İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Nizamülmülk

Sayfa: [1] 2 3 ... 23
1
Yine her sene bir oyun çıkartalım moduna geçtiler. Gerek teaser gerek logo çok kolpa değil mi? Avatarlarını Sparta kaskı yapan kitle alacaktır gözü kapalı, ha biz de edineceğiz ama ne demek istediğimi anladınız. Ben Origins'ten daha geride bir oyun bekliyorum. Aynı seviyede olursa öpüp başıma koyarım.

*Len bizim forumda da vardı sanki Spartaküs avatarlılar, daşlanmayalım şimdi* diye düşünerek gönder tuşuna bastı.


2

Öncelikle biliyorsunuz askerdeydim, gelince Origins'i inceledim, yazı 8 gün önce Oyun Fest'te çıktı, buraya aynen ekledim. Bakalım benim görüşlerime katılıyor musunuz, sizler ne düşünüyorsunuz görelim  ;)

Assassin’s Creed Origins ne vaat ediyor? Her sene bir oyun sistemi terk edilerek uzun vadede geliştirilen oyun ne kadar başarılı?
“Geç olsun, güç olmasın, biz bağımsız bir oyun sitesiyiz” sloganları eşliğinde çıkışından aylar sonra Assassin’s Creed Origins incelemesi ile karşınızdayız. Belki birçoğunuz oyunu edindi bitirdi bile, belki de hala birilerinin bir şey demesini bekliyorsunuz… Bir de bizden dinleyin.

Assassin’s Creed oyuncuları olarak geri yaslanıp, sakin bir kafayla düşünüp, bir gerçeği kabul etmemiz gerekiyor. Assassin’s Creed oyunlarında hiçbir zaman gerçek bir suikastçı ile oynamadık. Karakterlerimizin hepsi birer savaşçı idi ancak işlerini gizlilikle yapmaya özen gösteriyorlardı. İlk oyunda Altair de böyle idi son oyunda Bayek de böyle. Neden direkt bu gerçekle giriş yapıyorum yazıya? Çünkü ortadaki sanat eseri birçok açıdan eleştiri yağmuruna tutulmuş, yahu “çöp” diyen dahi var. En çok yer kaplayan eleştiri cümleleri bu cepheden gelmiş, ana karakter Bayek’in bir suikastçı olmadığı belirtilerek çok ağır ithamlarda bulunuyor. Şimdi gelin oyun ne sunuyor ona bir bakalım, “çöp” diyenler ne kadar haklı bir görelim.

Assassin’s Creed bildiğiniz üzere geçmiş ve geleceğin harmanlandığı dünyamızda geçen ama fantezi bir şekilde kurgulanmış dünyamızda geçen bir oyun serisi. Assassin’s Creed Origins de bu mirası sürdürüyor. Oyunun büyük bir çoğunluğu tarihin tozlu sayfalarında geçtiği gibi günümüzde de geçen kısımları mevcut. Ben de oyundaki ağırlığı nispetince her iki tarafa da değineceğim. Oyunun adından da anlaşılacağı üzere köke iniyoruz. İkinci oyun sonrasında çıkan geçiş oyunu Brotherhoods’u birçoğunuz oynamışsınızdır, işte burada ciddi anlamda karşımıza çıkan suikastçıların kardeşliğinin köklerine iniyoruz AC Origins’te. Bu topluluğun siyasi bir yapı olarak belirmesi, hani duyarsınız tarih derslerinizde “x lider düzenli ordu kurdu ve yükselişi sağladı” diye, heh işte suikastçıların o çapa erişmesi nasıl gerçekleşti, ilk kıvılcım nasıl ortaya çıktı bunu öğreniyoruz. Peki ama nasıl öğreniyoruz?


Milattan önce 49 yılına gidiyoruz. Antik Mısır’dayız. İskender sonrası bölgede hakim olan Helen kökenli Ptolemy hanedanının hüküm sürdüğü, Yunan kültürünün Mısır kültürüyle karıştığı bir dönemdeyiz. Bölgenin etnik gruplarından olan Nubiler’e mensu bir karakteri, Bayek’i yönetiyoruz. Kendisi Eski Krallık döneminden kalma Medjay sisteminin son üyelerinden. Medjay’lık bir nevi polislik, Mısır’ın, Firavun’un koruyucusu demek kısaca. Bayek, trajik gelişmeler sonucu zorlu ve kendinden sonraki nesilleri de ciddi şekilde etkileyecek bir mücadelenin peşine düşüyor. Bu mücadelede gerek yerli gerek uzak diyarlardan Mısır’a gelen helen ve latin kökenli insanlarla savaşıyor yahud arkadaş oluyor.

