Tapınak Şövalyeleri Mistizmi 3 (Baphomet)

• 4 Yanıt
  • 3063 Gösterim
*

Çevrimdışı Ruknud-Dīn Khurshāh

• *
  • 30
  • Gaz Maskesiyle Gül Koklamam!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Tapınak Şövalyeleri Mistizmi 3 (Baphomet)
« : 16 Şubat 2012, 15:58:25 »

(NOT:ilk yazıda belirttiğim gibi yine belirtiyorum bunları ben yazmadım sadece okudum...ve sizle paylaştım yazan arkadaşa teşekkür ediyorum.)

Baphomet simgesinin tapınakçılarla bağdaştırılması Fransa kralı Yakışıklı Filip’in onları tutuklattıktan sonra haklarındaki iddiaları ve kendilerinin işkence altındayken ya da kendi iradeleriyle yaptıkları itiraflara dayanmaktadır.

İddianame sahiplerine göre Templiyerler, ’BAPHOMET’ adını verdikleri sakallı bir adam putuna tapıyorlardı. Gizli inisiyasyon törenleri esnasında put sunağa konuluyordu. Bazı Temliyerler’in itiraflarına göre bu kafa, uzun saçlı ve sakallıydı. Bir çok kişi için put, şeytanın bir simgesiydi. Ancak Baphomet’in menşei ve özellikleri hakkında tek ve somut bir iddia yoktur.  Kimi iddialara göre Baphomet, eski karanlık gnostik ayinlerden devşirilmiş ‘fallus’ ibadeti kültüne dayanan bir simgeydi. O zamanki ifadelerden yola çıkan bir başka iddiaya göre ise Baphomet, gri, siyah veya kırmızı renkli bir kediydi. Hatta kedinin kuyruk altının öpüldüğü iddiası da tutanaklarda yer almıştı. Daha da ileri bir iddia olarak kedi putunun yakılmış çocukların yağlarından yapıldığı, şövalye cesedi küllerinin yemeklere serpidiği de söylenmiştir.

Baphomet ile ilgili başka bazı iddialar da vardır. Bunlar;

Vaftizci Yahya’nın kafatası olduğu,
    Nicodemus’un yaptığı, HZ. İsa’nın çarmıhta acı çekişini gösteren bir heykele ait yüz olduğu,
    Temliyerler’in Mandylion kefeninden kopyalamak suretiyle bir İsa yüzü yaptıkları ve o putun bu kefenden kopyalanan yüz olduğudur.
    Diğer bir yaklaşım ise bunun bir cin yüzü olduğu şeklindedir.  Bu cin, Süleyman mabedi yapımı sırasında Süleyman’a yardım ettiği söylenen koruyucu Asmodeus adlı cindi.
    Bu konuda ortaya atılan diğer bir yaklaşım ise put yüzünün, tapınağın ilk kurucu önderi Hugues de Payens’e ait olduğu şeklindeydi. I

Çok fazla bilinen bir konu olmamasına rağmen, Eliphas Levi, şeytanın sembolü olarak Baphomet'i ters çevrilmiş pentagramın içinde simgeleyen ilk kişiydi.

Eliphas Levi 1810 yılında Fransa'da doğdu. Okula gittiği yıllarda rahiplik eğitimi almaya karar verdi. Fakat daha sonraları okülist olabilmek amacıyla rahiplik mesleğini bıraktı. Ortaya attığı ve Kilise tarafından günahkarlıkla suçlandığı konulardan bir tanesi de Katolik Kilisesi'ne karşı doktrinler vaazıydı. Hayatı boyunca gizemli konularla ve Kabala ile ilgilendi. Büyü ve Kabala üzerine birçok kitabı olmasına rağmen, Levi'nin en çok bilinen çalışması Tapınak şövalyelerinin taptığı şeytan Baphomet'tir. II

Eliphas Levi’nin yaptığı çizimlere bakarak Baphomet, keçi kafalı, insan vücutlu, üst vücudu kadın ama genel olarak erkeksi, boynuzları olan, kanatlı, kafasından ışık çıkan bir şekilde tasvir edilebilir. Çizimde her ayrıntının bir anlamı olduğu iddia edilir. Bunlar;  alt ve üst köşelerdeki siyah ve beyaz hilal, kanatlar, vücudunun erkeksi ya da kadınsı olması, vücudundaki pullar ve bacak arasında bulunan çubuk olarak sıralanabilir.

