İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Nizamülmülk

Sayfa: [1] 2 3 ... 24
1
Diğer Oyunlar / Far Cry New Dawn'a Başladık
« : 14 Şubat 2019, 17:54:06 »

⚠️UYARI⚠️  Öncelikle, oyun henüz çıkmadı, ilk gün yaması olmadan bazı teknik sıkıntılar olabiliyor. Mesela mikrofonumun ses eşiği kendiliğinden değişip durdu. Bi kısıldı bir yükseldi, tabi pek fark edemedik canlı yayında, o an için. Ses bazen yüksek gelebilir, ona göre kısarsınız.

Far Cry 5'ten yaklaşık 20 yıl sonrasında geçen, oynanış dinamikleri aynı, hikayesi ve içeriği farklı bir oyunla karşı karşıyayız, Far Cry New Dawn. Sizler için giriş kısmını çıkmadan oynadım, çok spoiler vermemek ve ambargo kurallarına bağlı kalmak için de ilerlemedim.

Oyunu edinenler 15 Şubat 2019'da akşam 18.00 gibi oyuna yumulacaklar (saat emin değilim)

Oyun tam anlamıyla çıktıktan, ilk gün yaması geldikten ve ambargo kısıtlamalarından kesin kurtulduktan sonra, videoda söylediğim gibi rahat rahat oynayacağız. İçerikleri size sergilemeye çalışacağım. Son sözümü de incelemede dile getireceğim.


2
Diğer Oyunlar / Merak Edenler için The Division 2
« : 07 Şubat 2019, 18:09:05 »
Biliyorsunuz The Division 2'nin kapalı deneme aşaması başladı. Bu aşamada oyuna başlıyor ve sonrasında bazı görevleri (tam değil kesik şekilde) yapabiliyorsunuz. İsterseniz tek isterseniz grupla takılabilirsiniz. Ben bu videoda size ilk giriş kısmını tek oynayarak göstermek istedim. Kaldığı yerden, ikinci, kanalıma yükleyeceğim video göreceksiniz, ekipten Alper ile birlikte devam ettim. Operasyona çıktık.

Şimdi ilk bölüm için iyi seyirler diyorum.


3
Diğer Oyunlar / Apex Legends Oynuyoruz - Başarılı bir BR
« : 06 Şubat 2019, 15:29:15 »

EA - Respawn Ent. güzel bir oyun hediye etti oyuncular P2W olmayan başarılı bir battleroyale. Çıktığından beri oynuyorum, canlı yayınlar falan. Gayet eğlenceli. Öneririm, ücretsiz, en azından bir bakın bence. Laubali Fortnite ve bitmemiş rezil dinamikleri ile PUBG'ye vakit ayırmayın derim.


Bu videonun ses eşiği kısık kalmış fark etmemişim ilk videoyu izlerken biraz sesi açın.


4


The Division 2 için geri sayım başladı. Öncesinde bir hayli doluğu içeriğe sahip bir kapalı beta süreci olacak denemek isteyenlere vesile olayım. 4 kişiye bu sürece katılmada vesile olacağım.

Katılım Facebook sayfasından, Facebook kullanmayanlar buraya yorum atabilirler.

https://www.facebook.com/YabguNizamPasha/photos/a.821618394569156/2165020590228923/?type=3&theater

5
Güncelleme: Bizlerin ve bizim dışımızdan maddi destek sağlayanların vesilesi ile forumların 1 sene daha açık kalacağı kesinleşti. Ancak içerik üretimi 1 merkezden yapılacak, buraya eklenecek ve yönlendirme yapılacak. Böylece sizleri bilgilendirmekte geride kalmayacağımız gibi anılar da tarihin tozlu sayfaları içerisinde kaybolup gitmeyecek. Maddi destek sağlayanları da duyuracağız. Bundan sonra kim taşın altına elini koyuyor bilin. Yok ben adımın açıklanmasını istemiyorum falan da kabul etmiyorum. Bence bilinmeli, yardımı almayı kabul eden ben olarak ismin açıklanmasını talep ediyorum. Hiç olmadı hangi forum üyesi olduğunu (TWT üyesi, AC1092 üyesi gibi) bildiririz.

