Altın Şafak Hermetik Cemiyeti'ne Giden Yol

 • 2 Yanıt
 • 11897 Gösterim
*

Çevrimdışı kaskal

 • *
 • 1182
 • Barut - İhanet - Entrika
  • Profili Görüntüle
Altın Şafak Hermetik Cemiyeti'ne Giden Yol
« : 15 Mayıs 2015, 20:18:17 »

Hermetistler, karşımıza ilk AC Brotherhood'un DLC'si olan The Da Vinci Disappearance ile çıkmıştı. Liderleri Ercole Massimo'yu hatırlarsınız.


“Görmüyor musun? Cahilliğin üstesinden gelebiliriz. İnsanları sosyal sınıflarından, krallıklarından, hayvani duygularından kurtarabiliriz. Her bir insan anlayışlarının hakikatini öğrenecek.”
Ercole Massimo, Hermetizm’in amaçlarından bahsediyor.


Hermetistler, “insanoğlunu değiştirmeyi” kendilerine amaç edinmiş filozofik ve dindar inanç düşüncelerine dayalı olan Hermes Kültü’nün üyeleriydi.


“Hayattaki gizemlerin anahtarını elimizde bulunduruyoruz.”
Asa, Pisagor’a konuşuyor.

Hermes Kültü’nün kökenleri, Pisagor ve öğrencisi Zaraxlı Kyros’un Hermes Trismegistus’u bulmak için Antik Yunan çölleri boyunca seyahat ettikleri M.Ö. 6. YY’a dayanıyordu. Uzun süren seyahatten sonra ikili, yılanlarla sarılı ve kanatlı bir asa taşıyan bir adamla karşılaştılar. Köylü giysileri giymiş olan adam, kendini Hermes olarak tanıttı ve asasını yere vurarak asadaki yılanları canlandırıp kumların harekete geçmesini sağladı. Yılanlar, kıymetli varis olan Pisagor'la konuştular ve Pisagor da "ezelden beridir nesilden nesile geçen, hayattaki gizemlerin anahtarı" olan asayı aldı. Bunun üzerine Pisagor, bilinen Hermetistler’den biri oldu.

Şimdi Rönesans'a ve Ezio Auditore'nin anılarına geçelim.

“Kullanmadığınız halde neden ilim peşinden koşuyorsunuz? Kendi kaderimizi kendimizin çizebileceği bir dünya yaratmak için şansımız var.” Hermetist lideri Ercole Massimo.


1506’dan bir süre önce birkaç Hermetist, elinde bulundurduğu Cennetin Elması’nı almak için Ezio Auditore’yi takip etmeye başladı. Hermetistler başarısız oldu ve Elma başka bir yere gitti.


1506’dan, yani Roma’daki Borgia ailesinin düşüşünden itibaren Hermetistler, Ercole Massimo tarafından yönetilmeye başladı. Ercole’nin emri üzerine Hermetistler Pisagor Tapınağı’nın gizli girişini keşfetmek için ünlü bilge Leonardo da Vinci’yi kaçırdılar.


Kısa süre sonra La Volpe’nin gözleri önünde Hermetistler Leonardo da Vinci’nin iki arkadaşı, Ezio Auditore ve da Vinci’nin yardımcısı Salai’ye saldırdılar. Ancak ikili kendilerini korumayı başardı.


Leonardo Hermetistler’in tapınak girişi için yaptıkları araştırmayı geciktirmek için Ercole’ye bazı resimlerindeki gizli ipuçlarından bahsetti. Bunun üzerine Ercole bazı adamlarını kayıp tabloları aramak için İtalya’da farklı bölgelere gönderdi.

Ancak tüm tablolar Ezio Auditore tarafından ele geçirilmişti. Pisagor Tapınağı’nın odalarında, Ercole’nin de bulunduğu bir grup mürit, Ezio’nun Leonardo’yu kurtarma çabasını önlemeye çalıştıkları sırada öldürüldüler.


Şimdi de Victoria dönemine yani Assassin's Creed Syndicate'in dönemine geçelim.


19. yüzyılın sonlarında Hermetik Tarikatı, Londra İngiltere’de Altın Şafak Hermetik Cemiyeti adı altında tekrardan ortaya çıktı. Tarikatı tekrardan kuranlar William Robert Woodman, William Wynn Wescott ve Samuel Liddell Mathers idi. Victoria Dönemi’nde Hermetik uygulamalar gizlilikle yürütülüyordu ve birçok ayin ve merasim içeriyordu. Ancak bu ‘kara büyü’ uygulamaları hoş karşılanmıyordu ve bir noktada Wescott, inançlarının ortaya çıkması yüzünden tarikattan ayrılmaya zorlandı. (Unity'deki François-Thomas Germain gibi yani. Anlaşılan Ubisoft, Güç isteğini Tapınakçıların kendi arasındaki çekişmeleri yüzünden doğduğuna inanmamızı istiyor. Ve kötü karakterlerini tapınakçıların içindeki yozlaşmış karakterlerden alıyor.) Bu mahremiyet ihtiyacından sonra tarikatın birçok üyesi unvanlar ile anılmaya başladı. Wescott: Müşavir, Mathers: Ruh Uyandıran(İngiliz Altın Çağı 1.Elizabeth dönemindeki John Dee'ye bağlanabilir. Bildiğim kadarı ile o da bir Hermetist ve ruh çağıran.) daha sonrasında İmparator ve Mathers’ın karısı Moina: Kahin.


