Haşhaşilerin izinden; Alamut Kalesi

• 3 Yanıt
  • 5010 Gösterim
*

Çevrimdışı Aikon34

• *
  • 7
  • Hiç bir şey gerçek değildir, Her şey mübahtır.
    • Profili Görüntüle
    • İnci Sözlük
    • E-Posta
Haşhaşilerin izinden; Alamut Kalesi
« : 18 Temmuz 2014, 14:48:43 »

Hepinize selamlar olsun. Bu konu altında sizlere henüz yeni bitirdiğim Vladimir Bartol' un romanı olan Alamut Kalesini kısaca açıklayacağım.

Kitap bizi Hassan Sabbah'ın Alamut'u ilk feth ettiği zamana sürüklüyor. Alamut civarında "İsmaili" ler toplanmaktadır ve dağıtılmış olan İsmaili cemiyetini yeniden daha güçlü bir konuma getirmek istemektedirler. Ufak bir köyde yaşıyan ve El Tahir'in(Katledilmiş İsmaili Lideri) torunu olan Yusuf İbn Tahir(Ebu Tahir de olabilir) babasının emriyle ve dedesinin intikamını almak için Alamut'a gider. Yusuf' Alamutta sıkı bir eğitim görür ve fedailik sınavını arkadaşlarıyla birlikte geçer. Artık Alamutta elit bir süikastçi birliğini temsil ediyordu Yusuf. Alamut'un Hassan Sabbah'ın elinde olması Selçuklu ve yandaşlarını rahatsız etmekteydi ve Hassan Sabbah'ın düşmanları kaleye doğru ilerliyordu. Kalede bunlar olurken tabiki gizli bahçede de değişimler olmaktaydı. Bilindiği üzere Hassan Sabbah'ın ünlü bahçeleri vardı-Çoğu tarihçi bunun Hassan Sabbah'ı karalamak için uydurulmuş bir hikaye olduğunu ileri sürer- ve bu bahçelerde birbirinden güzel huri gibi kızlar kalıp eğitimler alırdı(dans, edebiyat, müzik vb.).Bahçelere Halime adında yeni bir cariye getirilmişti ve arka kısımdaki olaylar Halimenin uyu sağlamasını anlatmakta.

Savaş günü gelip çattığında Alamutlular kıran kırana bir mücadeleye başlar düşman ile. Hasan Sabbah savaşın ilerleyen zamanlarında elit süikastçi birliğini düşman sancağını ele geçirmek için yollar. Yusuf ve arkadaşları aksiyonlu bir kovalamacadan sonra sancağı ele geçirmeyi başarır. Hasan Sabah artık Fedailerini en üst seviyeye yani HAŞHAŞİ seviyesne çıkarmakta bir engel görmemeye başlamıştır.

Gece Yusuf ve iki arkadaşını odasına çağrır(Bu arada Alamuttaki hiç kimse-komutanlar heriç- Hasan ı görmemiştir fakat onu Seyduna diye anarlar) Hasan Yusuf a ve arkadaşlarına cennete girmeyi teklif eder. Fedailer şaşkınlık içerisinde terddüt ederek kabul ederler. Hasan gençlere Hint Kenviri/Haşkaş (Eroin)-Banda karalam gibi geliyo- verir ve haşhaşın etkisine giren gençleri gizli bahçeye indirtir.

Bahçe tıpkı bir cennet gibi süslenmiştir ve renkli lambalarla insanı kandırmaya yeterli biçimdedir.(Bu arda gece çağırmasının sebebi kaleyi ve çevresini fedailerin fark etmemesini sağlamaktır.) Her fedaiyi bahçedeki bir adacığa koyarlar ve yaklaşık 6 tane cariye verirler. Fedailer ayrı ayrı yerlerde uyanrlar ve etraflarına baktıklarında cennete geldiklerini düşünürler. Halime ve onun gibi diğer cariyelerin görevi gençleri cennette olduklarına inandırmaktır. Yusuf sahte cennette olduğunu anlasada daha sonra oda kendini kaptırmıştır. Gece eğlence olur ve fedailer cariyelere aşık olurlar. Süre bitiğinde fedalere yeniden haşhaş verilir(cariyeler tarafndan) ve gençler uyandıklarında kendilerini Hassan Sabbah'ın ayaklarının dibinde bulurlar. Artık tamamen Hasan Sabbah' a itaat etmeye hazırlardı. Hassan amacına ulaşmış ve HAŞHAŞİlerine kavuşmuştur.