Güncelleme 2: Valla ben bilmem açıktan yazdım  tbr* 1 senelik sunucu giderleri aşağıdaki kişilerce giderilmiştir. 2020'ye kadar forumlar açık kalacak. Teşekkürler.

Juba (Total War Türkiye), Paymane (Total War Türkiye), Bonanzia (Total War Türkiye), Yarligan (Dışarıdan), Halife/Bumin/Nizam, Bayraktar(TWT-PRX), Ghulam Bodyguard (Total War Türkiye)

O GÜN GELDİ

Evet, elveda demenin vakti geldi. Hem kendi sevdiğim uğraşla meşgul oldum hem de çevreme faydalı olmak için çabaladım. Keşkelerim var, yok dersem yalan olur, ancak çok güzel insanlarla tanıştım, dostluklar kurdum. Bu topluluklar güzelliklere vesile oldu. Kayıplar ile kazanımlar birbirini nötrlemiyor ama her şeye rağmen güzeldi be! Acı, tatlı nice gün geçirdik. Birlikte büyüdük.

Ancak çağın getirileri ve özel hayatımızda değişien dinamikler nedeniyle bu kararı almak zorunda kaldım. 4 farklı savaş cephesi, 4 farklı savaş yönetim üssü. Tek, bir elin parmağını geçmeyen kurmay ile hiç adil değil.

Total War Türkiye, Paradoxfan, Assassin's Creed 1092 ve Oyun Fest kapanıyor. Kurumsallaşamadık. Çağımızda da bireysellik ön plana çıkmış durumda.

Bundan sonra bu sitelerin sancaklarını devralacak yer https://www.yabgunizampasha.com Hem portal hem forum şeklinde, yeni medya platformlarında da yer alacak şekilde içerik üretimine devam edeceğiz.

Beni, bizi, sevenler, muhabbet besleyenlere kapımız açık, sevmeyen hatta bir kaşık suda bulsa boğacaklara da kapımız açık. Beni bilenler bilir, gelene gelme, gidene de gitme demiyorum.

Niyetim, bu siteleri 1 sene daha açık tutmak, ancak yeni içerik eklemesi olmayacak, bu 1 sene açık kalma mevzusu da tamamıyla anıları olanların, anılarını kaydetmek isteyebilecek olması ve yeni ve tek içerik üretim noktamız olacak olan https://www.yabgunizampasha.com adresine bu anıları taşıyabilecek olmalarıdır.

Maddi manevi yardım etmek isteyenler, özel mesaj ile bana ulaşabilirler.

BAŞARILI OLDUK MU?

Total War Türkiye, Total War oyunlarının resmi Türkçe dil desteği ile satışa sunulması başarısında imzasını bulundurarak yayın sürecinde başarılı olmuştur. Bu yeterli, diğer başarılara değinmeye gerek yok.
Assassin's Creed 1092, zamanında Tiglon'daki başarsız ve basiretsiz ürün temsilcisi (Şu an Sony PlayStation Türkiye'de sanırım) yüzünden Ubisoft ile arzu edilen diyaloğu kuramayışımızdan dolayı arzu ettiğimiz sektörel atılımları yapamadık. Ancak oyunun evrenini anlaşılması adına bir sürü içerik ürettik, kısmen başarılı olduk.
Paradoxfan, devasa strateji oyun türünün anlaşılması için muazzam içerikler üreten, rehberler oluşturan gerek yönetim gerek üyeleriyle başarılı olmuştur.
Oyun Fest, bağımsız oyun basınının önde gelen sitelerinden Oyun Fest son kullanıcıyı düşünerek ürettiği içeriklerle gönülleri kazanmıştır, geri dönüşler bunun delilidir, başarılı olmuştur, ancak kurumsallaşamamıştır.
Şahsen ben? Bu toplulukları kurup yöneten ben, başarılı oldum mu? Siz söyleyin, bilemiyorum. Belki şu an doktora yapıyordum tarih tahsilimin üzerine, sanki ben başarısız oldum.

"Evlat acısı gibi" tabirini net olarak hissediyorum ancak huzurluyum da. Eğer bir gün "Türk Oyun Sektörü Tarihi" adlı kitap çıkarsa da yer almak isterim :) gerçi Total War oyunlarının Türkçe dil desteğiyle artık satışa sunuluyor oluşunu bilmelerine rağmen, toplasanız sektörden 2 etmez, oyunculardan da 10 etmez, bir teşekkür mesajı almadım.
Böyle bir kitap çıksa bizi yazacaklarını da hiç düşünmüyorum.

