BEYİN FIRTINASI| İstanbul'un Fethi Üzerine

• 7 Yanıt
  • 4466 Gösterim
*

Çevrimdışı Michael Scofield

• ikbal
  • *
  • 1845
  • i want to see rome.
    • Profili Görüntüle
BEYİN FIRTINASI| İstanbul'un Fethi Üzerine
« : 23 Kasım 2014, 14:09:12 »

Son olarak Roma seferine çıkarken, "Sırrıma sakalımın bir telinin vakıf olduğunu bilsem, onu koparır atarım." diyen bir padişah, tarihin gördüğü en önemli padişahlardan Fatih Sultan Mehmed üzerine bir beyin fırtınası yapalım.

Tarihe oldukça fazla ilgim vardır, hep böyle yeni şeyler öğrenmek isterim. Assassin's Creed serisini de sevme nedenlerimden en önemlisi bu. Geçen Osmanlı Padişahlarını anlatan bir kitapta, Akşemseddin hazretlerinin şöyle bir sözünü gördüm. Tam olarak aklımda kaldığı şekilde ekliyorum.

"İstanbul'u önce Fatih Sultan Mehmed alır, sonrasında Beni Asfar alır. Ondan da Mehdi alır."

Mehdi'yi şimdilik sadece kurtarıcı niteliğinde değerlendirebiliz tamam, fakat Beni Asfar kim? Acaba bir de şuan aldı mı? Neden şuan aldı mı diye soruyorum, şundan. Fatih Sultan Mehmed'e, İstanbul'un savaş ile değil de, malların satılmasıyla, elinden gideceğine dair bir şeyler söyleniyor. Yani ona ait olan yerler, İstanbul'un önemli yerlerinin satılmasıyla. Bu gerçekleşti mi peki şuan? Beni Asar diye söz edilenlerin gelmesi onunla mı ilgili?

Bir de ek olarak Beni Asfar'ın, Rumlar olduğuna dair bir şeyler de buldum, ne kadar doğru olduğunu bilmemekle beraber.

Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum bu arada. Sizce İstanbul, beni Asfar'ın eline geçti mi, ya da gerçekten Rumlar mıdır sizce? Tarih üzerine, özellikle tarihi sevenlerin, ayrıca sevmeyenlerin de kendilerince katkı yapmasını çok isterim.

« Son Düzenleme: 23 Kasım 2014, 14:17:20 Gönderen: Michael Scofield »

*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
Ynt: BEYİN FIRTINASI| İstanbul'un Fethi Üzerine
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2014, 14:15:58 »
Benim bildiğim Beni Asfar Rumlardır hocam. Hadislerde de İstanbul'un yeniden fethedileceğine dair işaretler olduğu söyleniyor. Ama ayrıntılı olarak bilmiyorum.

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

Cennetmekan Sultan II. Abdülhamid Han

*

• ikbal
  • *
  • 1845
  • i want to see rome.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2014, 14:17:46 »
Pardon, Rum'lar olduğu söyleniyormuş hemen düzelttim.

*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2014, 14:33:34 »
Hocam biraz araştırdım. Bu bazı kesimlerin saptırmasından ibaret bir mevzu. Baktığın zaman Peygamber Efendimiz hadisiyle İstanbul'u fetheden komutanı ve askeri müjdeliyor. Yani bu sadece fethe nail olamadıkları için Türklere haset duyan bir takım Arap kesimi. İçiniz rahat olsun İstanbul ebede kadar bizim olacaktır inşallah :)

33 sene milletim ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular.

*

• ikbal
  • *
  • 1845
  • i want to see rome.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2014, 14:36:44 »
Yani bilemiyorum ben sadece bir yerde değil birçok yerde gördüm bununla ilgili detayları. Direk kitaptan gördüm, ayrıca bazı yerlerde de gördüm yine. Tabi bilemiyorum yine de.

*

Çevrimdışı SüleymanEnes

• *
  • 986
  • Devlet-i Ebed Müddet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Kasım 2014, 14:41:32 »
Yani bilemiyorum ben sadece bir yerde değil birçok yerde gördüm bununla ilgili detayları. Direk kitaptan gördüm, ayrıca bazı yerlerde de gördüm yine. Tabi bilemiyorum yine de.
Hocam sen kimden hangi kitaptan duydun. Yani bununla alakalı bir hadis yokmuş sanırım. Akşemseddin'in sözünden yola çıkacaksak eğer sözü tafsilatıyla araştırmak lazım ki ben bunu ilk defa duydum.

Peygamberimiz de zaten Beni Asfarla savaşacak kavim olarak bizi işaret ediyor ve yenilgiden bahsetmiyor bildiğim kadarıyla.

"Ey Ali! Sizler Beni Asfar (Rumlar)la bir çok harpler yapacaksınız. Oysa sizden sonra onlarla asıl çarpışacak İslam'ın yüz akı (bir kavim) gelir. Onlar öyle bir kavimdir ki Allah yolunda cihad etmekten ne bir kınayanın kınamasından ve ne de onların dedikodusundan çekinirler."

*

• ikbal
  • *
  • 1845
  • i want to see rome.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Kasım 2014, 14:43:34 »
Osmanlı İmparatorluğu ya da Osmanlı Padişahları'ydı kitabın adı, Osmanlı yayınevinden.

*

Çevrimdışı assassin_alper

• *
  • 1066
  • Nowhere left to run now
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresim budur.
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : 23 Kasım 2014, 14:48:22 »
Mehdi olayı nedir?

"Rien n'est vrai, tout est permis."

"Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,

Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,

Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;

Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda,

Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi'ne.

Hepsine hükmedecek bir yüzük,Hepsini o bulacak,

Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak

Gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda."

---------------------------------------------------

Bin ork akınlarda çocuklar gibi şendik
Bin ork dev gibi bir orduyu yendik

------------------------------------------------