Assassin’s Creed serisi Origins ile radikal değişimler yaşamış durumda. Oynanıştan tutun da oyuncu arayüzüne, tenik açıdan büyük sıçrayışlardan sunuma kadar büyük radikal değişimler. Bu zamana kadar çıkmış, serinin en iyi oyunu olduğunu dahi söyleyebilirim. Tabi bu cümleleri okurken bazılarınız bir hayli sinirlenecek. Manevi olarak benim favorim hala birinci oyun, bu açıdan problem yok, kimileri için de Ezio’nun serüvenleri böyle. Ama oyunun, oyun teknolojileri ve sunduğu içerik bakımından yaptığı sıçrayışı gözardı edemeyiz. Yükleme ekranı olmadan devasa Mısır haritasında olaşabiliyor, gördüğünüz yerlere gidebiliyorsunuz. Kendini tekrar ettiğini söyleyemeyeceğimiz görevler, değişen karakter geliştirme özellikleri, kullanılabilir birçok silah çeşidi, zengin içerik… Saymakla bitmeyecek bu yenilik ve geliştirmeler benim nezdimde AC Origins’i başka bir kefeye koymaya yetiyor.


Assassin’s Creed Origins’in beni en çok cezbeden yanı harika tasarımı. O antik dönemin Yunan kültürü ile karışmış olan Mısır coğrafyası öyle güzel oyuna eklenmiş ki bu zamana kadar hiçbir oyunda böyle bir içerik görmediniz. Hatta öyle ki oyunda belgesel kısmı da mevcut. O moda girince oyunluktan çıkıp interaktif bir tarih belgeseline dönüşüyor oyun. Oyunlar zararlı sözlerini boğulurcasına, kusarcasına tekrar eden bilinçsizlerin yüzüne çalacaksın bu eseri. Piramitler, Nil ve Deltası, devasa tarihi yerleşimler, tapınaklar, sizden bağımsız yaşayan bir dünya… Dönem o kadar iyi yansıtılmış ki, oyunu incelemek yerine bir dijital mühendislik başarısı olarak bu oyun hakkında size düzinelerce paragraf metin yazabilirim ama kısa kesmem lazım.

Oynanıştaki yeniliklere ve gelişmelere biraz daha detaylı göz atalım. Haritanın çok geniş ve zengin içeriğe sahip olduğu belirtmiştim. İşte bu bollukta istikametimizi daha çok retro oyunlardan ve son dönemde The Elder Scrolls serilerinden alışık olduğumuz ekranın üzerindeki pusula ile daha kolay çiziyoruz. Mini haritamız yok, önceden de yoktu zaten ama şimdi bir pusulamız var. Bineklerimiz için akıllı sürüş desteği var, o koca haritada etrafı göre göre gideyim derseniz parmağımız yorulmasın diye GTA/Far Cry serisinden aşina olduğumuz özellik AC Origins’te de boy gösteriyor. Nil, Mısır için tanımsız bir öneme sahip, Eski Krallık’a ait kalıntılar yer yüzünde ve altında var olduğu gibi Nil’in içinde de gizli, deniz altında da diğer Assassin’s Creed serilerinde olmadığımız kadar vakit harcıyoruz ve özgürüz. Bayek’in dövüş dinamikleri çok detaylı bir şekilde özelleştirilebiliyor, yan görevleri yaparak, sindirerek ilerlerseniz oyunun sonuna doğru bir kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir savaş makinesine dönüşüyor. Bayek’e, bize, harika bir yoldaş yarenlik ediyor. Adı Senu, o bir tavşancıl, atmaca da diyebilirsiniz, bu adı çok duymamış olabilirsiniz. Onun sayesinde pek de eagle vision’ı aramıyorsunuz. Son olarak yükseltilere çıkıp haritayı gözleyip gizemleri açık etme zorunluluğu kalmış, haritada yeni bölge sınırına girdiğiniz an her şey açık ama çözülmeyi bekleyen bir soru gibi haritada beliriyor. Yükseltilere çıkıp gözlem yapmanız Senu’ya yarıyor, onu tecrübelendiriyor.


