Teşkilat [Kitap Tanıtımı]

  • 0 Yanıt
  • 9679 Gösterim
*

Çevrimdışı SüleymanEnes

  • *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
Teşkilat [Kitap Tanıtımı]
« : 19 Ekim 2014, 00:08:27 »

Yazar: Selman Kayabaşı
Yayınevi: Timaş Yayınevi
Tür: Politik Kurgu

Onlar; Oğuz Kağan'dan bugüne kadar, Türk'ün devlet-i ebed müddet fikrini devam ettiren gizli teşkilatın liderleriydi... Kimi, Gök-Türk Devleti'ni; kimi, Selçuklu Beyliği'ni; kimi, Osmanlı İmparatorluğu'nu; kimi de Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmakla görevlendirildi. Nizamülmülk'ten İmam-ı Gazali'ye, Selçuk Bey'den Mevlana Celaleddin-i Rûmi'ye, Osman Bey'den Dursun Fakih'e, Sultan Abdülhamit'ten Enver Paşa'ya ve Mustafa Kemal'den Turgut Özal'a kadar birçok isme; Teşkilat'ın gizli sancağı emanet edildi. Pakistan'da, Afganistan'da, Lübnan'da, Azerbaycan'da, Bosna'da; Osmanlı Devleti'nin bakiyesinde kurulan elliye yakın devletin harcında Onlar'ın gizli faaliyetleri vardı.

Ve bugün; Türk'le Kürt'ü, Türk'le Fars'ı savaştırmak isteyen Kaos Düzeni'nin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: Teşkilat'ın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı...

Çam da bizim, kozalak da bizim!

Teşkilat-ı Mahsusa, Osmanlı Devleti'nin son istihbarat teşkilatı idi. Kurulduğu günlerde, kabinedeki bakanların birçoğu ve üst düzey komutanların büyük bir kısmı dahi böyle bir örgütün varlığından haberdar olmamıştı. Örgütün, Trablusgarp'tan Hindistan'a kadar yüzlerce hücresi ve bu hücrelere kayıtlı binlerce ajanı vardı. Üyeleri arasında Mustafa Kemal, Enver Paşa, Celal Bayar, Eşref Kuşçubaşı, Kazım Karabekir, Fuat Balkan, Süleyman Askeri ve Fevzi Çakmak gibi birçok ünlü sima da bulunuyordu.

Teşkilat-ı Mahsusa, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaptığı gizli çalışmalarla, elliden fazla devletin kurulmasını sağladı. Teşkilat'ın gizli hücreleri, aradan yüz yıl geçmesine rağmen henüz ortaya çıkarılamadı.

Selman Kayabaşı, bu heyecan verici kitapta Kıbrıs'ta Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kuran, Bosna Hersek'in bağımsızlığını kazanmasında büyük pay sahibi olan ve son olarak Kerkük'te ortaya çıkan Teşkilat'ın; Musul'dan Semerkand'a, Lübnan'dan Pakistan'a, Roma'dan Selanik'e ve Azerbaycan'dan Kafkasya'ya kadar, günümüzdeki faaliyetlerinin izini sürüyor.


Kitabın arka kapağına baktığınızda bu satırlar karşılıyor sizi, kitap tabii ki kurgu bir olay üzerine kurulu. Ama okuyunca size gerçekten farkı yok gibi geliyor. Kitap o kadar akıcı olmuş ki ben elime aldım ve bir daha bırakamadım, bitirdim.

Kitabın hikayesinden kısaca bahsedecek olursam bir teşkilat var, bu teşkilat ilk Türk devletlerinden beri süre gelen bir yapılanma. Kitaptaki rolü ise Kuzey Irakta'ki uyuşturucu ve silah ticaretini araştırmakla görevli olan Türk istihbarat subayı Feyzullah Yiğit'in, Kerkükte'ki evinde suikasta uğramasıyla başlıyor. İntihar gibi süslenen bu suikastın önemi ise, Feyzullah Yiğit'in hazırladığı, hilafetin yeniden tesisi, PKK'nın lider kadrosu, İran'ın bölgedeki gizli faaliyetleri, ordu içindeki ihanetler gibi Ankara için önem arz eden bir rapordu. Fakat MİT suikastın izini sürdüğünde çok daha büyük bir sonuçla yüzleşecektir. Amerikan ve Rus istihbaratının düzenlediği kirli bir oyunu keşfedecektir.

Kitap çok güzel bir kurguya sahip. Bölüm aralarındaki geçişler çok hoş ve yerinde. Okuduğunuzda göreceksiniz kitap sadece bu olayı konu almıyor. Kitap size bu Teşkilat'ın geçmişinden bahsederek ilerliyor. Eski dönemlere gitmek mümkün kısacası merakınızı kaçırmamak için açıklamıyorum. Kitap sizi araştırmaya sürüklüyor arkadaşlar, uzatmak istemiyorum kesinlikle okuyun pişman olmazsınız :)

Tarih:
"Mustafa Kemal, saltanatı yıkmak ve yerine Cumhuriyet rejimi kurmak istiyor. Şu halde nasıl olur da onu lider tayin ederiz Sultanım?"

İstihbarat
"Kurşunun hesabını üç kişi bilir: Bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen..."

Siyaset
"Şehir'de şehir kanunu; it'le dalaşacağına, çalıyı dolaşacaksın. Dağ'da dağ kanunu; it'le dalaşacağına, it'le dolaşacaksın..."

ve Aşk...
"Galata göz gibi, Süleymaniye gönül gibi bakıyor Baba! Öyle ya, yüreğimde kor bir ateş, kor yüreğimde kör ateş; kör yüreğim kor ateş, kor yüreğim kör ateş..."

Okuyupta merak ederseniz, ki ben böyle olacağına eminim, seri olarak devam eden bir kitap. Muhafız ve Hanedan diğer 2 kitap :)
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2014, 00:17:33 Gönderen: SüleymanEnes »

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han