1683 Viyana Kuşatması !!!! Arından Jan Sobıeskının Mektubu

• 2 Yanıt
  • 1163 Gösterim
*

Çevrimdışı kaller

• *
  • 273
  • Lavaboluğu Sevmem Ciddiyete Bayılırım ! :D
    • Profili Görüntüle
Sadrazamın otağına giren Sobyeski, eşine burada bir mektup yazar bu dönemin havasını anlatması açısından kayda değerdir:
 “Öyle bir zafer kazandık ki tarihte böyle bir zafere az rastlanır. Müslümanların toprakları, karargahı ve zenginlikleri hepsi elimizdedir. Başkent yakınları

(Viyana) ve civar tarlalar inançsızların ölüleriyle dolu. Geri kalanlar kaçıyorlar. Eskiden Müslüman olan dönmeler bize sığındı. Düşman her an geri

dönebilir. Çünkü çok ani ve umulmadık bir zamanda zafer geldi. Bıraktıkları cephane bir milyon florin değerindedir.  Sadrazam giderken her şeyini

bırakmış. Yalnızca elbise ve atını götürmüş. Onun serveti benimdir. Sadrazamı püskürtürken hizmetçisiyle rastlaştık. Beni otağının gizli bölümlerine

götürdü. Bütün çadırlar Varşova’dan Viyana’ ya kadar yer kaplıyor. Sadrazamın önünde taşınması görenek olan işaret & sancaklara sahibim. Zengin

çadırlara mükemmel eşya ve nişanlara sahibim. Sadrazamı yakından takip etmemize rağmen kaçırdık. Kahyası ve birçok komutanı öldürüldü. Askerimiz

birçok altın işlemeli kılıç elde etti. Osmanlı geri çekiliyordu ancak tabyalarda yeniçeriler unutuldu. Bütün gece onları kestik. Osmanlı gururu öyle büyük ki

bir bölümü bizle dövüşürken ötekiler saldırmaya hazırlanıyordu. Kırımlılar hariç sayıları üç yüz bin tahmin ediyorum ve yüz bin çadır saydım. Bu bambaşka

bir kuvvettir. 2 gün 1 gece herkes onların çadırlarını yağmaladı. Osmanlılar tutsakları katlederek    -özellikle kadınları- kaçtılar. Bu yüzden çok ölü kadın

var. Sadrazamın çadırındaki ayrıntıları anlatmaya olanak yok. Hamam, fiskiye, bahçe, tavşanlık, papağan ve devekuşu var. Viyana’yı görmeye gittim. 5

gün ancak dayanırdı. İmparatorluk sarayı bombalar ile parçalandı. Yarı yarıya yıkık muazzam surların hali içler acısı… Hayvan ve insan cesetleri iki mil

çevrede ağrı bir koku oluşturdu…

*

Çevrimdışı Balian

• *
  • 598
    • Profili Görüntüle
Ynt: 1683 Viyana Kuşatması !!!! Arından Jan Sobıeskının Mektubu
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2012, 17:39:44 »
oov kaller reis gelmis hosgelmis, hemen bir konu paylasmisin, nerdeydin bu vakte kadar :D

*

Çevrimdışı kaller

• *
  • 273
  • Lavaboluğu Sevmem Ciddiyete Bayılırım ! :D
    • Profili Görüntüle
Ynt: 1683 Viyana Kuşatması !!!! Arından Jan Sobıeskının Mektubu
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2012, 18:23:12 »
hosbulduk :D Unı. sınavına hazırlanıyorum 1 ay daha araziyim :D  ondan sonra paylasımlarda bulunmaya baslıcam :))