Assassin's Creed Origins - Maskenin Ardındaki Düşünce

• 0 Yanıt
  • 1221 Gösterim
*

Çevrimdışı kaskal

• *
  • 1173
  • Barut - İhanet - Entrika
    • Profili Görüntüle

Geçtiğimiz gün Ubi bir teaser yayınladı düzeltelim; bir değil beş teaser yayınladı! Ve de ayın on dördüne bir trailer sözü verdi. Bu konuda bize sunulan maske türlerini ve artlarındaki isimleri, düşünceleri tartışacağız.

Videoları sırasıyla koyacağım. Kafanız karışmasın diye maske numaralarına arada bir bakmanızı öneriyorum.

1. Maske / Gladyatör Maskesi

Antik toplumların kilit rolleri ve yönetim biçimleri vardır bunlardan ilki Roma'ya özgü Gladyatör savaşlarıdır. Roma toplumu diğer toplumlara göre daha barbar kökenli olduğundan dolayı antik dönemlerde sanatsal rolü daha pasiftir. Tiyatro'larda senatoyu, yeren konular işlenmez, komedyalar zayıftır ve ilgi görmez. Kendilerine has tiyatral bir form geliştirmişlerdir bu da arena dövüşleridir. Bütün bir halk işi gücü bırakır belirli saatlerde bu mücadeleleri izlemeye giderlermiş. Yani toplumu, savaşlar, ekonomik ya da siyasal sorunlardan daha açığı; rahatsız edici konulardan uzak tutup eğlendirerek oyalar ve saman altından su yürütürlerdi. Yani toplumu oyalayarak bir yönetim biçimi oluşturmuşlardı.

2. Maske / Sparta Maskesi

Sparta, antik Yunan polis devletleri arasında askeri gücü en ön planda olanıydı. Onlar Roma gibi toplumu oyalamadı, korudu. İşçiliği bile boşa harcanmak olarak görürlerdi. Dor istilaları yüzünden yunan devletleri demir ile tanıştı. Persler'le de savaşları dillere destan oldu. Onlar toplumu savaş konusunda eğitmek sonra da silahlandırmak yani askeri güç kazanmak için kullanırlardı. Hatta Arkadyalılar, Atinalılar gibi devletlerden daha güçlü olmalarının sebebi buydu. Onlar savaşçılarının eğitimlerine çocukluklarından başlarken diğer yunan devletlerinde çocukların ırzlarına geçiliyordu. Sparta'yı güçlü kılan savaş hünerleri ve zaferleriydi. Yani toplumu askeri güç kullanarak yönetiyorlardı.

3. Maske / Firavun Maskesi

Firavunlar tanrı tarafından seçildiği söylenilen insanlardı bir nevi Avrupa krallıklarındaki sistem geçerliydi. Monarşik bir yönetim anlayışı vardı. Tüm topraklar Firavuna aitti. Tabi Bürokrasi de ön plandaydı. Dağıtılacak toprak çoktu yani. Mısır'ın askerleri de güçlüydü ancak sayıları yeterli değildi. Halk çalıştıkça savaşacak asker bulunamıyordu. Bu yüzden kölelik ortaya çıktı ve iş gücü artarken savaşacak asker de arttı. Firavunlar ihtişamlı yapılarda altın içinde yüzerken halk sefalet içinde kıvranıyordu. Tabi ki farklı tanrılara olan inançları da mücadelelerini destekliyordu ama nasıl; inanç çok kullanışlıydı. Kimisi sırtındaki kırbaçla inancı uğruna mücadele ederken kimisi şeflerini öldürmemek için sabrediyordu. İnsanlar bir şekilde sınıflandırılmalıydı. Asker, savaşmalı, halk çalışmalı, köle sürünmeliydi. Bu yalana da toplumu inandırmak için en uygun yol siyasetti. Firavunların siyasi gücü çok yüksekti. Çünkü bütün sınıfsal yapıların en üstünde Firavun bulunmaktaydı. Firavunların toplumu yönetme yolu siyasi güçtü.

