La Amistad - Köle Ayaklanması / Lomboko Köle Kalesi'nin İmhası

  • 0 Yanıt
  • 6808 Gösterim
*

Çevrimdışı kaskal

  • *
  • 1177
  • Barut - İhanet - Entrika
    • Profili Görüntüle

"Kölelik, Afrika'da Antik Mısır'da başlamıştır." La Amistad, İspanyollar tarafından inşa edilmiş bir yelkenlidir. Geminin kaptanı Kaptan Ferrer köle ticareti ile uğraşan biridir ve Havana, Küba, Sierra Leone gibi yerlerden kaçırdıkları Batı Afrikalı siyahi insanları satarak geçimini sağlar.


1839 gecesi gemi Long İsland açıklarındayken Joseph Cinque isimli bir köle iplerinden kurtulur ve bir isyan başlatır. Gemideki ikinci kaptan ve serdümeni hariç herkesi kılıçtan geçirirler. Tarihteki en kanlı köle ayaklanmalarından biridir.


Daha sonra geminin kontrolünü ele geçirip evlerine dönmek için yola koyulurlar ancak erzaklar yeterli olmaz ve erzak almak için buldukları ilk kara parçasında durmak zorunda kalırlar. Ne yazık ki erzak için durdukları bu adada La Amistad başı boş bırakılmıştır ve bir Amerikan Gemisi tarafından ele geçirilir. Cinque kaçmaya çalışır ancak yakalanır.


Daha sonra mülkiyet davası açılır ve Cinque sayesinde bir efsane olan, varlığı kanıtlanmamış Lomboko Köle Kalesi bulunur ve imha edilir.


Amistad isimli film bu tarihi olaydan esinlenerek çekilmiştir.


Liberation ya da Freedom Cry oyunlarını seviyorsanız; kendinizi siyahi insanların yerine koyup adaletsizliğe son vermek sizi mutlu ediyorsa 1997 yapımlı Amistad filmini izleyin diyorum.

« Son Düzenleme: 22 Eylül 2017, 00:05:38 Gönderen: kaskal »
“Eğer dünyada ölümün kendi paylarına düşen kısmıyla ve müthiş trajedileriyle, her günkü kahramanlıklarıyla, emperyalizme bitmez tükenmez darbeler indirerek, dünya halklarının artan nefretiyle emperyalizmin güçlerini parçalamak için iki, üç daha fazla Vietnam gün ışığına çıksaydı, geleceğe daha güvenli bakabilirdik!”