Denek 16'nın Şifreli Mesajları

 • 3 Yanıt
 • 3976 Gösterim
*

Çevrimdışı -Ezio Auditore-

 • Insieme per la vittoria!
 • *
 • 1676
 • Vittoria agli Assassini!
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Denek 16'nın Şifreli Mesajları
« : 05 Eylül 2018, 18:24:31 »


Hatırlarsanız birinci oyunda Desmond Animus seansları arasında uyku çekerken bazı gizemli şekiller görüyorduk. Oyunun sonunda da Kartal Görüşü yeteneğini elde etmemiz sayesinde tüm bu gizemli şekilleri doğrudan görme şansı bulmuştuk. Hatta ikinci oyunun hemen başında bu şekilleri gene görebiliyorduk. Peki bu gizemli şekilleri kim, neden çizdi? Taşıdıkları anlam ne? Hepsinin cevabı burada.

Çeşitli şekil, yazı ve kodlardan oluşan bu Şifreli Mesajlar, Abstergo Sanayi'nin Roma'daki Animus Odası'na Denek 16 (Clay Kaczmarek) tarafından çizildi. Desmond Miles, yani Denek 17'den önce Animus Odası'nda Clay Kaczmarek kalmaktaydı. Clay Animus içerisinde o kadar yoğun ve fazla vakit geçirdi ki Kanama Etkisi'nin en büyük sebep olarak öne çıktığı bir akıl hastalığı yaşamaya başladı. Zamanla bu hastalığı ilerledi ve en nihayetinde intihar etti. Ancak ölmeden önce kendi kanıyla Animus Odası'na çeşitli mesajlar bıraktı. Yani anlaşılacağı üzere Clay sanıldığı kadar da aklını kaçırmamıştı, kendisinden sonra gelecek denekler için bir çıkış yolu göstermeyi akıl etmişti.

Şimdi gelelim Denek 16'nın kanıyla çizdiği bu mesajlara ve anlamlarına. Yazının çeşitli yerlerine bazı kendi notlarımı ekleme gereğini gördüm. Bu notlar sayesinde şifrelerin anlamları ve temsil ettiğini varsaydığımız fikirler hakkında daha net çıkarımlar yapabileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca yazı boyunca yardımını ve görüşlerini esirgemeyen kaskal dostuma çok teşekkür ediyorum.
Animus Odası'ndaki Mesajlar


Konum: Animus'un önündeki zeminde, Desmond'ın kafasını koyduğu bölge taraflarında.
Tanım: Tanrının Gözü (Not: Tanrı'nın Gözü veya diğer adıyla Her Şeyi Gören Göz, Yaratıcı'nın herkesi gözlemesinin ve korumasının bir sembolüdür. Genellikle bir üçgen içerisinde ışınlar saçan bir göz olarak resmedilir. Abstergo logosunun da kuvvetle muhtemel esin kaynağıdır. Yani Abstergo logosu, şirketin amacını açıkça gözler önüne sermektedir: her şeyi ve herkesi gözlemleyecek, izleyecek güce sahip olabilmek.)

Konum: Warren Vidic ve Lucy Stillman'ın laboratuvarı terk etmek için  kullandıkları kapının hemen önünde.
Tanım: Cennetin Piramidi, üçgenle çevrelenmiş bir dizi gözler bulunur, üçngenin hemen üzerinde ışık saçan bir elma yer alır. Dünyadaki her şeyi kontrol etmek için yörüngeye bir Cennet Parçası yollayan Tapınakçı planını temsil eder.

Konum: Animus'un önündeki zeminde, Tanrının Gözü ve Cennetin Piramidi arasında.
Tanım: Harflerden Oluşan Kare, yukarıdan aşağıya ve sağdan sola doğru okunduğunda şu yazı çıkar: "Eserler gökyüzüne tüm ulusları kontrol etmek, bizleri gizli bir Haçlı seferine boyun eğdirmek için gönderildi. Onlara yardım etme." Eserler kelimesinin İngilizce hali olan 'Artefacts' şeklinde yazıldığını dikkat edilmeli.

