Florence Nightingale :)

• 6 Yanıt
  • 4518 Gösterim
*

Çevrimdışı kaller

• *
  • 273
  • Lavaboluğu Sevmem Ciddiyete Bayılırım ! :D
    • Profili Görüntüle
Florence Nightingale :)
« : 24 Haziran 2012, 09:38:43 »

Florence Nightingale (12 Mayıs 1820, Floransa – 13 Ağustos 1910, Floransa), İngiliz hemşire. Modern hemşireliğin kurucusudur.

Florence Nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hasta bakıcı olmak

ister. Ailesi Nightingale'e izin vermez. Hasta bakıcıların hastalarla birlikte pis işler yaptılarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hasta bakıcılık hiç

bir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. Hasta bakıcılığın

kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat ülkenin başkanları buna izin vermez. Kırım savaşında

yaralanan askerlerin iyileşmemesi ve ilaç yetersizliği yüzünden Nightingale'i ararlar ve bunu bir tek kendisinin düzeltebileceğini söyler böylece 1854

yılında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır. Ayrıca İtalyanca, Fransızca ve

İngilizce öğrenmiştir. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona The Lady with the Lamp yani Lambalı Kadın

adını vermiştir.

Savaştan sonra Londra'da hemşirelik okulu açmıştır. 1907 yılında Liyakat Nişanı alan ilk kadın olmuştur. 1910 yılında ölmüştür. 1961 yılında, Türkiye'de,

Şişli'de açılan ilk Yüksek Hemşirelik Okulu'na onun adı verilmiştir. (1989'da merkez olarak kurulan Florence Nightingale Hastanesi de denen binada

şimdi şapka biçiminde camdan bir ek bina daha yapılacaktır.) Böylece dünya üzerinde ismini altın harflerle yazdıran ilk hemşire olmuştur.

İstanbul'da onun adına bir özel hastane mevcuttur. Doğum günü olan 12 Mayıs, tüm dünyada hemşireler günü olarak kabul edilmiştir.

Not : Bu teyze bu sene Lys-4 de sınav sorusu olarak geldi

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2012, 09:41:41 Gönderen: kaller »

*

Çevrimdışı FSM1453

• *
  • 826
  • Vaktiyle bir ATSIZ varmış.
    • MSN Messenger - kss1521@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • Twitter'a da beklerim mübarek :D
    • E-Posta
Ynt: Florence Nightingale :)
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2012, 22:54:32 »
yazın güzelmiş fakat yorum alamaması garip gerçi genel tarih bölümü böyle keşke biraz daha ilgi gösterilse :(
Kadir Popcorn'un askerleriyik bijî biji

*

Çevrimdışı Dagger

• *
  • 1117
  • No one can escape fate.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2012, 01:31:21 »
Konuya skyrim ile ilgili olduğunu düşünüpte girdim ama genel kültür edinerek çıktım :D
I have lived my life, to the best of my ability but I have not been able to escape fate, anger or pain...
Bring me the answer's and the road that lead's to truth. Reveal to me once and for all how all of this will end.

*

Çevrimdışı kaller

• *
  • 273
  • Lavaboluğu Sevmem Ciddiyete Bayılırım ! :D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2012, 09:37:16 »
yazın güzelmiş fakat yorum alamaması garip gerçi genel tarih bölümü böyle keşke biraz daha ilgi gösterilse :(

fsm1453 bende tarih bölümünü zengınlestırmek ıstıyorum ama gunde 5 konu acınca post kasma olarak algılanıyor yaptıgım o yuzden bende konu acmayı bıraktım :)

*

Çevrimdışı EagLeEye

• *
  • 662
  • #Everyone'"s" god!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2012, 12:58:34 »
Gece bülbülü diye soyadı da varmış vay be  :o. Araştırman ve paylaşımından dolayı teşekkür ederim.
Life hurts a lot
more than death.

*

Çevrimdışı iso2055

• Everybody Lies
  • *
  • 5570
    • MSN Messenger - isa__akdemir@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • Facebook
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2012, 18:14:25 »
LYS-4'mü :D :D Bilgi İçin Sağol

I'M BACK :P Kinda

*

Çevrimdışı FSM1453

• *
  • 826
  • Vaktiyle bir ATSIZ varmış.
    • MSN Messenger - kss1521@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • Twitter'a da beklerim mübarek :D
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2012, 23:00:20 »

fsm1453 bende tarih bölümünü zengınlestırmek ıstıyorum ama gunde 5 konu acınca post kasma olarak algılanıyor yaptıgım o yuzden bende konu acmayı bıraktım :)
zaten senle benle olacak iş değil forumun 3te 1i gelse yeter :(
Kadir Popcorn'un askerleriyik bijî biji