Hasan Yusuf'u Nizamülmülk'ü öldürmeye gönderir.(Nizamülmülk ile Hasan arasındaki çekişmeyi bilmiyen yoktur heralde 8) ) Yusuf göreve gittiğinde kaleye yeniden saldırılar yapılmaya başlanır. Hassan Sabbah karşlık vermemektedir. Sonunda düşman elçisi gelir ve konuşma yapar. Hassan Bunun üzerine elçiye onları isteseler yok edeveklerini söyler. Elçi bu duruma önceleri güler fakat hasan yusuf un iki arkadaşını çağırır. Birine kendini öldürmesini diğerinide kale duvarına tırmanıp kendini aşağı atmasını böylelikle yeniden cennete girebileceklerini söyler. İki Haşhaşi mutlulukla istenileni yapar. Bunu gören elçi komutanına durumu bildirir.

Kalede bu olaylar olurken Yusuf öğrenci kılığında Niamülmülk ün çadırına girip onu askerlerin gözüönünde zehirli hançerle keser. Nizamülmülk son sözlerinde Yusuf'a gerçek adı altında Hasan Sabbah ın gerçek yüzünü açıklar ve yusuf'u bağışlar. Yusuf intikam almak için serbest bırakılır ve Alamut' a doğru yol alır.

Yusuf kaleye geldiğinde herkes sevinç içindeydi -Arada bazı süikastler oldu- Yusuf Hasan ile görüşmeye gider. Hasan durmu hissetmişti ve yusufa a pusu kurdurur. Yusuf odaya girer ve Hasan' a saldıracakken iki muhafız onu tutar. Burada Hassan Yusuf'a herşeyi açıklar onu oğlu gibi sevdiğini söyler ve Yusuf'  ilim adamı olması için tembihler. Yusuf gerçeği öğrenmştir artık. Atına binip Alamuttan uzaklaşır.

Cariyeler ise bağzıları hamile kalmıştır bazıları intihar etmiştir. Gerçek onlar için çok acıtıcıydı sonuçta.

Kitapta her iki tarfta daha detyalı anlatılmaktadır.
Benden bu kadar.:D

Beğeni atarsanız sevinirim
"Hiç bir şey gerçek değildir, Her şey mübahtır."

Ynt: Haşhaşilerin izinden; Alamut Kalesi
« Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2014, 19:13:21 »
Kitap o kadar sarmıştı ki 2-3 günde bitirdim.Bilmeyen ve okumak istemeyen arkadaşlar için iyi bir yazı.Ama okumazsanız çok şey kaybedersiniz.

*

Çevrimdışı Desmond Akkaş

• *
  • 35
  • Beni ALLAH tan başka kimse sorgulayamaz!
    • MSN Messenger - playmelih@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2014, 17:58:05 »
ben bu konuyu daha önce acmıştım lütfen kaldır  >:( >:( >:(
Spoiler: Road to the Masyaf • Göster
Spoiler: The Fire Of 1092 • Göster
Spoiler: DmC Devil may Cry • Göster

*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

• Insieme per la vittoria!
  • *
  • 1674
  • Vittoria agli Assassini!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2014, 18:03:08 »
Arkadaş kendi görüşleriyle kitabı açıklamış. Sen kendi konunda kendi görüşlerini açıklamışsındır. Bu konularınızı farklı kılar. Arkadaşın kaldırmasına gerek olmadığını düşünüyorum ben. Ve de kitaba gelirsek 2 günde bitirmiştim kitabı. Gerçekten mükemmel.

I have lived my life as best I could, not knowing its purpose, but drawn forward like a moth to a distant moon; and here at last, I discover a strange truth. That I am only a conduit, for a message that eludes my understanding.