Tüm Orta Dünya Oyunları

• 3 Yanıt
  • 1724 Gösterim
*

Çevrimdışı assassin_alper

• *
  • 1066
  • Nowhere left to run now
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresim budur.
    • E-Posta
Tüm Orta Dünya Oyunları
« : 11 Nisan 2015, 18:18:15 »
Tolkien'in yazdığı bu seri, kitap ve filmleriyle birçok hayran kazandı. Ama bunlar yetmedi ve üstüne oyunlarını da çıkardılar. Bu güne kadar birçok Orta Dünya oyunu yapıldı, stratejisinden tutun da modlarına kadar. Bu konuda bu oyunları göstereceğim. Çoğunu biliyorsunuzdur zaten :D

1-TPS Tarzı Oyunlar

-Shadow of Mordor

Her ne kadar film ve kitaptaki olayların dışını da konu alsa bence çok iyi bir oyundur. Oyun Orta Dünya konulu oyunlardan en yenisi.

Hikaye, Hobbit ile LOTR arasında biyerlerde geçiyor. Mordor'da, kara kapılarda görev yapan Talion, ailesi Sauron'un Kara Kaptanları tarafından katledilince Elf lordu Celebrimbor ile iş tutup bu kaptanların ve Sauron'un peşine düşüyorlar. Oyun tamamiyle Mordor'da geçiyor. Biz de hem oyunu oynarken hem de eskiden cennet gibi olan Mordor'un nasıl bozulduğunu görebiliyoruz.

Grafik olarak tabi ki diğer Orta Dünya oyunlarından daha iyi. Oynayış ve mekanikler de aynı AC gibi olduğundan alışmakta zorluk çekmezsiniz.

Oyun diğer Orta Dünya serilerinden olan War in the North'da gördüğümüz gibi RPG tarzında yapılmış. Yani yetenek ağacı, geliştirmeler gibisinden hadiseler mevcut. Rune sistemi de bunlara dahil.

Yanda görülen eleman da Wight Mode'a geçmiş Talion'dur :D

-War in the North

Bu oyun da kitap ve filmde anlatılanların dışında yer alıyor. Oyunun geçtiği zaman LOTR ile aynı. Oyunda üç karakter mevcut. İstediğinizi seçebilirsiniz. Ya da her bölüm biriyle oynamak da mümkün. Yüzük kardeşliği kendi işiyle uğraşırken biz de kuzeye gidip Sauron'un ordusunda bir komutan olan Agandaur'u bulmaya ve dersini vermeye gidiyoruz. Bu oyunda da tıpkı SoM gibi RPG sistemi üzerinedir. Her karakterin ayrı özellikleri bulunur. Bu 3 karakter şu şekildedir;

-Farin: Yalnız Dağ Şampiyonu bir cücedir. Balta, balyoz gibi ağır silahlar ve güçlü bir arbalet kullanır.

Spoiler: Göster

-Eradan: Kuzeyli bir kolcu, yay ve kılıç, hafif balta ya da gürz gibi silahlar kullanır. Ayrıce benim de en çok kullandığım karakterdir :D

-Andriel:Ayrıkvadi'li bie elf olan Andriel, büyü falan gibi konularda uzmandır ve buna bağlı olarak daha çok asa gibi şeyler kullanır. Ayrıca hançer de kullanabiliyor sanırım.

-Lord of the Rings: Conquest

Belki de Conquest, Orta Dünya konulu tps oyunları arasında en sevilenidir. Bana öyle geliyor. Sevilmeyecek gibi de değil çünkü oldukça eğlenceli.

Oyun, özel bir karaktere dayanmıyor. Yani her bölümde filmden bir savaştayız ve asker tipini seçiyoruz. Dört adet asker çeşidi var, okçu, savaşçı, casus ve büyücü. Bazı bölümlerde de, mesela Miğferdibi savunması gibi, karşınıza "Bir kahramanla oynamak ister misiniz?" gibisinden bir soru geliyor ve evet derseniz o kahraman oluyorsunuz. Mesela Mumakil'leri öldürdüğümüz bölümde kahraman olmak ister misiniz sorusuna evet derseniz Legolas oluyorsunuz. Bilmem anlatabildim mi :D

Dövüş sistemi olarak farklı bir yapıda. Combo gibi şeyler var. İki çeşit dövüş tarzı var, ağır ve normal. Ağır için shift tuşuna basılıyken fareye basmanız gerekiyor.

-Savaşçı: Savaşçılarda normal dövüşte bildiğiniz kılıç savurma hareketlerini yapıyor. Eğer shift'e basarak dövüşürseniz ağır saldırılara geçip daha güçlü hareketler yapıyor. Oyunda görürsünüz zaten :D Bir de başta eğitim bölümünde anlatıyor bunları, o yüzden kolayca öğrenirsiniz :)

-Okçu: Bunlar da önemlidir. Savaşta çok işe yarıyorlar. Shift'e basınca üç tane ok atıyor. Farenin sağ tuşuyla patlayıcı ok ve orta tuşla da zehirli ok atar.

-Büyücü: Bu sınıf daha çok kalkan ve diğerlerine sağlık vermede kullanılır.

-Casus: Bu abiler de shif tuşu ile cloak dediğimiz olaya girip görünmez olurlar. Böylece düşmanların yanlarından koşup geçebilirler. Ayrıca savaşçı sınıfı ile yarım saatte zor öldürdüğünüz düşman kaptanlarını bu casuslar ile bir saniyede backstab ile öldürebilirsiniz. Düşmanın arkasına gidip backstab yazısı çıkınca E tuşuna basarsanız tek hamlede arkasından bıçaklıyor.

Yani kısaca oyunda yalnız değiliz, orduyla ilerliyoruz. Bölümler de film ve kitaptaki savaşlardan ibaret. 10 kadar bölüm vardı sanırım :D Kısacası eğer Conquest'i oynamadıysanız çok şey kaybetmişsinizdir ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------Devamı gelecektir, en kısa zamanda :)----------------------------------------------------------------------------------------

"Rien n'est vrai, tout est permis."

"Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,

Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,

Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;

Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda,

Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi'ne.

Hepsine hükmedecek bir yüzük,Hepsini o bulacak,

Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak

Gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda."

---------------------------------------------------

Bin ork akınlarda çocuklar gibi şendik
Bin ork dev gibi bir orduyu yendik

------------------------------------------------

*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

• Bat of Gotham
  • *
  • 1670
  • You are not brave. Men are brave.
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Tüm Orta Dünya Oyunları
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2015, 18:31:08 »
Eline sağlık devamını bekliyorum. Shadow of Mordor oynama şansı bulamadım. Evrenle çok ilgili sayılmam ama bu oyunu oynasam fena halde Orta Dünya merakım oluşacak gibi bir hissim var. :D

I bet your parents taught you that you mean something, that you're here for a reason. My parents taught me a different lesson, dying in the gutter for no reason at all... They taught me the world only makes sense if you force it to.

*

Çevrimdışı kratos

• Son Of Krypton
  • *
  • 1577
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2015, 19:05:33 »
Star Wars'a merak sarmasaydım yeniden Shadow Of Mordor oynayacaktım. :( Cidden Orta Dünya'yı özlemeye başladım. Bu arada ellerine sağlık.

« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2015, 21:19:10 »
Güzel. Ama Anıl sevmiyor ?