FACEBOOK'taki duyuru için tıklayın, burada bir de video yer alıyor.

6
Ertan Özyiğit ve Beyza Hakan ile Kayıt Dışı (27.10.2018) program dikkatimi çekti sizlerle paylaşmak istedim.


7
Assassin's Creed II / Venedik Sular Altında
« : 31 Ekim 2018, 14:30:55 »


"İtalya’nın kanallar şehri Venedik’te şiddetli yağışlar yüzünden yükselen sel suları nedeniyle şehrin yüzde 75’inin sular altında kaldığı belirtildi."

8


Assassin’s Creed serisinin en iyisi mi yoksa en kötüsü mü, Assassin’s Creed Odyssey nasıl bir oyun? Cevaplar incelememizde.
Serinin çekirdek kitlesinden olduğumu belirterek AC Origins incelemesinde yaptığım girizgahla Odyssey incelemesine başlamak istiyorum.

Assassin’s Creed oyuncuları olarak geri yaslanıp, sakin bir kafayla düşünüp, bir gerçeği kabul etmemiz gerekiyor. Assassin’s Creed oyunlarında hiçbir zaman gerçek bir suikastçı ile oynamadık. Karakterlerimizin hepsi birer savaşçı idi ancak işlerini gizlilikle yapmaya özen gösteriyorlardı. İlk oyunda Altair de böyle idi son oyunda Bayek de böyle. Neden direkt bu gerçekle giriş yapıyorum yazıya? Çünkü ortadaki sanat eseri birçok açıdan eleştiri yağmuruna tutulmuş, yahu “çöp” diyen dahi var.

Bu veryansına ek olarak Altair’in ağırlığını hala aradığımı belirtmek isterim, ama senaryo gereği, hikaye gereği Altair gibi diğer önemli şahsiyetlerin hepsinin aynı mizaçta olması beklenemez değil mi? İnsanlar klon değil, bir tuğla fabrikasından üretilen tuğlalar değiliz değil mi? İşte bu devasa ailede çeşitlilik arz eden karakterler var. Gerek geçmiş tarihte gerek günümüzde varlık gösteren farklı profillerle Assassin’s Creed evrenini anlamaya, anlarken eğlenmeye ya da sadece eğlenmeye çalışıyoruz. Artık şu “Seri öldü”, “Nerede o eski Assassin’s Creed’ler”, “Ezio reyiizzz” isyanlarını bir tarafa bırakalım. Bardağın boş tarafından bakmakta ısrarcı olanlar ortaya çıkan sanat eserlerinin tadını alamıyor, büyük kayıp içerisindeler. Yavaş yavaş artık incelemeye geçelim. Assassin’s Creed Origins’in yenilikçi adımları Assassin’s Creed Odyssey ciddi anlamda bir koşuya dönüştüğünü gözlemledim.Hikaye ile başlayalım. Oyun karakter ve genel olmak üzere birbirine bağlı hikaye sarmalından oluşuyor. Yani siz karakterinizin kişisel hikayesini bitirdiğinizde aslında oyun bitmiş olmuyor daha genel hikaye, Assassin’s Creed evrenini ilgilendiren hikaye varlığını sürdürüyor. Büyük ve küçük yan görevlerin de yine bu iki ağaçla ilişkili olduğu gibi bağımsız bölgesel ya da bir NPC’ye özgün de olabiliyor. Peki hikayemiz ne, ana karakter kim? Assassin’s Creed Odyssey’nin ilk yeniliği burada kendini gösteriyor. Bir karakter değil Alexios ve Kassandra olmak üzere iki karakterden birini seçerek oyuna başlıyoruz. Ama belirtmeden geçmeyelim, evrene ait yazılı kaynak cephesinde Kassandra’nın hikayenin asıl karakteri olduğu doğrulanmış durumda. Yani benim gibi Alexios ile oyuna başlarsanız alternatif bir karakterler oynamış oluyorsunuz. Kassandra ise doğru seçim. Ama Ubisoft öyle bir ayarlamış ki hikaye aynen ilerliyor, değişen sadece beden. Valla oyun o kadar güzel ki ben oyunu Kassandra ile de bitiririm, zaten en az 2 sene boyunca Assassin’s Creed oyunu çıkmayacak, hatta incelemeden sonra yeni oyuna başlayayım ben.

