Yavuz Sultan Selim'in Küpesi Gerçeği

• 39 Yanıt
  • 13626 Gösterim
*

Çevrimdışı halftipsy

• *
  • 54
  • Tarafını seç!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yavuz Sultan Selim'in Küpesi Gerçeği
« Yanıtla #30 : 09 Şubat 2012, 18:56:47 »
osmanlı padişahları babaları sayesinde o göreve uygun görülmüş o göreve gelmiş bizim gibi insanlar (tabiki birçoğunun eğitimi,zekası çok ileri seviyede). ne evliyalar ne peygamberler nede allah tarafından özel olarak gönderildiler. doğal olarak hataları kusurları olacaktır. bunları dile getirmek kötü birşey değil.
birde prof falan değilimdir (ki olmak en büyük hayalim) ama tarihle çok alakalıyımdır. birincisi kanuni şarap icerdi o küpe takardı gibi cümleler kurmak bence çok yanlış. hiçbirimiz direk tanık olmadığımızdan ötürü yaptığı ettiği söyleniyor demek daha mantıklı geliyor. diğer türlü karşınızda ki insanı kışkırtmaktan başka birşey yapılamıyor.

bu forumda osmanlı aleyhine birşey yazmak yasak mı ?
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2012, 19:03:21 Gönderen: halftipsy »

*

Çevrimdışı sodalı ayran

• *
  • 427
  • Ayran is True,Sodalı is Permitted...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 09 Şubat 2012, 19:03:34 »
Padişahlarımız asla halife olmadı bunu isterseniz araştırın ya da tarih hocanıza sorun.Halife olsalardı bile halife olarak kabul görmediler.Bunu da herkesin bildiği gibi I. Dünya Savaşı'nda padişahımızın din kardeşlerini savaşa çağırmasından ama gelmeyi bırak bize karşı savaşmalarından anlıyoruz.Evet imparatorluk din kurallarıyla yönetiliyordu ama bu devletin başındakilerin de bu kurala uyacaklarını göstermez.Nitekim o zamanlar halk da içki içiyordu ama yakalanırlarsa cezası vardı.Az önce de bahsettiğim gibi padişahın sözü kanundur,istediğini yapmakta serbesttir.Bana kalırsa din kuralları onu sınırlamaz.
Beni forumdan men edebilirsiniz ama dediğim gibi ben sadece düşüncelerimi söylüyorum ve bu yüzden men edilirsem de gururlu bir şekilde giderim ve en azından düşüncemi haklı bir şekilde savundum diyebilirim.Ben burada ne Osmanlı'yı kötüledim ne de dine küfür ettim.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2012, 19:05:59 Gönderen: sodalı ayran »

*

Çevrimdışı VcKy

• *
  • 149
  • لا شيء غير الحق ، كل شيء ممكن
    • MSN Messenger - ahmet.altuntoprak@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #32 : 09 Şubat 2012, 19:11:13 »
evet sen şuanda Osmanlıyı kötüledin nasıl mı padişahlara ve halka içki içti diyerek ve bunun farkında değilsin !

*

Çevrimdışı Melik Şah

• ☪ ⓒⓔⓨⓛⓐⓝⓚⓡⓐⓛ ☪
  • *
  • 1254
  • ❝ Hizmet Nimettir ❞
    • MSN Messenger - ceylankral1905@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #33 : 09 Şubat 2012, 19:11:31 »
Peygamberimizin(sav) müjdesiyle İstanbulu fetheden bir padişahın kanından olan,islamı yaymak adına cihaddan cihada koşan atalarımıza nasıl içki içerdi,bilmem ne yapardı diyebiliyorsunuz.Hiç mi Allah korkunuz yok sizin.Ne zaman içki içenler başa gelmeye başladı,o zaman düşüş başlamadı mı?Peygamberimizin o muhteşem fetih müjdesini duyduğumuzda bizim tüylerimiz diken diken oluyor da, kendi oğulları,torunları mı harama yönelecek.Tekrar söylüyorum;bu forumda düşünce özgürlüğü sınırsız,ancaak benim atalarıma tek laf edeni def ederim bu forumdan.

*

Çevrimdışı VcKy

• *
  • 149
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #34 : 09 Şubat 2012, 19:12:47 »
Peygamberimizin(sav) müjdesiyle İstanbulu fetheden bir padişahın kanından olan,islamı yaymak adına cihaddan cihada koşan atalarımıza nasıl içki içerdi,bilmem ne yapardı diyebiliyorsunuz.Hiç mi Allah korkunuz yok sizin.Ne zaman içki içenler başa gelmeye başladı,o zaman düşüş başlamadı mı?Peygamberimizin o muhteşem fetih müjdesini duyduğumuzda bizim tüylerimiz diken diken oluyor da, kendi oğulları,torunları mı harama yönelecek.Tekrar söylüyorum;bu forumda düşünce özgürlüğü sınırsız,ancaak benim atalarıma tek laf edeni def ederim bu forumdan.
Aynen sonuna kadar kadar katılıyorum

