Fransız İhtilali

• 7 Yanıt
  • 11066 Gösterim
*

Çevrimdışı Shadow Assassin

• *
  • 154
  • My name is Shadow Assassin...
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Fransız İhtilali
« : 14 Temmuz 2014, 15:30:13 »
Fransız İhtilali

İhtilal'den Önceki Hal:

Fransız Devrimi veya Fransız İhtilâli (1789-1799), Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi'nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır. Avrupa ve Batı dünyası tarihinde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçilik akımını başlatan en büyük etkendir.

Fransız halkı önceki döneme göre büyük bir evrim geçirmektedir. Halk bilinçlenmekte sarayın, kralın, seçkinlerin denetiminden çıkmaya başlamıştır. Şehirlerde yaşayan pek çok burjuva büyük bir atılım içinde bulunmaktadır. Kitaplar yaygınlaşmakta aileler çocuklarını üniversitelere göndererek sağlam bir gelecek kurma yolunu tutarak kültürel seviyeyi yükseltmekteydi. Bağımsız yayıncıların çıkarttıkları gazete, bildiri ve broşürler, kitlesel bilinçlenmeye yol açmaktadır. Bu koşullar da toplumsal değişim taleplerinin olgunlaşmasına yol açmıştır.

Toprak sahipleri ve soylular, ayrıcalıklarını korumaya çalışmakta; bu sebepte burjuvaların soylu tabakasına geçmesini engelleyecek barikatları yükselmekteydi. Soylular statülerini koruma hevesindeyken, burjuvalar da ekonomik olarak güçlenmelerine rağmen toplumsal halklarda söz sahibi olamamaktan şikâyetçiydi. Kırsal nüfus ise üzerindeki vergi yükünün hafiflemesini istemektedir.

Devrimci düşünce, ülkede köklü yapısal değişikliklere gitmek gerektiğine inanan katmanlar arasında yayılmaya başlamıştır. Merkezi otorite ülkenin içinde bulunduğu evrimsel süreci kavrayamamış ve eski yöntemlerle sorunları halletme yoluna yönelmek istemiştir. Oysa özellikle burjuva İngiliz devrimini etkisiyle geçici çözümle yetinmek değil kitlesel olarak İngiliz modelindeki gibi ‘parlamenter monarşi rejimi’ altında yönetime katılmayı arzulamaktaydı.

İhtilal'in Genel Sebepleri:

1)Avrupa'nın en kalabalık ülkesi olan Fransa'da yaşam koşullarının giderek kötüleşmesi,

2)Gelişmekte olan varlıklı burjuvazinin başka ülkelerdekinden daha sistemli bir biçimde siyasal iktidarın dışında tutulması,

3)Köylülerin, üzerilerinde ağır bir yük oluşturan çağ dışı feodal sisteme duyduğu tepkinin güçlenmesi,

4)Toplumsal ve siyasal reformu savunan düşünürlerin Fransa'da başka yerlere göre daha yaygın bir etki uyandırması,

5)Fransa'nın Amerikan Bağımsızlık Savaşı'na sağladığı yoğun mali ve askeri destek yüzünden devletin iflasın eşiğine gelmesi.

Not:İhtilalin fitilini ateşleyen kişi Abbe Sieyes'dir.Oluşturduğu raporun çok büyük etkisi vardır.

İhtilal Sırasında Gerçekleşen Olaylar:

Siyasi suçtan tutuklu olan mahkumların yer aldığı Bastille hapishanesinin basılıp yakılması,çok önemli ailelerin malikanelerinin basılıp yağmalanması ortalığın karışmasına neden olmuştur.Jakobenlerin (koyu cumhuriyetçiler) ana vatanın tehlikede olduğunu ve bir an önce de kurtarılması gerektiği fikrini ortaya koymaları binlerce kral yanlısı kişinin katledilmesine ve Cumhuriyet'in kurulmasına zemin hazırlamıştır(22 Eylül 1789).Fransa'da ortaya çıkan pek çok dernek ve kulüp başa geçmek yönetici olmak için uğraş vermiştir.1789-1795 yılları arasında terör faaliyetleri yoğunlaşmıştır.Nedeni Cumhuriyet'i ortadan kaldırmak istemeleridir.Kurucu meclis soyluların ve rahiplerin bütün ayrıcalıklarını kaldırır.Millet egemenliği ortaya konulur.

NOT: Fransa'yı tekrardan ayağa kaldıran kişi Napolyon Bonapart 'dır.

Fransız Devrimi dönemi bir özgürlük hareketinin olduğu dönemdir.Bu dönemde eşitlik anlayışı kendini iyiden iyiye göstermiştir.

İhtilal Ardından:

Kurucu meclis 4-5 ağustos gecesi asillerin tüm ayrıcalıklarını ellerinden almaya ve feodalite sistemine bir son vermeye karar vermişti.Nihayet 28 ağustos 1789 yılında insan ve vatandaş hakları demeci kabul edildi ve genel prensipleri ile özgürlük, eşitlik ve adalet konularına değinilildi.köklü değişimleri beraberinde getirecek konular bunlardı.10 nisan 1790 tarihinde ise kilise anayasası kabul gördü ve kilisenin (rahiplerin) mallarına devlet tarafından el konuldu.