Oyun başladığında diğer bir yeni özellikle karşılaşıyoruz. Diyaloglar ya da vakalarda karşınıza birden fazla seçenek çıkıyor. Şüphesiz bazıları yine aynı sonuca çıkarken bazıları da oyununuzda geri dönüşü olmayacak şekilde hikaye gidişatına yansıyor. İlk seçiminize, eğer oyunu alırsanız, yardımcı olayım, iki haydut size musallat oluyor. Haliyle tokatlıyorsunuz. Ve sonuç olarak size iki seçenek sunuluyor. Ya canlarını alacaksınız ya da salacaksınız. Merhamet ederseniz ilerleyen saatlerde karşınıza adam toplayarak çıkan bu ahmakları Hades’in yanına gönderiyorsunuz. Diyalogların en güzelleri Yunan filozofları ve devlet adamlarıyla karşılaştığınızda girdiğiniz zaman açığa çıkanlar. Şu satırları yazarken Alexios’un Sokrates’e ile girdiği diyaloglar hala aklımda.Peki karakter seçimini yaptık, oyuna başladık, neyiz, neciyiz? Yunanistan, kısmen Makedonya, Adalar ve Girit’ten oluşan devasa dünyada bir kader mahkumuyuz. Oyuna Kefalonya’da başlıyoruz. O zamanki inançların parçaladığı bir ailenin üyesiyiz. Kader bize en zor zamanımızda gülümsüyor, pek zararlı olmayan ama paraya düşkün bir şahsiyet olan Markos’un ekibinde yeniden hayata tutunuyoruz. Ömrümüz misthios, yani mercenary, Türkçesi paralı asker olarak sürüp gelmiş bu ana kadar. Markos’un işlerini görüyor ve onu koruyoruz. Ancak elimizde olmayan, kaderin bizi sürüklediği bir görevimiz var, oyunun başında saatler geçirdikçe kader sizi aslına çağırıyor. Olmamız gereken kişi olma yolunda ilerliyoruz. Kefalonya’dan çıkıp, oynayış tarzınıza bağlı olarak 20 ile 100 saat arasında gidip gelen harika bir serüvene atılıyoruz.