Konum: Animus'un önündeki zeminde, Desmond'ın sağ elinin bulunduğu yerin yanında.
Tanım: Ters Çevrilmiş Beş Köşeli Yıldız genellikle şeytan ve satanizm ile ilişkilendirilir. Yıldızın uçlarından birinin doğrudan Animus'a yönelmiş olmasına dikkat edilmeli: bu durum, Denek 16'nın Animus'un şeytani amaçlar için kullanıldığını gösterme çalışmasıdır. Tarih boyunca beş köşeli yıldız genellikle satanist ritüellerle ilişkilendirilmişdir. Kökeni Roma Tanrıçası Venüs'e uzanır, Venüs gezegeni de uzayda beş köşeli bir yıldız şekli alır. Bu girişimle Denek 16, Venüs beraberinde pek çok Yunan ve Roma tanrı-tanrıçasının İlk Medeniyet üyeleri olduğunu göstermeye çalışmıştır.

Konum: Desmond'ın ayaklarını koyduğu Animus zemininin önünde.
Tanım: Harflerden Oluşan Piramit, aşağıdan yukarıya ve sağdan sola okunduğunda şu yazar: "Ruhumu emip kendilerine kattılar. Kendi bedenimi; ruhumu nerede gördüğümü sana göstermek için tüketiyorum."

Konum: Animus'un önündeki zeminde, Harflerden Oluşan Piramit'in arkasında.
Tanım: Barkod ve Tarih: 12212012 sayıları 21 Aralık 2012 tarihini ay-gün-yıl formatında oluşturuyor. Ancak barkoddan 666 sayısı şifre olarak çıkıyor. Aşağıdaki 13:16-18'e göz atın.

Konum: Animus'un önündeki zeminde, Desmond'ın kafasını koyduğu yerin yakınlarından bulundu.
Tanım: Borromean Halkaları (Not: Hristiyanlık inancındaki Teslis'i, yani Baba-Oğul-Kutsal Ruh üçlü doğasını temsil ediyor olabilir. Bir diğel tahminim ise şu: Psikanalist Jacques Lacan'a göre Borromean halkaları insan doğasının öznelliğini temsil eder. Her bir halka gerçekliğin Lakanistik bir bileşenini oluşturur: bu halkalar sırasıyla gerçek, hayali ve sembolik halkalardır. Denek 16 bu halkalar sembolü sayesinde delirdiği düşünülmesine rağmen aklının ve gerçeklik algısının hala yerinde olduğunu iddia etmiş olabilir. Ayrıca bu halkaların en önemli özelliği birini çıkaracak olduğunuzda diğer ikisinin de serbest kalması, yani anlamını yitirmesidir.)

Konum: Harflerden Oluşan Piramit'i geçtikten sonraki köşede.
Tanım: Sinekkuşu, maymun ve örümcek için birer Nazca çizgileri. Peru, Nazca'da bulunan Cennetin Elması'na bir imada bulunuluyor. (Not: Meraklısı için araştırma tavsiyesi: Nazca çizgileri.)

Konum: Konferans odası ve Desmond'ın odasının girişlerinin arasında.
Tanım: Yonaguni, Japonya'da bulunan ve muhtemelen insanlar tarafından yapılmış bir yeraltı yerleşimini barındıran adadır. Yazı beraberinde üç sembol de mesajda görünür: Fuji Dağı, Torii isimli Japon anıtsal kapısı ve iki nara stili pagoda. (Not: Meraklısı için araştırma tavsiyesi: Yonaguni Piramidi)

Konum: Animus Laboratuvar girişinin yakınındaki platforma bitişik
Tanım: Horus'un Gözü (Not: Horus'un Gözü pek çok farklı anlama gelse de en dikkat çekici birkaçı şöyledir: manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağı. Biçimsel anlamı ise Tanrı'nın birliğini matematiksel olarak ispata dayanır. Ayrıca Eski Mısır halkı Ay ve Güneş'in Horus'un gözü olduğuna, dünyanın ve insanların sürekli olarak izlendiğine inanırdı. Oyun serisinde ise Eski Mısır Halkı'nın rolünü günümüz insanı, Ay ve Güneş'ten oluşan Horus'un Gözü rolünü ise Abstergo-Tapınakçılar üstleniyor.)