4. Maske / Sıradan Maske

Videoda da gördüğünüz gibi arkasında bir güç olmadan işe yaramayan bir yoldu bu. Sıradan insan nedir peki? Sınıfsal yapıları tersten düşünecek olursak Aristokrasi, Burjuvazi, Bürokrasi, Orta Sınıf, İşçi/Köylü demek ki sıradan olarak görülen sınıf İşçi Sınıfı. Peki onların gücü ne ola ki? Siyasi güçleri mi, tanrıya inançları mı? Askeri güç olmadığı kesin. İşçileri ayakta tutan bir güç varsa o da nüfuz sahibi olmalarıdır. Pek çok güç türüne karşı bu şekilde ayakta durabilirler. Halkı kontrol etmek onların görevi değildir; onlar halktır. Toplumu ayakta tutan ilk katmandır. İşçi olmazsa tarım olmaz, erzak, araç gereç, silah olmaz. Tabi yönetilecek biri kalmazsa bir yönetim yolu da olmaz. Yönetilemeyeceklerini savunma düşünceleri de bir yönetim şekli olmuştu.

5. Maske / Anubis Maskesi

Anubis çakal tanrı olarak geçer ve Mısır için önemi çok büyüktür, mumyalama yolu ile ölüleri kontrol eder ama Anubis'i konuşmayacağız. Direkt olarak burada görülmesi gereken tanrı durumudur. Günümüzde inancı olan olmayan, inancını farklı şekillerde gösteren ya da mezheplere inanan pek çok insan var. Pagan inançlarında da bu durum görülüyordu. Çöl haydutları ya da kanun kaçakları Seth'e tapıp yaptıkları için mükafat beklerken, adil insanlar da Osiris'e tapıyorlardı. İşçi sınıfı ya da köleler sevimli bir kedi görünümünde olan ihtiyacı olana yardım etmek için vahşi bir aslana dönüşebilen Mısır'ın koruyucusu Bast'a tapıyorlardı. Bu yol kendilerinin de gerektiğinde tırnaklarını gösterebilecekleri inançlarını destekliyordu. Askerler savaş tanrıçası Sekhmet'e inanıyordu vesaire. İnanç alanındaki kutuplaşmalar Mısır'ın gücünü zayıflatıyordu. İç Savaşlar bile çıkarabiliyordu. Dini kontrol etmek için kendi peygamberlerini yarattılar. Toplum, tanrıların toplumdan seçilmiş biriyle konuşup topluma havadisler vereceğine inandırılmış. İradeyi tanrıların emrettiği diye söze başlayarak kontrol etmeye başlamışlar. Buna da inancı kullanarak toplumun iradesini kontrol etme gücü diyoruz.

Bu konuda toplumu, başka bir açıdan özgür iradeyi kontrol etme türlerini gördük. Tapınakçıların seri boyunca gözlemlediğimiz ortak yönü buydu. Cennet Parçalarını kullanarak özgür iradeyi kontrol etmek. Bu oyunda bu düşünceyi oluşturan diğer yan düşünceleri görme ihtimalimiz bu videolarla daha da arttı. Sparta'yı pek çözememiş olsam da sadece askeri gücü temsil ettiğini düşünüyorum. Oyundaki düşmanlarımızın geneli tapınakçı düşünceye yakın düşünenler olacaktır. Zaten Ubi yaptığı açıklamada Sezar'ın Tapınakçı değil bu düşünceye çok yakın olduğunu söylemişti. Demek ki sadece Sezar'la sınırlı bir düşünce değil bu. Hangi düşüncenin düşmanca olduğunu kavramamız isteniyor. Tehlikeli olan bu bence de. Bu düşüncenin yayılması, gelişmesi ve sonunda da evrilmesi.

Trailer yayınlandıktan sonra oyunda geçecek karakterler doğrultusunda bir daha konuşacağız. Bizi takipte kalın.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 02:23:32 Gönderen: kaskal »
“Eğer dünyada ölümün kendi paylarına düşen kısmıyla ve müthiş trajedileriyle, her günkü kahramanlıklarıyla, emperyalizme bitmez tükenmez darbeler indirerek, dünya halklarının artan nefretiyle emperyalizmin güçlerini parçalamak için iki, üç daha fazla Vietnam gün ışığına çıksaydı, geleceğe daha güvenli bakabilirdik!”