Mercidabık Muharebesi

  • 0 Yanıt
  • 4076 Gösterim
*

Çevrimdışı Ezayah

  • *
  • 203
    • Profili Görüntüle
    • TWT
Mercidabık Muharebesi
« : 10 Eylül 2014, 16:42:12 »


Osmanlı İmparatorluğu ile Memlûk Sultanlığı arasında geçen bir savaştır.

Mercidabık ovası Kilisin güneyinde yer alır. Çok öncelerden Mısır ile Osmanlı arasında samimiyet vardı. Bu samimiyet Orhan Gazinin zamanında bozulmaya başlamıştı. Daha sonra ne olduysa Mısır, Osmanlının aleyhine doğru hareket etti ve Mısır devleti kendi çıkarları için İran ile anlaşmıştı. II.Bayezid zamanında Osmanlı ile Mısırın arası çok fazla açılmıştı. Bu sorunlar Yavuz Sultan Selim Han'dada devam edince  Harp-divanını toplayarak 9 ağustos 1596 da Mısıra karşı savaş açıldı. Bir kaç gündür Osmanlı savaşa hazırlandı ve yola çıktı.

Mısırın yaklaşık 85 bin kadar ordusu ile Kansu Gevri komutasındaydı ve Mısır ordusu ağır zırhların içerisindeydi. Belki yenilme sebepleri de bu olabilirdi kim bilir? Mısır ile Osmanlı ordusu Mercidabık ovasına geldiğinde biraz durdular ve savaş bir kaç dakika aradan sonra başlamıştı. Mısırın ordusu daha savaş başlar başlamaz dağılma noktasına kadar geldi ve Mısır ordusunun komutanı Kansu Gevri acımasızca öldürüldü. Bunun üzerine Mısır ordusu yavaş yavaş geriye çekildi. Geriye çekilirken kimisi teslim oldu, kimisi çekilirken öldürüldü çünkü Osmanlı hala saldırıyordu. Sonuç olarak savaş bitti ve zafer Osmanlının oldu.

Bu savaş sonunda Osmanlının eline geçen bölgeler Filistin, Lübnan ve Suriye oldu. Şam ve Halep ise Mısırın yönetiminden çıkıp Osmanlının yönetimine girmek istediklerini bir mektup ile padişaha belirttiler. Savaştan sonra Kansu Gevriye ait bir çok hazine Osmanlının eline geçmişti. Böylece bu savaş Osmanlı ile zafer kazandı.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2014, 18:46:09 Gönderen: Ezayah »