Assassin’s Creed Origins’te içeriği çok çok zenginleştiren, eğlenceyi artıran iki detay mevcut. Gladyatör arenaları ve at arabası yarışları! Evet, oyun içinde oyun, son dönemde çok karşılaştığımız içerikler ve AC Origins’te de bu detayların olması çok güzel. Ana görevlere ve yan görevlere başlamadan, yılların verdiği ön görü ile bu yerlerde sabırlı bir şekilde sona ulaşırsam ödüllendirileceğim dedim kendi kendime. İyi ki demişim erkenden karakter seviyeme uygun ödüller kazandım ve oyun daha zevkli bir hal aldı. Ödüller dediğim de yeni binek, kostüm ve silahlar. Oyun bu yönden çok zengin, ama ne yazık ki tasarımları muazzam olan içeriklere erişmek sıkıntı. Zira mikro ödemelerle yahud oyunun özel sürümleri ile geliyorlar.

İçeriğin zenginleştiği bir diğer husus da oyunun günümüzde geçen kısmı, birçok bilgiye ama yine kafalarda soru işaretleri oluşturacak yeni deryalara açılıyoruz. Layla Hassan, kendisiyle ilk defa bu oyunla karşılaşıyoruz. Abstergo’da çalışıyor ve Animus’u modifiye etmiş durumda. Mısır’daki çalışmalarında kendi Animus’unu kullanıyor. Onun da hayatı daha öncekiler gibi buhrana sürükleniyor. Daha fazlasını oyunu oynadığınız zaman kendiniz öğrenirsiniz. Zira zamanında Desmond’la Warren Vidic’in PC’sinden bir şeyler elde etmek için takla atardık, bu sefer özgürsünüz Layla’nın PC’si emrimize amade…


Far Cry 5 gibi Assassin’s Creed Origins de beni şaşırttı. Gerçekten oyun başarılı bir şekilde optimizasyon süzgecinden geçmiş. Belli başlı ayarlamalar ile kaliteden ödün vermeden o güzel Antik Mısır coğrafyasında saatlerce takılabiliyorsunuz. Hele o müzikler, o egzotik müzikler… Teknik açıdan da çok başarılı bir oyun yani. Öyle ki gövde gösterisi yapar gibi oyuna bir özellik eklenmiş. Oyun içi çektiğiniz ekran görüntülerini aynı Middle-earth: Shadow of Mordor serisinde olduğu gibi düzenleyebiliyor artı o çektiğiniz fotolar yer yer haritayı açtığınızda ekranda beliriyor. Sizin gibi başkalarının da çektiği fotolara bakabiliyorsunuz. Hazır “başkaları” dedim şu detayı da vermeden geçmeyim; oyunda multiplayer yok. Yerinde bir karar. Ancak bazı ortak faaliyetler ve yer yer bulduğunuz cansız bedenlerin, ki bunlar diğer oyuncuları temsil ediyor, öcünü alabiliyorsunuz. Yani küçük internet vesilesiyle etkileşimli içeriklerle oyun tatlandırılmış.

Son sözlerimi söylemeden önce karakterimiz Bayek’e de birazcık değinmek istiyorum. Seride Altair, Ezio ve Haytham Kenway sonrası elle tutulur karakter kıtlığı var diyordum Bayek geldi iyi oldu. Bayek de profil olarak dolu, gerek amacı gerek sonra doğru büründüğü hal onu seride hatırlanacak bir konuma yükseltiyor benim nezdimde. Ama yine de beğenmeyenler olmuş. Bilemiyorum, doyumsuzluk had safhaya ulaştı, içerisinde bulunduğumuz zamanın bir yan etkisi olmalı sanırım. Tamahkarlık hiç olmadığı kadar revaçta. Bir başka sıkıntı da önceki serilerden bu yana merak edilen ve boşlukta kalan soruların cevap bulamaması. E haliyle olacak LOST modunda ilerliyor seri, bir anda her şeyi söyleseler bu altın yumurtlayan tavuktan, kazdan olmak demek. Bir soru cevap bulurken yeni gizemler açığa çıkıyor…

Ubisoft’a kim o sihirli değneğini dokundurdu bilmiyorum ama iyi olmuş. Gerek Far Cry 5 gerek Assassin’s Creed Origins ile başarılı bir çizgi yakaladığını söyleyebilirim. Assassin’s Creed Origins, vaat ettiği; kardeşliğin köklerine inme sözünü başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Bunu yaparken buram buram tarih kokan o başarılı atmosferi ve sunumuyla dijital oyunların dönemimizin birer sanat eseri olduğunu, haykırıyor adeta. Assassin’s Creed ailesi başarılı bir üyeye daha kavuştu. Oyun sınıfı kesinlikle geçiyor ve dijital kütüphanelerde yer edinmeyi hak ediyor. Puanım 85

