Tapınak Şövalyeleri Mistizmi 2 (Gotik Akım)

• 7 Yanıt
  • 2205 Gösterim
*

Çevrimdışı Ruknud-Dīn Khurshāh

• *
  • 30
  • Gaz Maskesiyle Gül Koklamam!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Tapınak Şövalyeleri Mistizmi 2 (Gotik Akım)
« : 16 Şubat 2012, 15:57:07 »

(NOT:ilk yazıda belirttiğim gibi yine belirtiyorum bunları ben yazmadım sadece okudum...ve sizle paylaştım yazan arkadaşa teşekkür ediyorum.)

Gotik, batı medeniyetinde bir sanat akımı ve bununla örtüşen bir üslup olarak tanımlanabilir.

Katolik Avrupa’da doğmuş ve özellikle XIII. – XV. Yüzyıllar arasında etkili olmuştur. Tam anlamıyla dini amaçlıdır. ‘’Gotlar’a ait demek olan Gotik kelimesinin ortaya çıkması bu üslubun terk edilmesinden sonradır. Bu isim Gotlar’ın kaba kişiliğiyle akımın estetikten uzak bulunmasının yakıştırılması yüzündendir.  İlk defa Fransa’da görülmüş ve XII. yüzyıl içinde başlamıştır, XV. yüzyıla kadar etkisini göstermiştir. En güçlü hakimiyetini yine Fransa’da kurmuştur. Almanya’da XVI. yüzyıl başlarına kadar devam etmiştir. Ortaya çıkışı Hıristiyan dünyasının büyük ümitlerle başladığı Haçlı seferlerinin bozgunla sonuçlandığı,  Avrupa’da önemli siyasi değişikliklerin meydana geldiği yıllara rastlar. I

Gotik mimari tarz, Tapınak şövalyelerinin gücünü ve yaşam tarzını anlamak için belirleyici konulardan biridir ve onlara ciddi ayrıcalıklar kazandırmıştır. Bu ayrıcalığın ne anlama geldiğini anlamak için ‘Tarihçe’ isimli bölümde ‘gotik mimarinin’ geçtiği paragrafa bakmanızı öneririm.

Gotik sanatını en önemli kolu mimaridir. Gotik mimarinin esasını teşkil eden bina tipi dev ölçülerde inşa edilen katedrallerdir. Gotik mimari anlayışı, Paris yakınlarında bulunan Saint Denis manastır kilisesinin yeniden yapılması sırasında doğduğu kabul edilir (1122-1151). I

İngiltere'de Canterbury Katedrali, Fransa'da Notre Dame Katedrali, İtalya'da San Francesca Bazilikası, Almanyada Elizabeth Katedrali, İspanya’da Burgos Katedrali, bu tarza örnek olarak gösterilebilir.

Fransa’da krallar tarafından desteklenen Gotik üslup 1250-1350 arasında en güçlü dönemini yaşayarak  İtalya’ya girmiş ve bütün Katolik Avrupa üzerinde tesirini hissettirmeye başlamıştır. 1380-1425 yılları arasında  ‘ milletler arası gotik’’ adıyla tanımlanan üslubun bu dönemde özellikle resim alanında kendini gösterdiği görülmektedir. I

Gotik üslubun taşıdığı özellikler arasında en önemlisi, dini ve uhrevi manalardan beslenen göğe doğru uzanmış eserler ortaya koyma gayretidir. Gotik mimari bu özelliği sebebiyle yeni teknikler geliştirme ihtiyacı doğurmuştur. Gotik mimariye has yeni elemanların başlıca olanları sivri kemerler, kaburga kemerleriyle takviye edilmiş örtüler, uzun kemer sıralarıyla taşınan mekanları çevreleyen duvarları hafifletmek için açılan geniş pencereler ve bu pencerelerin içerideki insanlar üzerinde bıraktığı mistik etkiyi yoğunlaştırmak için kullanılan vitraylardır. Bundan başka ‘’uçan payanda’’ adıyla bilinen taşıyıcı sistemle iç mekana girişi sağlayan kapı teşkilatları dikkat çeker. Ana cephede yer alan kabartma ve heykeller özellikle dışarıdan bakan insanlar üzerinde etkisini artırmak amacını taşır. I

(I) İslam ansiklopedisi, Cilt 14, S.116-119, İstanbul 1996
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 16:01:09 Gönderen: Ruknud-Dīn Khurshāh »
Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve senin uğrunda savaşıyorum. Ya Rabbi! Niyetim halistir; bana yardım et; sözlerimde hilaf varsa beni kahret!

Sultan Alparslan

*

Çevrimdışı altidore

• *
  • 1936
  • hobaleeyy :D 1 aylık forum yasağım. geri döndüm :D
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tapınak Şövalyeleri Mistizmi 2 (Gotik Akım)
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2012, 17:15:59 »
bilgi için teşekkürler :)

*

Çevrimdışı Şahkulu

• değil, Allah'ın Kulu
  • *
  • 2406
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2012, 20:07:20 »
mertusta sen misin!  :D paylaşım güzel olmuş!

*

Çevrimdışı altidore

• *
  • 1936
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2012, 12:33:21 »
mert usta kim la ???

*

Çevrimdışı Şahkulu

• değil, Allah'ın Kulu
  • *
  • 2406
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2012, 13:09:44 »

*

Çevrimdışı altidore

• *
  • 1936
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Temmuz 2012, 13:11:25 »
beni o mu  sandın ??? :D

*

Çevrimdışı Şahkulu

• değil, Allah'ın Kulu
  • *
  • 2406
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 19 Temmuz 2012, 13:26:55 »
Hayır yazıyı paylaşana sordum.

*

Çevrimdışı FSM1453

• *
  • 826
  • Vaktiyle bir ATSIZ varmış.
    • MSN Messenger - kss1521@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • Twitter'a da beklerim mübarek :D
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : 19 Temmuz 2012, 22:57:55 »
Bizimle paylaştığın için teşekkürler :)
Kadir Popcorn'un askerleriyik bijî biji