel bir çalışma eline sağlık :)

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han

« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2014, 02:45:58 »
Gerçekten güzel bir çalışma olmuş,devamını bekliyorum  ;)

*

Çevrimdışı SlimShady

• *
  • 397
  • Squads and Quads
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2014, 02:47:40 »
Beni dinlemedin yaptın ya titaniki çok iyi yapmışsın. Süper konu.
Ölmeyen bir şeye canlı denilebilir mi?
A12 bak bakalım düzgün yazmış mıyım?

*

Çevrimdışı --Altair--Ezio--Connor--

• *
  • 140
  • THE FIRE OF 1092
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2014, 02:54:17 »
Başka çalışmaların olursa beklerim. Ellerine sağlık. :)

*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

• Bat of Gotham
  • *
  • 1670
  • You are not brave. Men are brave.
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2014, 03:00:13 »
Teşekkür ederim hepinize, vakit buldukça devam edeceğim :)

I bet your parents taught you that you mean something, that you're here for a reason. My parents taught me a different lesson, dying in the gutter for no reason at all... They taught me the world only makes sense if you force it to.

*

Çevrimdışı rahman17

• Originz
  • *
  • 3380
  • Hayatı satın alamazsınız.
    • ICQ Messenger - 10000001
    • MSN Messenger - archdevil19@outlook.com
    • AOL Instant Messenger - kerem_ayvaz@aol.com
    • Yahoo Instant Messenger  - kerem_ayvaz@yahoo.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2014, 11:31:39 »
Gerçekten güzel konu. :) Ellerine sağlık.

*

Çevrimdışı Shadow Assassin

• *
  • 154
  • My name is Shadow Assassin...
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : 06 Temmuz 2014, 14:03:25 »
Çernovil gibi bu da güzel bir konu devamını beklerim böyle konuların...

İmza için Night Stalker'a teşekkür ederim.

İmza için Ezio 1092'ye teşekkür ederim.

Gölgelerinizden korkun...