Artılar:
Atmosfer
İyi optimizasyon
Zengin içerik
Müzikler
Tarih anlatım modu
Senaryo ve karakterler
Akılda kalıcı diyalog ve görevler

Eksiler:
Mikro ödeme
Senaryonun bölünerek DLC ile ücretli sunulması

3
Diğer Oyunlar / Europa Universalis 4 Timelapse VideolarıM
« : 19 Ağustos 2017, 20:37:12 »
Uzun süredir Europa Universalis 4 oynuyorum, gelen bu özelliğin tadını yeni aldım. Haliyle biten oyunları da videoya döküyorum. Şu ana kadar 3 video yayınladım bu içerikte. Detayları da videoların metin kısımlarında yer verdim. Dileyen bakabilir. Daha fazla bilgi için kardeş topluluğumuz www.paradoxfan.com 'a da bakmayı unutmayın.

1 - Europa Universalis 4 - Timur, Babür İmparatorluğu


2 - Europa Universalis 4 - Jianzhou, Manchu, Qing


3 - Europa Universalis 4 - Brandenburg, Prussia, Germany


4
Merhabalar, Gökhan -Ezio Auditore- Uçar ile birlikte :) ben Nizam abiniz yeni oyun AC Origins'i konuştuk. Ek olarak Bu tür içerikler artacak, aranızda başka bu tür videolarda konuk etmeyi planladığım kişiler de var. Unutmadan ekleyeyim sadece temel bilgiler yok, kaygılarımız ve bilgileri yorumlamdağımız anlar da mevcut.

İyi dinlemeler diyeyim  :)
5
Assassin's Creed: Origins / Assassin's Creed: Origins Soru-Cevap
« : 14 Haziran 2017, 12:38:06 »
Değerli oyuncular, bu bölümde farklı ve dinamik bir yol izleyelim. Sorusu olan ama cevabını bilmeyenler için, biligli kişiler soru sorsunlar ve akabinde cevapları yapıştırsınlar.

İlk olarak ben başlıyorum, umarım birileri bu emekleri araklamaz, alıntı yaparsa da kaynak gösterir :) Ek olarak bu sistem sanırım daha kolay olacak giriş için. Soru soracaklar, detay siteyenler alakalı bölümlere ayrıca başlık ile yeni konu açarak yardım isteyebilirler.


Sual: Oyun kaç yıldır geliştiriliyor?
Cevap: Son dört yıldır.

Sual: Farklı bir ekip mi yapmış?
Cevap: Hayır, Assassin's Creed Black Flag'i geliştiren ekib oyunun yapımcılığında öncü olmuş.

Sual: Oyun nerede geçiyor?
Cevap: Malumunuz Antik Mısır'da.

Sual:Karakterimizin adı ne?
Cevap: Bayek.


Sual: Karakterimiz nasıl biri, ne yapar, neci?
Cevap:Kendisi Habeşistan ile Mısır arasında kalan Nubiya kökenli yani bir Nubi ayrıca son Medjay. Medjay, Antik Mısır'da polislik yapanlara verilen ad diyebiliriz.

Sual: Oyunun diğer oyunlara nazaran farkını açıklar mısınız?
Cevap: Ubisoft'un dediğine göre 4 önemli ana başlık var. 1- Özgür hikaye sunumu, yani hikaye ilerlerken seçimlerimizde daha özgürüz. 2- Aksiyon rol yapma seçeneklerinde artış ve derinlik 3- Tamamıyla yenilenen dövüş sistemi 4- Silah kullanımında daha refah bir oynanış tecrübesi.

Sual: Hikaye tam olarak nedir?
Cevap: Assassin's Creed Brotherhood denilen topluluğun kökenlerine dair bilgiler edineceğiz. Temel bunun üzerine kurulu. Mücadelenin başlangıcına dair yeni şeyler öğreneceğiz.

Sual: Zaman aralığı nedir?
Cevap: Hikaye, aksiyon Millattan Önce 49 yılında başlıyor. Bu tarihte Antik Mısır yönetimde olmasına rağmen bölgenin hakimi Roma! Ek olarak Roma'da da iç savaş var. Aynı anda Mısır'da VII. Kleopatra taht için savaş vermektedir.


Sual: Değişik karakterler gördük, o kurt kafalı kim?
Cevap: Antik Mısır halkının tanrı dedikleri şarlatanlar kim olacak :D oyunda da göreceğiz. Bu arada kurt değil, daha çok çakal olarak bilinir.