Konum: Animus laboratuvar girişinin yanındaki platformun üzerinde.
Tanım: Üç Üçgen, muhtemelen Giza Piramitlerini işaret ediyor. Mısır, Giza da bir başka Cennet Parçası'nın bulunduğu bölgeydi. (Not: Assassin's Creed serisinin Mısır'a gideceğine yönelik bir referans olabilir. Ki Origins ile serinin Antik Mısır atmosferine geçiş yaptığı hepimizin malumu.)

Konum: Animus laboratuvar girişinin yanındaki platformun üzerinde.
Tanım: Basamaklı Piramit, Maya ve Mısır mimarisinin yaygın bir sembolü. (Not: Assassin's Creed serisinin Mısır'a gideceğine yönelik bir referans olabilir. Ki Origins ile serinin Antik Mısır atmosferine geçiş yaptığı hepimizin malumu.)

Konum: Konferans odası girişinin yanındaki platformun üzerinde.
Tanım: Bir Dağ-Vadi muhtemelen de Machu Picchu. (Not: Machu Picchu bir İnka antik şehridir, iyi korunması sebebiyle İnka medeniyetine ait pek çok bilgiye ev sahipliği yapmaktadır. 2007 yılında Dünya'nın Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.)

Desmond'ın Odasındaki Mesajlar


Tanım: Mandelbrot Kümesi (Not: Mandelbrot Kümesi, Benoit Mandelbrot tarafından ikinci derece kompleks değişkenli polinomların dinamiklerini açıklamak için geliştirilmiştir. Pek çok kullanım alanı vardır ancak bu oldukça karmaşık bir konu. Özünde aynı zamanda bir fraktal, yani sonsuz bir örüntüdür. Mandelbrot Kümesi'ne ya da fraktalına aynı zamanda Tanrı'nın baş parmak izi de denir. Her ayrıntısı daha küçük ayrıntıları içermektedir ve bu böylece sonsuza (teoride) dek devam eder. En kısa haliyle basitlikten karmaşıklığın doğabileceğini temsil eder.)zn+1 = zn2 + c
Tanım: Mandelbrot Kümesi'nin bir formülü. (Not: Biraz karmaşık olabilir ancak bu formülün neden Clay tarafından çizildiği teorisini yazabilmem için formülün anlamını belirtmek gerek. Formülde ifade edilmeye çalışılan şey, f(z+1)=z^2+c şeklinde belirtilen polinomuna dayanır. Bu fonksiyon/polinom ise sizin seçtiğiniz sayının önce karesini alır, sonra üzerine bir c değeri ekler ve sonucu size verir. Örneğin z'yi sıfır alırsak f(0)=c çıkar. z=c dersek de f(c)=c^2+c çıkar. Böyle çıkan sonuçları fonksiyonda yerine koymaya devam ettikçe bir karmaşık sayı dizisine ulaşırız. Bu dizinin limit değeri (fonksiyon grafiğinde çıktılarının bir değere yaklaşıp yaklaşmaması) sonlu bir değere yakınsıyorsa bunu sağlayan c değerleri Mandelbrot Kümesi oluşturur. Yani her bir değer tek başına farklıdır ve her c değeri için limit bir başka sayıya yakınsar. Şimdi gelelim neden Clay bunu çizdi. Yukarıda yazdığım gibi Mandelbrot Kümesi basitliklerden oluşan bir karmaşıklıktır. 2. mesajda Clay, Mandelbrot Kümesi'nin formülünü çizerek aslında Tapınakçı Düzeni'ne karşı verilecek mücadeleyi inceliyor. Tapınakçılar'ın basit adımlarla başlayan ama gittikçe karmaşıklaşan Dünya kontrolü düzeni, (Mandelbrot Kümesi) seçilen tüm Denekler beraberinde (yani formülde yerine koyulan c değerleri) sayesinde gittikçe daha karmaşık ve aynı zamanda güçlü bir hal alıyor. Clay de bu iki mesaj aracılığıyla kendisinin bu düzende bir parça olduğunu, yani c değeri olduğunu, işleri sadece daha da karmaşık bir hale getirdiğini göstermek istemiş olabilir.)עולם הבא
Tanım: Musevilikte Mesih'in varışının ardından oluşacak "Olam Haba" yani "Gelecek Dünya"nın ibranicesi.13.0.0.0.0
Tanım: Maya Uzun Sayımlı Takvimi'nde bu sayılar 21 Aralık 2012'ye denk gelir.Bizler binlerce sayfadan oluşan kitaplarız ve her bir sayfada telafisi imkansız bir hakikat yatar.
Tanım: Kitap ile insanlar işaret ediliyor ve 'binlerce sayfa' da atalarımızın hafızalarını sembolize ediyor. Yani Tapınakçılar tarihi yeniden yazmaya çalışsalar bile hakikat silinemez veya onarılamaz.
