Ecdadın Bayramı Nasıldı?

• 6 Yanıt
  • 7938 Gösterim
*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
Ecdadın Bayramı Nasıldı?
« : 23 Temmuz 2014, 19:14:12 »
Osmanlı Devleti'nde bayram kutlamaları Fatih Sultan Mehmed döneminde hazırlanan formata göre yapılırdı.Bunlardan hükümet çerçevesinde olana muayede, padişaha tebrik arzına ise rikab-ı hümayun yada muayede-i hümayun denirdi.Babıali muayedesi bayrama dört gün kala sadrazamın şeyhülislamı tebrike gitmesiyle başlar, devlet önderlerinin karşılıklı ziyaretleşmeleriyle arife gününe kadar sürerdi.Arife günü ise Arife Divanı toplanırdı.Padişah da divana katılır, kutlamaları kabul ederdi.

Bayram sabahı, bayram namazından önce, vezirler, paşalar ve tüm üst düzey yöneticiler, yani o günün deyişiyle ekabir-i rical, padişah hazretlerine tebriklerini arz etmek üzere merasim kıyafetlerini giyip saray yolunu tutardı.Muayede-i hümayun merasimi, Osmanlı Devleti'nde ancak cülus töreninde görülebilen bir şatafatla gerçekleştirilirdi.

Daha sonra ekabir-i rical padişahın arkasında bir Bayram Alayı oluşturur, Sultanahmet ve Ayasofya gibi büyük camilerden birine giderlerdi.Namazdan sonra ise aynı düzenle Topkapı Sarayı'na dönülerek Kubbealtı'nda verilen ziyafette yemek yenirdi.Yemeğe müteakib padişahın bayramını tebrik faslı başlardı.Bütün bunlar kurallarına uygun biçimde, önceden belirlenmiş usullere göre gerçekleştirilir, ardından yabancı devlet temsilcilerinin tebriklerinin kabulüne sıra gelirdi.

Padişahın büyükelçilelerle birkaç kelimeden fazla konuşma adeti yoktu.Çünkü padişahla görüşmeleri hemen hemen hiç mümkün olmayan kimi devlet temsilcilerinin bayram tebrikini fırsat bilerek padişaha sırnaşmalarından çekinilirdi.

Resmi tebrikleşmeden sonra padişah harem dairesine çekilir, eşinden başlayarak harem sakinlerinin tebriklerini kabul ederdi, münasip armağanlarla gönüllerini alırdı.

Peki rikab-ı hümayun, merasiminden dönen sadrazam, vezirlerin konaklarında bayram nasıl olurdu?

Rikab-ı hümayundan dönen konak sahibi, doğruca hareme geçer, resmi kılığını değiştirir, biraz kahve, çubuk içer, azıcık dinlenir, önce eşinin, ardından evlatlarının, gelin ve damatlarının tebriklerini kabul ederdi.Evlatlar, elini, diğerleri eteğini öperler ve bayramlarını tebrik ederlerdi.Onlara saat, yüzük, elmas, iğne gibi hediyeler ve kırmızı atlas kese içinde bahşişler verir, evlatlarını yüzlerinden öperek bayramlaşırdı.Hane halkı önlerinde kahya kadın olmak üzere varsa dadı, süt nine huzura çıkar, sonra kalfalar, daha sonra bütün cariyeler gelir, sırayla el etek öperek bayramını tebrikle şükranlarını arz eder, hürmet gösterirlerdi.

Bütün bunlardan sonra hane sahibinin bayramını tebrik için misafirler gelmeye başlardı.Gelenler devlet ricalinden ise bizzat kahya efendi karşılar, gelenin koltuğuna girer, hane sahibinin odasına götürürdü.Misafirlere son derece süslü gümüş tepsilerle tabaklara konmuş sakızlı ufak rahat-ı hulkum denen şeker badem ezmesi ve miskli akide şekeri ikram edilir, misafir hangisinden isterse alır, daha sonra bir tabak içinde duran ıslak tülbentle ağzını silerdi.Daha sonra misafirlere altın mineli veya gümüş zarflı fincanlarda kahve ikram edilirdi.Misafirler gideceği zaman yine kahya efendiye haber verilir, gelişlerindeki gibi uğurlanırlardı.Misafirler tarafından dairede vazife görenlere verilmek üzere orta bahşişi denen bahşiş bırakılırdı.

Kaynak:
  • Osmanlı Demokrasisinden Türkiye Cumhuriyetine- Yavuz Bahadıroğlu.

Sürç-ü Lisanımız affola.Hepinizin gelecek bayramı mübarek olsun...

« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2014, 19:49:34 Gönderen: SüleymanEnes »

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han

*

Çevrimdışı furkanfg112

• *
  • 230
  • Jackpot!
    • ICQ Messenger - 10000000
    • MSN Messenger - furkanfg112@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Ecdadın Bayramı Nasıldı?
« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2014, 19:33:28 »
Eline sağlık çok güzel yazmışsın konu başlığını ilk gördüğümde küfür etceksin sandım :D
İm not locked up with you, you locked up with me!

*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2014, 19:34:16 »
Eline sağlık çok güzel yazmışsın konu başlığını ilk gördüğümde küfür etceksin sandım :D
İlgi çeksin diye öyle yaptım :) Sağol :)

Tapınakçılar ölsün, mobilden selamlar...

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han

*

Çevrimdışı rahman17

• Originz
  • *
  • 3380
  • Hayatı satın alamazsınız.
    • ICQ Messenger - 10000001
    • MSN Messenger - archdevil19@outlook.com
    • AOL Instant Messenger - kerem_ayvaz@aol.com
    • Yahoo Instant Messenger  - kerem_ayvaz@yahoo.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2014, 20:04:33 »
Her zaman ki gibi güzel bir konu olmuş eline sağlık.

*

Çevrimdışı Mentor of Assassins

• *
  • 1965
  • Klavye Suikastçısı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2014, 20:39:19 »
Geldim panpa :D Yazı güzel olmuş ;)
Spoiler: Bi rahat bırakın • Göster

Spoiler: Game of Thrones Kardeşliği • Göster

Bazen sadece Microsoft'ta çalışmak istersin...

*

Çevrimdışı Kratos

• YÖNETİCİ
  • *
  • 1597
  • BOY!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 29 Temmuz 2014, 14:43:14 »
Ellerine sağlık. Keşke emeğinin karşılığını alabilseydin. O kadar emek verip konu açıyorsunuz ve atılan iletiler 2-3 tane. :(
Artreus: What are we hunting?

Kratos: You are hunting deer.

Artreus: What direction?

Kratos: In the direction of deer.

*

Çevrimdışı xOmeRx

• *
  • 1039
  • Gücün olduğu yerde biz varız...
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2014, 20:55:55 »
Öyle bir ecdaddan böyle bi millet çıkıyor bayram olmasına rağmen ruhsuz bi millet.Allah sonumuzu hayıretsin. sagol yazı güzel