Sual: Hangi stüdyolar çalıştı bu projede?
Cevap: Ubisoft Sofia, Ubisoft Singapore, Ubisoft Shanghai, Ubisoft Chengdu, Ubisoft Bucharest, Ubisoft Kiev ve Sperasoft studio.

Sual: Ne zaman hangi platformlara çıkıyor?
Cevap: 27 Ekim 2017'de Xbox One ailesine. 7 Kasım'da da PlayStation 4 ve PC'ye.6
ÖNCE DÜZLERSpoiler: Göster

GOLD'un FARKI

Spoiler: Göster


DELUX'IN FARKI

Spoiler: Göster


VE EN GÖZ DOLDURANLAR

Spoiler: Göster

7
Assassin's Creed Origins'te karakterimizin üç farklı yoğunlaşabileceği özellik ağacı bulunuyor. Hepsine puan yeter mi göreceğiz ama sanmıyorum. Büyük ihtimal oynayış tarzımıza göre belli bir sayıda özelliği aktif edeceğiz.

HunterWarriorSeerDaha fazla detaylar açığa çıktıkça ekleriz ya da sizler de yorumlarınızla bilgileri detaylandırırsınız.

8
Yeni oyunumuzun forum bölümü aktif. E3'te tamamıyla açığa çıkacak olan oyunumuz hakkında görsellerinden karakterlerine kadar konuşabileceğiniz özel bölümler artık mevcut. Bilgilerinizi ve temennilerinizi, kısacası Assassins Creed Origins hakkında her şeyi burada konuşuyoruz.

Ailemizin, oyunla paralel olarak büyüdüğünü unutmayın. Oyuncu arkadaşlarınızı, forumumuza davet edin, ailemizi hem büyütelim hem de oyunla sukuta eren bu buhranlı günleri de birlikte atlatalım.


9
AC Origins Haberleri / Sadece Assassin's Creed gelmiyor...
« : 17 Mayıs 2017, 11:31:26 »


Ubisoft Merakla Beklenen Duyurularını Yaptı
Ubisoft bu yıla damga vuracak gibi.

Ubisoft, takipçileri tarafından merakla beklenen en popüler dört serisinin yeni üyelerini peş peşe duyurdu. Bu duyurularla birlikte var olan bilgi kirliliği de biraz da olsa giderilmiş oldu. Duyurularda bu oyunlar, şu an içinde olduğumuz ve 31 Mart 2018’de sona erecek 2017-2018 mali yılı içerisinde piyasaya sürülecek.

İlk olarak Ubisoft’un resmi Birleşik Krallık Twitter hesabından atılan ”Ağır dozda yeni bir Farcry macerasına hazır mısınız?” mesajının yer aldığı bir tweet’le Far Cry 5’in resmi duyurusu geldi. Farcry 5’in Western temasına sahip olacağı iddiasının yalanlandığını ve Montana eyaletinde geçecek bir polisiye olacağı belirtilmişti.

Ubisoft’un yine Birleşik Krallık sayfasında Far Cry 5 duyurusundan sadece 2 dakika sonra The Crew’in 2. oyununun duyurusu yapıldı. 2014 yılında çıkan ve Ubisoft’un açıklamasına göre 12 milyon gibi ciddi bir oyuncu sayısına ulaştığını açıklamıştı. Ve belki de bu yıl içerisinde hakkında değişik rivayetler duyduğumuz Assassin’s Creed’in yeni oyununun resmi duyurusu yine Twitter aracılığı ile ve fakat bu sefer Assassin’s Creed’in resmi Birleşik Krallık hesabından yapıldı. Atılan tweet’te oyunun içeriği ile ilgili hiç bir bilgi yok, sadece ”yeni bir dönem başlıyor” ifadesinin yer adlığı bir GIF var. Son duyurulan yapım ise South Park’ın geciken South Park: The Fractured But Whole isimli yeni oyunu oldu.

Büyük ihtimalle bu oyunlarla ilgili ayrıntıları E3 2017’de öğreneceğiz. Biz de dopdolu geçeceğini düşündüğümüz E3 2017’yi takip edip her yeni haberi sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.


http://www.oyunfest.com/ubisoft-merakla-beklenen-duyurularini-yapti.html

10
İşte yeni oyun olduğu iddia edilen yapımdan ilk görseller (mi acaba?)
Sayfa: [1] 2 3 ... 23