Yetenek ağacında değişimler olmuş. Ama konsept aynı diyebiliriz. Assassin, Warrior ve Hunter olmak üzere üçe ayrılan bir yetenek ağacımız var. Yeri gelince sessiz işlerimi halletim, yeri gelince göğüs göğüse mücadele ettim. Paşa gönlümün keyfine göre üç yetimin getirilerini aynı anda kullandığım da oldu. Bu özgürlüğün sunulmasına asla hayır demiyorum. Origins’e nazaran bazı yetilerimiz bize bol bol fatality yapma imkanı da sunuyor. Çünkü sadece istatistiki açıdan geliştirme sağlamıyor direkt animasyonları, oyun tarzımızı güçlendirecek saldırı tiplerini de içeriyor. Ayrıca bu özellikleri de 3. seviyeye kadar geliştirebiliyorsunuz. Origins’in yetenek ağacına göre daha az seçenek olsa da kesinlikle daha oturaklı ve dolgun olduğu bir gerçek. Tek eleştirdiğim nokta bir süreliğine silahlarınız ateş ve zehir saçan aletlere dönüştürüyor olabilmeniz ve bu anlarda silahınızı cayır cayır yanıyor oluşu ya da sis bombası atmış gibi yeşil zehir dumanı saçıyor oluşu, bu ciddiyeti düşürmüş. Efektlerin daha az ve kısık olmasını yeğlerdim. Ben gerçekçiliğin baltalandığını düşündüğüm için bir hançerim dışında (zehirli) ne bu yetileri aldım ne de kullandım, eksikliğini de aramadım.Assassin’s Creed iyi bir rol yapma oyunu olma yolunda ilerliyor. Odyssey’de kaynak yönetimi önem kazanmış durumda. Gerek gemimiz gerek karakterin kıyafeti ve silahlarını çeşitli kaynaklarla daha güçlü hale getiriyoruz. Seviye atlatma ve karakter etki eden statlarını oynayış tarzımıza göre değiştirme (gem takma gibi düşünün) seçeneklerimiz var. İstatistik olarak değişim gibi görsel çeşitlilik de yeterli seviyede. Oyunda bir sürü set ve silah var, kendi içinde epic, rare, generic ve legendary olmak üzere 4’e ayrılmış durumdalar. Türlerine göre görünümlerinde de farklılık söz konusu. Bazı zırh setlerinin her parçasını giyince ek özellikleri de aktif oluyor. İster tüm seti giyin ister gözünüze hitap edecek şekilde zırh silah kombinasyonu oluşturun. Tamamıyla keyfinize kalmış. Ben warrior ve tüm hasarıma etki eden, çoklu düşman mücadelelerini hızlı atlatmaya ve özel düşmanları da birebir de sindire sindire bertaraf etme üzerine kurulu bir düzenleme yaptım. Zehirli hançerler ve ağır hasar veren bir balyoz kullanıyorum. Oyun sonunda da zevkine avcı, suikastçı ve savaşçı olmak üzere üç farklı set dizilimi de yaptım.Grand Theft Auto: San Andreas’ı hatırlayın, oynamayan yoktur diye düşünüyorum, haritanın her bölgesi sokak çetelerinin mücadelelerine göre el değiştirirdi. Benzer bir sistemi hikaye gereği biz de Yunan Şehir Devletlerinin önde gelen ikisi, Atina ve Sparta, arasında görüyoruz. Hikaye MÖ 431’de başlıyor, tam da Peloponez Savaşı’nın patlak verdiği bir dönemdeyiz. İzole Kefalonya’dan çıktığımız andan itibaren bu savaşta yine paşa gönlümüze ve yer yer hikayeye göre taraf değiştiriyoruz. Savaşın tam yansıtılamadığı ve hissetirilemediğini düşünenlerdenim. Mesela Assassin’s Creed 3’teki iç savaş ve Assassin’s Creed 4’teki korsanlar ile devlet-i muazzamaların girdiği mücadelenin daha iyi anlatıldığını söyleyebilirim. Ama söylediklerim Assassin’s Creed Odyssey’nin bu işi kötü yaptığı anlamına gelmiyor. Peki savaş sistemi nasıl işliyor? Bölgelerde bulunan kaleler, garnizonlar, ordulara kaynaklık eden silah-tahıl merkezleri ve bölge yöneticilerine verdiğiniz zarar o bölgenin taraflar arasında kaçınılmaz fetih savaşının başlamasına sebebiyet veriyor. Kimi yerlerde deniz kimi yerlerde kara mücadeleleri aktif oluyor. Siz de iki taraftan birini seçerek savaşa girişiyorsunuz. Düşmana kayıp verdirdikçe savaşı yenme olasılığınız artıyor ve nihayetinde karşı taraf geri çekiliyor, bölge böylece taraf değiştirmiş oluyor. Şehirler siz etki etmeden de taraf değiştirebiliyor.

