Assassin's Creed Odyssey'in Konu Alacağı Dönemle İlgili Teori [Origins Spoiler]

  • 0 Yanıt
  • 867 Gösterim
*

Çevrimdışı kaskal

  • *
  • 1177
  • Barut - İhanet - Entrika
    • Profili Görüntüle

Açıklanan bilgilere göre oyun M.S. 69 ile 96 yılları arasında geçecek peki bu dönemde neler oldu? Origins oyunuyla da ilişkilendirerek bizleri neler bekliyor; tarihi ve kurgusal olarak bunu sizlere aktaracağım.

Origins oyunundaki Flavius Metellus'u hatırladınız mı?


Çünkü oyun Flavius Hanedanlığının yükseliş döneminde geçiyor!

Şimdi bilmemiz gerekenler şunlar

Dört İmparator Yılı, 69'da bir yıl içinde tahta çıkan Dört Roma İmparatoru ile başlar. Bunlar; Galba, Otho, Vitellius ve Vespasianus'tur.

Bu dönemde senato askeri bir yönetime sahipti.

Flavius Hanedanının üç imparatoru vardır. Bunlar Vespasianus ki oyunun başladığı dönemde 69 yılında tahta geçmiştir. İkincisi büyük oğlu Titus'tur tarihçiler kardeşi tarafından öldürüldüğünü söyler. Üçüncüsü de küçük oğlu Domitianus'tur ki o da oyunun bittiği tarihte yani 96'da ölmüştür. Hem de bir suikastla.

Ayrıntılı bilgiye girelim.

Vespasianus (69-79)

Vespasianus Roma İmparatorluğu'nun doğusunun büyük bölümünün yönetiminden sorumlu son derece başarılı bir Roma generaliydi. Otho'nun intihar etmesinin ardından Vespasianus Roma'nın kışlık hububat tedarikçisi Mısır'ı kontrolü altına almayı başararak rakibi Vitellius'u yenebileceği güçlü bir konuma gelmişti. 20 Aralık 69 günü Vespasianus'un taraftarları Roma'yı işgal ettiler. Vitellius kendi askerleri tarafından öldürüldü ve ertesi gün altmış yaşındaki Vespasianus Senato tarafından imparator olarak onaylandı. Muhalif senatörleri kovdu. Aynı zamanda Nero'nun eylemleri ve takip eden yıllardaki krizler nedeniyle 200'e düşen senatör sayısını 1.000'e çıkardı. Roma'yı Nero'nun aşırı harcamaları ve iç savaşlar yüzünden oluşan mali yükten kurtardı.  Bu sağlam mali politikalar vasıtasıyla hazineyi kâra geçirmeyi başardı ve bayındırlık işlerine girişti. Kolezyum yapım emrini ilk Vespasianus vermişti. Ayrıca bir forum ve ortasında da bir Huzur tapınağı inşa ettirmişti. Vespasianus görev süresince eyaletlerde de etkin bir imparatordu. Hispania'ya ayrıca önem vermiş ve üç yüz kasaba ve şehire Latin hakları vermişti. Bu şekilde batı eyaletlerinde yeni bir şehirleşme dönemini teşvik etti. İmparatorluğun sınırlarını da genişletti. En belirgin sorunlardan biri eyalet leyonlarının eyaletlerinin isteklerini temsil ediyor olması gerekenlere sadakatiydi. Destek birliklerini imparatorluğun diğer bölgelerinden adamlarla karıştırdı ya da birlikleri başka bölgelere gönderdi. Ayrıca yeni bir askerî darbe ihtimalini iyicene azaltmak için lejyonları sınır boyunca dağıttı. Belki de en önemli askeri reformu İtalya dışında Galya ve Hispania'da lejyoner toplamasıydı.


Titus (79-81)

Vespasianus'un büyük oğlu Titus hükümdar olmak üzere hazırlanmıştı. Babasının yanında başarılı bir general olarak hizmet vermiş, doğunun güvenlik altına alınmasına yardımcı olmuş ve sonunda Suriye ve Yahudiye'deki Roma ordularının komutanı olarak o sırada devam etmekte olan Yahudi isyanını bastırmıştı. Bir süre babası ile birlikte konsül olarak görev yaparak tecrübe kazandı. Başa geçtiğinde Roma toplumunun saygın bulmadığı bazı ilişkileri yüzünden endişeye sebep olmuşsa da kısa sürede erdemli biri olduğunu ispat etmiş, tevekkülünün göstergesi olarak babası tarafından sürgüne gönderilen birçok kişiyi bile geri çağırmıştır. Ancak kısa süreli saltanatına iki felaket, 79'da Pompeii'deki Vezüv yanardağının patlaması ve 80 yılında Roma'nın büyük bölümünü yerle bir eden yangın damgasını vurmuştur. Bu trajedilerin ardından yapılan yeniden inşa faaliyetlerindeki cömertliğiyle son derece popüler hale gelmiştir. Titus babasının zamanında başlanan büyük amfi tiyatro ile son derece gurur duyuyordu. 80 yılında henüz tamamlanmamış yapıda açılış törenleri düzenledi. 100 gün süren müsrif gösterilerde 100 gladyatör yer aldı. Titus 81 yılında 41 yaşında tahminen bir hastalık yüzünden öldü. Kardeşi Domitianus tarafından yerine geçmek için öldürüldüğü iddia edilmişse de bu iddianın pek bir dayanağı yoktur.