Eliphas Levi dışında bu konu ile ilgilenen diğer bir kişi de Aleister Crowley’dir. Crowley, şeytanla anlaşma yaptığını ve bu anlaşma sayesinde bir takım gizli güçleri emri altına aldığını iddia etmekteydi. (Derin Dünya Devleti, S.236 - Timaş yayınları, İstanbul 2003)

Yazarın Notu

Bütün bunlardan sonra, Baphomet ile ilgili gizemin Tapınak Şövalyelerinin bence en karanlık yönü olduğunu söyleyebilirim. Yukarıda yazılanlarda belirtilen iddiaların doğru ya da yanlış olması, çeşitli defalar dile getirdiğim gibi sitenin amacı ile örtüşmüyor ve hatta benim bu konuda  görüşlerimden bile bahsetmiyorum. Zaten telif hakları ile ilgili çekincelerim, araştırdığım ve ulaştığım pek çok bilgiyi  paylaşmama engel oldu, sadece şunu söylemek istiyorum, elimden geldiğince objektif olarak bu konuda da bazı temel taşları ortaya koymaya çalıştım ve yorumu okuyuculara bırakıyorum.

Kaynaklar:

(I)  Derin Dünya Devleti Gizli Doktrinlerin Küresel Efendileri, S.42-43, - Atilla Akar, Timaş Yayınları, İstanbul 2003
(II) http://www.ilmiarastirma.net/?Pg=Detail&Number=7881
(III) Derin Dünya Devleti Gizli Doktrinlerin Küresel Efendileri, S.236, - Atilla Akar, Timaş Yayınları, İstanbul 2003
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 16:01:33 Gönderen: Ruknud-Dīn Khurshāh »
Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve senin uğrunda savaşıyorum. Ya Rabbi! Niyetim halistir; bana yardım et; sözlerimde hilaf varsa beni kahret!

Sultan Alparslan

*

Çevrimdışı sabrisuper

• *
  • 104
  • Tarafını seç!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Tapınak Şövalyeleri Mistizmi 3 (Baphomet)
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2012, 18:47:31 »
mısır mitolojisinde horusun gözü diye geçiyor şöyle bir hikaye vardır adını unttum ama bi peygambere şeytan bieşy diyor peygamber taş atıp gözünü çıkarıyor bu göz horusun gözü olabilir mi
şeytanda baphomet deniyor bu mısır mitolojisinde kim kimdir ?

*

Çevrimdışı Rorschach

• *
  • 258
  • Non omnia possumus omnes, nosce te ipsum
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2012, 20:20:05 »
evet, baphomet şeytan mıdır, cin midir yoksa peygamber kafası mı bilinmez ama, tapınakçılar için çok önemli olmuştur. Oyunda da bunu yansıtmayı unutmamışlar.

Dikkat ederseniz oyunda Tapınakçıların söylediği çok meşhur bir söz var,
"May the father of understanding is guide you(us)"
aşağıdaki videonun 8.00- 8.30 saniyeleri arasını izleyin, ne demek istediğimi anlarsınız...

Hatırlarsanız Tapınakçılar, orta doğu ve Arap kültüründe ortaya çıktıkları için Arapçayı da biliyorlardı. Burada "father of understanding (anlayışın babası)" Tanrı değil. Eğer Baphometi (bafomet diye okunur) arapça yazarsanız şöyle bir şey oluyor: أبو فهمة (Abu fihama(t))

Ve bu kelime de anlam olarak "anlayışın babası" manasına geliyor.

Tapınakçılar için bu söz büyük bir önem içeriyordu ve bu sözle onu (أبو فهمة ) yani Abu fihama(t)'ı bir diğer değişle Baphometi Anıyorlardı....

Sanıyorum bunu ilk kez benden duydunuz... Kendi tespitimdir.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2012, 20:24:55 Gönderen: Rorschach »

*

Çevrimdışı Dagger

• *
  • 1117
  • No one can escape fate.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2012, 00:03:11 »
Evet ilk kez senden duydum ve çok şaşırdım gerçekten büyük tespit. Çok dikkatimi çeken bildiğim hatta arada dalgasına söylediğim bir sözdü çok şaşırdım cidden :D
I have lived my life, to the best of my ability but I have not been able to escape fate, anger or pain...
Bring me the answer's and the road that lead's to truth. Reveal to me once and for all how all of this will end.

*

Çevrimdışı Rorschach

• *
  • 258
  • Non omnia possumus omnes, nosce te ipsum
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 26 Temmuz 2012, 12:19:29 »
Evet ilk kez senden duydum ve çok şaşırdım gerçekten büyük tespit. Çok dikkatimi çeken bildiğim hatta arada dalgasına söylediğim bir sözdü çok şaşırdım cidden :D

benim de bunu fark edeli 1 ayı geçmedi. Araştırma yaparken (illuk meseleleri) aklıma takıldı, biraz üstüne gittim. Bu sonuca ulaştım.
O değil de, Assassin's Creed'in gerçekten ilginç yanları var. Bayağı ilginç...