Oyun tasarım ve sunum açısından çok başarılı. Origins’teki tarihi atmosfer Odyssey’de kaliteyi artırarak beğeninize sunuluyor. Antik Yunan her yönüyle dijital ortamda karşınızda duruyor. Gece gündüz döngüsü, meditasyon, hava şartları, sizin dışınızda yaşayan doğa ve şehir hayatı… Her şey çok iyi diyebilirim. Güzel müziklerle de desteklenen bu atmosfer, oyunun saatlerce izlenebilecek bir portreye dönmesine vesile oluyor. Origins’te harita büyük olmasına rağmen birçok alanı aslında boştu. Odyssey’de ise gerek deniz gerek karadaki neredeyse her yer bir şekilde doldurulmaya çalışılmış. Denizde batıklar, karada gömüler ve mağaralar ya da ağaçların arasında varlık gösteren gizli garnizonlar… Gittiğiniz her yerde neredeyse bir şeyler bulabiliyorsunuz. Bundan bir tık sonrası The Witcher, Fallout falan demek… Umarım böyle bir yöne doğru evrilir seri, gidişat bu yönde diyebiliriz, zira her daim “şu koca haritayı neden yapıyor bu adamlar bari doldursunlar Skyrim’e çalsın oyun” veryansınlarını ben Assassin’s Creed 3’ten bu yana yapıyordum, hayallerim gerçek oluyor. Sonraki oyunu daha şimdiden beklemeye başladım diyebilirim.Oyunun bildiğiniz üzere günümüz dünyasında geçen kısımları da var. Ben her zaman Assassin’s Creed oyunlarında bu kısımları anlatmadan incelemelerimi yayımlamışımdır, düzenimi bozmayacağım. Ama azcık değineyim. Arzu ettiğim şekilde oyunun çok küçük bir bölümünü oluşturuyor bu kısımlar. Ne yazık ki yine birçok soruya cevap bulacağız, gizemler daha da aralanacak derken yine sonraki serilere kalıyor cevaplar. Ek olarak daha fazla soru soracak evrene ait yeni şeyler öğreniyoruz, kuyu daha da dipsizleştiriyor. Daha fazla diyalog, daha açıklanabilir ve diğer serilerle bağlantıları daha iyi kuran söylemler görmek isterdim. Günümüz dünyasında geçen kısımlar bu doğrultuda ilerlerse Layla Hassan’ın yeni bir Desmond Miles olma potansiyeli var. Bakalım, göreceğiz…

Sözlerimi sonlandırmadan önce Ubisoft hakkında birkaç kelam etmem lazım. Öncelikle işini bilen oyuncularda etkisi ve edinme duygusu görülmeyen ama yine gerçek parayla oyunun içeriğini zenginleştiren ve kolaylaştıran mini paket seçeneklerinin var olduğunu belirtmem lazım. İşini bilen oyuncu olup, özellikle konsoldakilerin hareket alanı kısıtlı, hayat meşgaleleri yüzünden birçok kişi eğlence yarım kalmasın diye ana oyun dışında ekstra devasa paralar vererek bu paketleri almak zorunda kalıyorlar. Zaten oyun tek başına pahalı bir de bu yetmezmiş gibi paketler, DLC’ler derken oyuncuyu birer yolunacak kaz olarak gördüklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Firmanın 3. parti oluşumlarla kurduğu çıkar ilişkisi yüzünden eski donanım sahipleri oyunu oynayamadı başta ama sonra baskılara dayanamayıp yama çıkardılar, o zillet süreci de hatırlatmamız lazım. Düşünsenize Origins’i oynayan sistemler Odyssey’i sırf 1-2 satır kod yüzünden başlangıçta oynayamadı, birkaç kişi değil on binlerce kişiden bahsediyorum, bunlardan birisi de benim (Bkz 1, 2). Ayrıca bu güzel oyunların yapımında çalışanların kaç saat çalıştırıldığı ise bir meçhul. Geçen Rockstar’ın işçilerinin haftalık çalışma saatleri açığa çıkmıştı. Çalışmasınlar diyenleriniz olabilir “senin yerinde olmak isteyen kapının 1 adım ötesinde binler var” sözünü o patronlar kaç kere söyledi acaba… Londra semalarını kara bulutlarla kaplayan o sanayileşme, o emperyalist acımasızlığı, o merkantalist eziciliği hızını hiç kesmeden yardıra yardıra ilerliyor. Ortada güzel bir oyun var ama bu güzel oyunun geliştirme evresinde ezilen işçiler, gözyaşı, buhran ve cebimizin içerisindeki parayı geçtim toza dahi göz diken bir düzen olduğu gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın. Oyunun ve oyunların Ubisoft nezdinde arka planına da değindik, genelde AAA kalite yapımlarda düzen böyle, bu bilinçle oyunları edinin ve etiğin çiğnendiği anda sözlerinizi her platformda dile getirmekten geri çekinmeyin. Yukarıda link verdiğim 2. haber oyuncuların başarısının birer delili.Yukarıdaki kara lekelerin dışında bir kötü durum daha mevcut. Firmanın politik doğruculuğuna da değinmem lazım. Ubisoft’un farklı karakter seçeneği sunması, politik doğruculuk ile alakalı. Biliyorsunuz son yıllarda ABD üzerinden esip gelen ve dünyayı kavuran cinsiyete dayalı etiğin çiğnendiği, fıtratın, biyolojinin ve pedagojinin hiçe sayıldığı bir akım var. Ubisoft zaten bu akıma Watch Dogs 2 ile katılmıştı. Aynı işi şimdi Assassin’s Creed Odyssey’de de yapmış. Seçilebilir erkek ya da kadın karakterden bahsetmiyorum ben. Bu seçeneğin sunulması güzel ama cinsellik içeren diyaloglarda kadın ve erkek karakter diyaloglarında eşcinsellik de mevcut. Antik Yunan’daki eğilimleri bilirim, antik olmasına da gerek yok bu dönemde de bu akımlar var, kendi özel hayatları çerçevesinde kaldığı sürece kimin neyi sevdiği, neye taptığı benim zerre umurumda değil ama RPG öğeleri ve özgünleştirmenin giderek daha iyileştiği oyunlarda neden bu konuda karakterim darlanıyor? Diyaloglarda bu eşcinsellik içerikleri geçebiliyoruz ama geçseniz dahi, mesela hikayedeki bir erkek karakter gelip sizin karakterinizi yanağından öpebiliyor. Bu kabul edilebilir değil. Politik doğruculuğun bu denli dayatılması oyunun, alenen oluşturulmak istenen, oyun jargonunu bilenlerin de yabancı olmadığı gerçek tapınakçı zihniyetinin işlerine alet edildiğini doğruluyor. Kaygı verici.