*

Çevrimdışı ali327

• *
  • 1399
  • Who are you?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 09 Şubat 2012, 19:14:53 »
Aynen sonuna kadar kadar katılıyorum
bende katılıyorum

*

Çevrimdışı VcKy

• *
  • 149
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #36 : 09 Şubat 2012, 19:16:57 »
Buyrun size bir örnek
Sual: Yavuz Sultan Selim Han’ın, kulağına küpe taktığı, doğru mu?
Cevap:Hayır, doğru değildir. Ona ait olduğu söylenen, küpeli ve burma bıyıklı resmin, Şah İsmail’e ait olduğu bazı tarih kitaplarında yazmaktadır.

Sadece Yavuz Sultan Selim Han değil, hiçbir Osmanlı sultanı, kadın gibi küpe takmazdı, sünnete aykırı bıyık da bırakmazdı. Savaşta bıyık uzatmak müstehabdır. Savaş haricinde bıyıklar sünnete uygun şekilde kısaltılır.

Bazı tarih kitaplarındaysa, küpe takmak kölelere has bir alamet olduğu için, (Ben İslam’ın kölesiyim) diyerek bir defa küpe takıp, sonra hemen çıkardığı da bildiriliyor.

Kaynak: http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2470

*

Çevrimdışı halftipsy

• *
  • 54
  • Tarafını seç!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 09 Şubat 2012, 19:22:50 »
Ne zaman içki içenler başa gelmeye başladı,o zaman düşüş başlamadı mı?

bak aga sende demişsin. içki içenler başa geldi çöküş başladı evet bunu biliyoruz. bizde diyoruz ki sonuçta o içenlerde padişahtı onlarda halifeydi (resmi olarak). hilafet veya padişahlık insanları mükemmelleştirmiyor. şunu da yapabilmek lazım. atatürk'ü çok seviyorum. yaptıklarını görmezden gelmek çok zor. ama atatürk içki içiyorumuş. banane. bize ne :S bize zorla  için mi dedi. hayır. hayırlı faliyetlerde bulundu kötülüğü kendine yaptı. fatih sultan mehmet, kanuni sultan süleyman, yavuz sultan selim içki içse ne olur içmese ne olur. sonuçta bu insanlar (doğal olarak ufak kusurları var bence yönetimde de) ülkeleri için canla başla çalışıp, savaşıp miras olarak ( sadece anadolu kalsada elmizde) bu toprakları bıraktılar. yaptıkları (ki yaptılarsa) kötü şeyler,veya arkalarından atılan iftiralar (yapmadılarsa) onları değiştirmez.

*

Çevrimdışı halftipsy

• *
  • 54
  • Tarafını seç!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 09 Şubat 2012, 19:25:29 »
Buyrun size bir örnek
Sual: Yavuz Sultan Selim Han’ın, kulağına küpe taktığı, doğru mu?
Cevap:Hayır, doğru değildir. Ona ait olduğu söylenen, küpeli ve burma bıyıklı resmin, Şah İsmail’e ait olduğu bazı tarih kitaplarında yazmaktadır.

Sadece Yavuz Sultan Selim Han değil, hiçbir Osmanlı sultanı, kadın gibi küpe takmazdı, sünnete aykırı bıyık da bırakmazdı. Savaşta bıyık uzatmak müstehabdır. Savaş haricinde bıyıklar sünnete uygun şekilde kısaltılır.

Bazı tarih kitaplarındaysa, küpe takmak kölelere has bir alamet olduğu için, (Ben İslam’ın kölesiyim) diyerek bir defa küpe takıp, sonra hemen çıkardığı da bildiriliyor.

Kaynak: http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2470

yavuz sultan selim'in bıyıklı olduğu pek çok yerde söyleniyor. nedeni ise kendisini padişah olarak değilde asker olarak görmesi (faaliyetleri bunu destekler). kendisini yeniçeri ocağına da kaydettirmiştir.

*

Çevrimdışı Melik Şah

• ☪ ⓒⓔⓨⓛⓐⓝⓚⓡⓐⓛ ☪
  • *
  • 1254
  • ❝ Hizmet Nimettir ❞
    • MSN Messenger - ceylankral1905@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #39 : 09 Şubat 2012, 19:27:53 »
ben "içki içenler" dediğimde kimi kasteddiğimi herkes anladı,

ayrıca halftipsy, önce "içki içiyorlardı" dediniz şimdi "içtilerse bize ne" diyorsun.ayrımı iyi gör.bilmeden etmeden iftira atmış oluyorsunuz.atalarıma çamur atmaya kimsenin çapı yetmez.herkes kendine baksın önce bir.

konuyu burada kilitliyorum.burada Osmanlı'yı tartışmak,atalarımla ilgili bilmeden etmeden yorumlar yapmak kimsenin haddine değil.
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2012, 19:33:28 Gönderen: Melik Şah »