13:16-18
Tanım: İncil'de Vahiy kısmının 13:16-18 numaralı cümlelerini temsil eder. Burada da 'Canavara Ait Sayı' 666 olarak tanımlanır. İlaveten canavarın işareti de aynı kısımda açıklanır ve bu işaret de Tapınakçılar tarafından kullanılan takılabilir mikroçipe referans olmuştur.الزلزلة
Tanım: Kur'an-ı Kerim'in 99. suresi olan Zelzele (deprem) suresinin Arapça yazılışıdır. (Not: 21 Aralık 2012'de Güneş patlaması sonucu meydana gelecek depremleri işaret ediyor.)
Tanım: Ortasında bir nokta bulunan Omega sembolü. Aşağıdaki 22.13'e de göz atın. (Not: İncil'e göre Tanrı der ki, "Ben alfayım ve omegayım." yani 'Ben başlangıcım ve sonum.' Günümüzde Yunan Alfabesi'ne eklenen yeni harfler sebebiyle bu anlamı pek bilinmese de Omega sonu simgeler.)22.13
Tanım: İncil'de Vahiy kısmının 22.13 numaralı cümlelerini simgeler. "Ben Alfa'yım ve Omega'yım, başlangıç ve sonum, birinci ve sonuncuyum." Bu cümlelerle Tanrı, Dünya üzerindeki gücünü ilan eder. Bu güç de Tapınakçılar'ın ulaşmayı amaçladığı nihai hedeftir.
Tanım: Lorenz Denklemi (Not: Daha karmaşık tanımları ve kullanımları olsa da bu denklemi çoğumuz "Kaos Teorisi" olarak duymuşuzdur. Kaos Teorisi'ne dayanarak ortaya atılan Kelebek Etkisi teorisine göre bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişiklikler büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmektedir. Ya da en bilindik örneği ile "Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir." Clay de Animus'da yaptıkları şeylerin basit görünmesine rağmen çok daha büyük ve yıkıcı sonuçları olabileceğini vurgulamış olabilir.)İmparator Jiajing'in günahları ve Quetzal'ın açlığı arasında yatıyor 'Cevaplar.'
Tanım: İmparator Jiajing'in günahları arasında süregelen ayinleri önemsememek, kendini saraydan soyutlamak ve devlet meselelerini halletmeleri için vasıfsız kimselere güvenmek, muhalifleri sürgüne göndermek veya öldürmek, kamusal fonları anıtlara gereksiz yere harcamak, dinde hoşgörüsüzlük, ego tatmini ve canilik yer alıyor. Quetzal ise muhtemelen Aztek güneş tanrısı Quetzalcoatl'ın (Tüylü Yılan) adının yanlış yazılmış bir halidir. Aztekler bu tanrının beslenmesi için düzenli olarak insan kurban edilmesi gerektiğine inanırlardı. (Not: İmparator Jiajing'in günahları ile günümüz dünyasının yozlaşmaya başlamasının başlıca sebepleri belirtiliyor. Ayrıca Quetzalcoalt, yani Tüylü Yılan da belirtildiği gibi sürekli insan kurbanları yiyen bir tanrı-canavardı. Clay Kaczmarek de Tüylü Yılan'ın Abstergo olduğuna, ona kurban edilen insanların da kendi gibi Denekler olduğuna imada bulunuyor.Dipsiz Çukur'a girdim ve bir daha hiç geri dönemedim.
Tanım: Denek 16 kısaca başına ne geldiğini anlatıyor.不聞不若聞之 聞之不若見之 見之不若知之 知之不若行之
Tanım: Çince "Duymak, duymamaktan iyidir. Gözlemlemek, duymaktan iyidir. Bilmek, gözlemlemekten iyidir. Ve eyleme geçmek, bilmekten daha iyidir.個人生死個人了 個人業報個人消
Tanım: Çince "Ne ekersen onu biçersin."欲知未來果 今生作者是
Tanım: Çince "Geleceğini okumak isteyen biri bugününü yazmak zorundadır."人無遠慮 必有近憂
Tanım: Çince "İleri dönük düşünceleri olmayan bir insan pek yakında endişelerle yüzleşecektir."若人欲了知 三世一切佛 應觀法界性 一切唯心造
Tanım: Çince "Bir insan olarak Buddha'nın ruhsal aleminin bilincinde olmak istiyorsan gözlemlemeli, aklındaki dünyada olan biten her şeyin bilincine varmalısın."前事不忘後事之師
Tanım: Çince "Eskiden ne olduğunu unutmayan insan, geleceğin getireceklerinin üstadıdır."
I have lived my life as best I could, not knowing its purpose, but drawn forward like a moth to a distant moon; and here at last, I discover a strange truth. That I am only a conduit, for a message that eludes my understanding.