Woodman, Wescott ve Mathers üçlüsü hayatta iken, “Ahenk” adını verdikleri muhteşem bir ortaklık mevcuttu. Ancak açgözlülük ve hırs ağır bastı, 1891’de Wescott ve Mathers, Woodman’ı serasında öldürdüler.
Buna ek olarak, sırlarını ve İbrahim’in Kitabı’ndaki antik tarifleri açığa vurup vurmamak konusunda yaşanan bir tartışmanın üzerine Wescott, Mathers’ı tarikattan atmak için bir hareket planladı. Ancak 1896’da Mathers Wescott’un bir adım ilerisinde yer alıyordu ve de tarikat hakkında uzman olduğundan Wescott’u tarikattan ayrılmaya zorlamak için kara ve ritüelistik büyüye  olan ilgisini kanıtlayacak şeyler ortaya attı.
Bunun ardından Mathers Paris’e taşındı ve ‘Kraliçe’si Florence Farr’ı  terk etti. Ve Paris’te tarikatın sonunu başlatan olayların pimi çekildi.


Kendini “Canavar” diye yerinde bir şekilde adlandıran Aleister Crowley, Mathers’ın bir üyesiydi ve “İlk Tarikat’ın” hırslı bir katılımcısıydı.


Crowley ilk olarak Florence Farr’ın masasına atlayıp taleplerini haykırarak kendini zorla “Gizli Tarikat”a sokmaya çalıştı. Ancak başarısız olunca bunun yerine Paris’teki Mathers’a ulaştı. Müttefiklere ihtiyacı olan Mathers, onu kabul etti. Bir süre sonra 1899’da Tarikat’ın bazı üyeleri isyan etti ve Mathers istifa etmeye zorlandı. Ancak Kahin, tarikatın daha fazla dayanamayacağını öngördü. Ayrıca sözlerine “Bu son değil. Yeni bir başlangıç.” diyerek devam etti.

Tarikatın gizli şefleri


“Gizli Şefler hakkında çok az şey biliniyor. Çoğu insan onların yüce birer yetkili olduğunu düşünürken diğerleri onların da etten kemikten bir insan olduğunu iddia eder. Hatta bazıları onların hayatta bile olmadıklarını söyler.”

Altın Şafak’ın kuruluşu “Gizli Şefler” denilen ve Gizli Tarikat’ın bilge üyeleri olup ‘korkunç süper güçler” taşıdıkları söylenen bir grupla yakından ilişkiliydi.  1900 yılından kısa bir süre önce Mathers, kendisini bir Paris ara sokağında karşılayan bir Gizli Şef ile tanıştı. Adamın bir pelerin giymesine rağmen üzerinde Tapınakçı Tarikatı’na ait olan kırmızı haç desenli bir yüzük taktığı açıkça belli oluyordu. Gizemli adam Mathers’a, uyarılarına aldırmadığını ve ortaklıklarının bittiğini söyleyerek  azarlıyordu. Ayrıca Mathers’ın araştırmalarının yararsız olduğunu belirtti. Ancak Mathers kitabı ele geçirmekten daha fazlasını yapacağını söyleyerek biraz daha zaman için yalvardı. Ancak Tapınakçı bu sözler üzerine sadece olayın asla Kitap ile alakalı olmadığını, olayın Woodman ile alakalı olduğunu ve Woodman’in ölümünde Mathers’ın doğrudan parmağı olduğunu söyleyerek azarlamaya devam etti.

Artık her şey Jacob, Evie Frye ve çeteleri Rooks'un elindeAdalet için


Çeviri: -Ezio Auditore-
“Eğer dünyada ölümün kendi paylarına düşen kısmıyla ve müthiş trajedileriyle, her günkü kahramanlıklarıyla, emperyalizme bitmez tükenmez darbeler indirerek, dünya halklarının artan nefretiyle emperyalizmin güçlerini parçalamak için iki, üç daha fazla Vietnam gün ışığına çıksaydı, geleceğe daha güvenli bakabilirdik!”

*

Çevrimdışı kaskal

 • *
 • 1182
 • Barut - İhanet - Entrika
  • Profili Görüntüle
Ynt: Altın Şafak Hermetik Cemiyeti'ne Giden Yol
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2015, 04:30:37 »
Sondan dördüncü resim Crawford Starrick..
“Eğer dünyada ölümün kendi paylarına düşen kısmıyla ve müthiş trajedileriyle, her günkü kahramanlıklarıyla, emperyalizme bitmez tükenmez darbeler indirerek, dünya halklarının artan nefretiyle emperyalizmin güçlerini parçalamak için iki, üç daha fazla Vietnam gün ışığına çıksaydı, geleceğe daha güvenli bakabilirdik!”

*

Çevrimdışı Shezi

 • *
 • 14
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: Altın Şafak Hermetik Cemiyeti'ne Giden Yol
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2016, 01:12:25 »
Güzel emeğine sağlık