Şu karanlık yüzü bir tarafa bırakayım yoksa bitmeyecek yazı, benim kaygımı ve veryansınlarımı anladığınızdan hiçbir şüphem yok. Şimdi artık oyun hakkında son sözlerime geçebilirim. Tarihi ve dijital oyunları sevenlerin favori serisi Assassin’s Creed ailesi harika bir üyeye kavuşmuş durumda. Teknik açıdan ilerlemenin çıtası Assassin’s Creed Odyssey ile en yükseğe taşınmış. Ailenin teknik açından en iyi üyesi daha iyisi gelene kadar Assassin’s Creed Odyssey, net! Manevi olarak hala Assassin’s Creed ve Ezio’nun serüvenlerinin anlatıldığı Assassin’s Creed 2, Brotherhood ve Revelations ilk sıradalar. Assassin’s Creed evreninin Antik Yunan dönemlerini merak ediyor, rol yapma öğelerini de seviyorum diyorsanız Odyssey de zaten bunu vaat ediyor ve başarıyor da. Ben Ubisoft’a aşırı kızgınım ama ortaya çıkan eserin de hakkını vermek zorundayım. Assassin’s Creed Odyssey terapi gibi bir oyun, açığa çıkan görüntüler, foto moduyla kıyamete kadar hafızada kalacak cinsten. Harbi tadı damağımda kaldı. Bu övme, bu taltif tarihi sevmenin yanı sıra oyunun kendisinin kalitesiyle de alakalı. Yani sen bir tarih ve Assassin’s Creed fanboy’usun demeyin. Hadi ben kaçtım. Şu serüveni farklı tarzda bir de Kassandra ile bitireyim :)ARTILAR

Artan RPG içeriği
Atmosfer
Müzikler
Bol bol görev
Hikayenin dallanıp budaklanması
Kaynak yönetimi
Antik Yunan Dünyası
Gelişen, daha kanlı dövüş dinamikleri

EKSİLERİ

Politik doğruculuğun yer yer oyuncuyu rahatsız etmesi
DLC-Season Pass-Microtransaction
Peloponez Savaşı'nın anlatımındaki sığlık
Hız/koşma dinamiğine karar verenin oyuncu değil oyun olması

PUANIM 90

İnceleme bana ait, ilk olarak burada yayımlandı http://www.oyunfest.com/assassins-creed-odyssey-inceleme.html

9


Ubisoft, tepkilere dayanamayarak geri adım attı.

Kısa bir süre önce Ubisoft’un Assassin’s Creed Odyssey oyununda PC oyuncularına karşı yaptığı yanlışı sert dille eleştirmiştik. Gerek resmi Ubisoft gerek Steam Assassin’s Creed Odyssey forumlarında açılan konular, yapılan eleştiriler Ubisoft’a geri adım attırdı. Eğer ilk haberimizi okumadıysanız, içeriğe buradan ulaşabilirsiniz. Assassin’s Creed Odyssey’yi satın alıp oynayamayan PC kullanıcıları eleştirileri artırınca, yaklaşık bir hafta önce resmi duyuru ile bu durumun giderileceği bildirildi.