Domitianus (81-96)

Flaviusların otokratik yönetimlerinden ötürü hepsinin senato ile ilişkileri zayıftı ancak içlerinde yalnızca Domitianus ciddi sorunlarla karşılaşmıştı. Konsül ve Censura olarak sürekli hâkimiyetinin daha evvelden bir örneği yoktu. Ayrıca genellikle bir imperator olarak tamamıyla askerî kıyafetler giyiyordu. Bu Principatus dönemi imparatorlarının gücünün dayanağının, princeps'ten gelen imparatorluk gücü olduğu fikrine tersti. Senatodaki itibarı bir yana Domitianus, Roma halkını Roma'daki tüm ev sahiplerine yardım yapılması, yeni tamamlanan Kolezyum'daki sıra dışı gösteriler ve babası ve ağabeyi döneminde başlanmış olan bayındırlık işlerinin devam ettirilmesi gibi çeşitli yollarla memnun etmişti. Ayrıca babası gibi malî işlere kafasının yattığı anlaşılmaktadır zira müsrifliğine rağmen haleflerine iyi durumda bir hazine bırakmıştı. Ancak hükümdarlığının sonlarına Domitianus son derece paranoyak bir hale gelmiştir. Bu paranoyanın temelleri muhetemelen babasından gördüğü muamele ile bağlantılıydı. Geçmişte kendisine önemli sorumluluklar verilmişse de önemli konularda başkalarının gözetimi olmadan kendisine güvenilmemiştir. Germania valisi ve komutanı Antonius Saturnius'un 89 yılındaki isyanının ardından bu paranoya şiddetli ve hatta marazı seyirmelere dönüştü. Paranoyası yüzünden çok sayıda kişinin tutuklanmasına, idam edilmesine ve birçok mülke el konmasına (ki bu müsrifliğini açıklayabilir) yol açtı. Sonunda iş öyle bir noktaya geldi ki en yakın danışmanları ve aile üyeleri korku içinde yaşar hale geldi. 96 yılında senatodaki düşmanları, Stephanus (Julia Flavia'nın kâhyası), Praetor muhafızları ve imparatoriçe Domitia Longina tarafından düzenlenen bir suikastla öldürüldü.
 


ELİMİZDEKİ OLAYLAR

İmparator Nero'nun Galba'yı öldürmek isteyişi

Galya İsyanı

Galba'nın Nero suikastı

General Nymphidius Sabinus, Galba'yı öldürmek istedi ancak lejyonerlerin sadakatini kazanamadığı için öldürüldü.

Konsül Titus Vinius, Praetorian muhafızların komutanı Cornelius Laco ve Galba'nın azledilmiş kölesi Icelus Marcianus ülkeyi asıl yöneten kişilerdi ve onlara "Üç Pedagoglar" denirdi.

69'da Germania'da iki lejyon birliği Galba'ya sadakat için yemin etmeyi reddettiler ve heykelini devirdiler bunun üstüne bir askeri isyan başladı. Galba indirildi ve yerine Vali Vitellius geçirildi.

M. Salvius Otho, Galba'nın en eski destekçisi, kendi yerine Pisonun seçilmesine içerledi, hoşnutsuz Praetorian'larla iletişime geçti ve onlar tarafından İmparator olarak kabul edildi. Galba, önce isyancılarla konuşmayı denedi ama o kadar zayıftı ki sedye ile taşındı. Galba boğazı kesilerek öldürüldü. Hemen ardından da Piso öldürüldü.


Otho ve Vitellius savaşı

İmparator Otho'nun intiharı

Vespasianus - Vitellius düşmanlığı ve birliklerini güçlendirmek için Galya'dan asker toplaması

Titus'un Suriye ve Yahudiye'de Roma ordularını kontrol ederek Yahudi İsyanını bastırmış olması

79'da Pompeii'deki Vezüv yanardağının patlaması

80 yılında Roma'da şehrin büyük bölümünü yerle bir eden bir yangın çıkması

Titus'un babasının inşa ettirdiği Kolezyum'daki Gladyatör savaşları

Titus'un büyük ihtimalle kardeşi tarafından öldürülmesi

Domitianus'un askeri yönetimi

Germania valisi ve komutanı Antonius Saturnius'un 89 yılındaki isyanı

İsyan yüzünden başlayan paranoya ile birlikte Domitianus'un halka ettiği eziyet ve suçsuzların da tutuklanma ve idam emrini vermesi

Domitianus'un 96 yılında senatodaki düşmanları, Stephanus, Praetor muhafızları ve imparatoriçe tarafından düzenlenen bir suikastla öldürülmesi

96'da Nerva Roma imparatoru oldu yani Antonines Hanedanı başa geçti ve Beş İyi İmparator ya da Evlatlık İmparatorlar dönemi başladı ki bir sonraki oyun da bu dönemi anlatacaktır.

Oyun Cleopatra ve Brutus'un ölümü ile başlayabilir ya da oyun içinde bahsi geçebilir.

Son olarak ana karakterimizin bir asker olması yüksek ihtimal.


 
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2018, 04:58:01 Gönderen: kaskal »
“Eğer dünyada ölümün kendi paylarına düşen kısmıyla ve müthiş trajedileriyle, her günkü kahramanlıklarıyla, emperyalizme bitmez tükenmez darbeler indirerek, dünya halklarının artan nefretiyle emperyalizmin güçlerini parçalamak için iki, üç daha fazla Vietnam gün ışığına çıksaydı, geleceğe daha güvenli bakabilirdik!”