*

Çevrimdışı MasterAssassin_

 • *
 • 2
 • Tarafını seç!
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: Denek 16'nın Şifreli Mesajları
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2018, 19:20:20 »
Ellerinize sağlık, aklımın en ücra köşesinde cevaplanmayı bekleyen sembolleri açıkladığınız için teşekkür ederim. :)

*

Çevrimdışı kaskal

 • *
 • 1177
 • Barut - İhanet - Entrika
  • Profili Görüntüle
Ynt: Denek 16'nın Şifreli Mesajları
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2018, 21:59:07 »
Eline, koluna, gözüne sağlık Gökhan bu sembollerin de artık bir konusu var ve serinin gitmekte olduğu Antikler yolunda pek çok bilgimiz de oldu. Sonuçta Mısır, Yunanistan, Roma her oyun firmasının yapacağı bir şey ancak İnka, Aztek, Maya uygarlıklarına yapılacak yolculuklar da hiç fena olmayacaktır diye düşünüyorum. Çin'e yaptıkları seyahat oyunun Uzak Doğu'ya doğru yöneldiğini gösteriyor sanırım Çin Şi Huang'ın suikastini ve Wei Yu'yu işlemeyi düşünüyorlar. Sağlık olsun AC olsun da her türlü oynarız. Ve şunu da belirtmek istiyorum yazıda hiçbir yardımım dokunmadı tamamı senin eserin alçakgönüllülüğü bir kenara bırak artık.  :)
“Eğer dünyada ölümün kendi paylarına düşen kısmıyla ve müthiş trajedileriyle, her günkü kahramanlıklarıyla, emperyalizme bitmez tükenmez darbeler indirerek, dünya halklarının artan nefretiyle emperyalizmin güçlerini parçalamak için iki, üç daha fazla Vietnam gün ışığına çıksaydı, geleceğe daha güvenli bakabilirdik!”

*

Çevrimdışı assassinking12

 • яιη σкυмυяα
 • *
 • 2120
 • L-M$trato
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: Denek 16'nın Şifreli Mesajları
« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2018, 01:44:50 »
Hepsini okumaya fırsatım olmadı yarın kaldığım yerden devam edeceğim. Şu sembolleri görmek bile bizi yıllarca geriye götürdü. Bir zamanlar derin bir oyun oynadığımızı hatırladık. Böyle bir yazı görmek çok güzeldi. Elinize sağlık.
Yazmışsın. :D
Ekomar16'nın ileti sayısına hastayım