Fransız anayasası ise 17 eylül 1791 tarihinde ise artık başka bir seçeneği kalmamış boynu bükük kral tarafından kabul edildi ve onay gördü.Yeni kuramlar ile donatılmış bu dünyanın kaderine değiştirecek ve çağ değiştiren kanunlar, kral artık fransa kralı değil, fransız kralı ünvanını vermişti.Daha sonra Avusturalya'ya kaçmaya çalışan kral ve kraliçe yakalanıp Paris'e geri getirilir ve idam edilir.

İhtilal'in Genel Sonuçları:

1)Teokratik devlet düzenine son vermiştir.

2)Laiklik ön plana çıkmıştır.

3)Eşitsizliğin,sınıf farklılıklarının toplumun aleyhinde gelişmesi karşısında sosyal ve ekonomik mücadeleyle kazanılan hakların sembolüdür.

4)Eğitimli,aydın sınıfın gücünü ortaya koyuşudur.

5)İlerleme,modernleşme,yenileşme gibi kavramlar ortaya konulmuştur.

6)Eleştirisel düşünce ortaya konulmuştur.

7)Ulus-devlet anlayışı ortaya konulmuştur.

8)Bağımsızlık elde etmek isteyen toplumlara kaynaklık etmiştir.

Galeri

Bastille Hapishanesi'nin Basılması ve Yakılması, 14 Temmuz 1789

Abbe Sieyes

Kralın idamı

Kraliçenin İdamı

İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi

İhtilali Temsilen Resimler:

Evet beyler resimler bitti.Umarım konuyu güzelce harmanlayıp anlatabilmişimdir.Yorumlarınız benim için değerli ve bu konuyu hem tarih bilginiz artsın hem de Assassin's Creed Unity'nin geçeceği dönem hakkında bilgi edinin diye yaptım.İnşallah işinize yaramıştır.Yeni konularla görüşmek üzere iyi forumlar...

Yararlanılan Kaynaklar:
Wikipedia
Türkçebilgi
Gazitarih

Ek Bilgi:Eiffel Kulesi,İhtilal'in 100.Yılı'nın anısına yapılmıştır.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2014, 15:54:15 Gönderen: Emre Kenway »

Spoiler: Göster

İmza için Night Stalker'a teşekkür ederim.

İmza için Ezio 1092'ye teşekkür ederim.

Gölgelerinizden korkun...

*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fransız İhtilali
« Yanıtla #1 : 14 Temmuz 2014, 15:35:48 »
Osmanlı'nın yıkılmasındaki en büyük oyunlardan biri... Eline sağlık ama resimlerin bazıları gözükmüyor.İstersen bir daha bak.

Edit:Tamam resimler gözüküyor :)

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han

*

• *
  • 154
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2014, 15:36:51 »
Osmanlı'nın yıkılmasındaki en büyük oyunlardan biri... Eline sağlık ama resimlerin bazıları gözükmüyor.İstersen bir daha bak.

Edit:Tamam resimler gözüküyor :)

Fark eder etmez resimleri düzenledim ve yorumun için teşekkürler...

*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

• Insieme per la vittoria!
  • *
  • 1676
  • Vittoria agli Assassini!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2014, 15:38:08 »
Eline sağlık, güzel bir konu olmuş. Ancak yararlandığın kaynaklar varsa belirtmen iyi olur :)

I have lived my life as best I could, not knowing its purpose, but drawn forward like a moth to a distant moon; and here at last, I discover a strange truth. That I am only a conduit, for a message that eludes my understanding.

*

• *
  • 154
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 14 Temmuz 2014, 15:47:39 »
Eline sağlık, güzel bir konu olmuş. Ancak yararlandığın kaynaklar varsa belirtmen iyi olur :)

Teşekkür ederim yorumun için zaten yararlanılan kaynaklar diye liste yapmıştım da koymayı unutmuştum onu da şimdi ekledim

*

Çevrimdışı blade_kilic121

• *
  • 943
  • THE WILL TO ACT.
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 14 Temmuz 2014, 16:19:08 »
Eline sağlık fakat İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi iyi birşey mi anlayamadım.

*

• *
  • 154
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 14 Temmuz 2014, 17:06:11 »
Eline sağlık fakat İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi iyi birşey mi anlayamadım.

Evet iyi bir şeydir dünya da ilk kez özgürlük,eşitlik ve halkın egemenliğinin yayınlandığı bildiridir ve de yorumun için teşekkür ederim...

*

Çevrimdışı Mentor Ezio

• *
  • 31
  • Requescat in Pace
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Temmuz 2014, 18:21:16 »
peki arno ve kardeşleri varmıydı ?