Ubisoft AVX teknolojisi arkasına saklansa da durumun oyunla değil Denuvo denen illetle alakalı olduğu su götürmez bir gerçek. Denuvo, oyuna ek olarak sistemi yormakta. Bunu açık eden, bildiren birçok oyun stüdyosu çalışanı var. AVX ile daha iyi randıman sağlayacak ama oyuncuları mağdur edecek bir birliktelik söz konusuydu, birkaç saat önce çıkan 1.0.3 numaralı 1.9 GB’lik Assassin’s Creed Odyssey yaması ile bu durum bertaraf edildi.

Biz buna oyuncular kazandı diyoruz. Yineliyoruz, oyun stüdyosunun oyun motoru izin verdiği sürece herhangi bir donanım parçasına gerek 1. gerek 3. şahıslarca bir suni engelleme konulması kabul edilemez. Stüdyo önerilen yüksek ve düşük sistemi bildirir, oyuncu donanımına güveniyorsa oyunu edinir, güvenmiyorsa edinmez.

http://www.oyunfest.com/ubisoft-odyssey-savasini-oyuncular-kazandi.html

10


Ubisoft Onursuzlukta Sınır Tanımıyor

Ubisoft, PC oyuncularına karşı ihanet içerisinde.

Assassin’s Creed Odyssey, 2 Ekim’de ön siparişle oyunu alanlara açıldı. Normalde oyun 5 Ekim’de çıkıyor. Bu süre zarfı içerisinde oyunu Uplay’den alanlar Ubisoft forumlarında, Steam’den alanlar da Steam topluluk kısmında teknik şikayetlerini dile getirmeye başladı. Oyunu açıp oynayanlar şanslılar. Zira oyunu yüzlerce Dolar-Avro-TL verip açamayanlar da var. Hiçbir şekilde oyuna giriş yapamadılar. En büyük sorunu yaşayanlar da bu grup. Oyunu açıp belli yerlerde çökmeler, takılmalar yaşayanlar bir şekilde sorunu aşıyor.

Oyuna giremeyenlerin başını Intel’in ilk nesil i7-5 işlemcisini kullananlar çekiyor. Oyunu indirip, çalıştırmak istediklerinde durumun normal işlediği ancak epilepsi uyarısı ekranında oyunun takıldığı geri bildirimi yapılıyor. Intro ve menüye dahi ulaşılamıyor. 2-4 Ekim arası yüzlerce şikayet geldikten sonra Ubisoft ihanetini gerçekleştirdi, hem de açıktan ve hiçbir özür beyanı dile getirmeden. Bu şikayetler üzerine oyunun sistem ihtiyacı bilgileri, oyunun çıkışına 1 günden az kala bir vakit içerisinde değiştirildi.

Bu kadar yakın bir tarihte yapılan değişiklik, aylar ve haftalar öncesinden oyunu ön siparişle satın alanlar arasında şok etkisi oluşturdu. Assassin’s Creed Origins’i stabil bir şekilde çalıştıran eski işlemciler, hızaşırtmaya tabi tutulsalar dahi Assassin’s Creed Odyssey’i açmaya yeterli değil. Şu an gözler Ubisoft’un üzerinde, ilk gün yamasıyla ya da sonraki günlerde gelecek yamalarla hatasını telafi etmesi için hala şans var. Ancak oyunun çıkmasına bir günden az bir zaman kala sistem ihtiyacında gidilen değişikliğin ne elf, ne orc ne de insan lisanında bir tanımı yok. Bu tam anlamıyla koca bir ONURSUZLUK’tur. Oyun Fest olarak biz böyle düşünüyoruz, bu durumu esefle kınıyoruz.

Oyunculara X teknolojisini zorla takip edeceksin dayatması yapılamaz, önerilen düşük ve yüksek sistem yazılır, oyuncu kendisine göre bir plan yapar ve oyunu alır. Oynu açar, menüye ulaşır, grafik ayarlarını yapar ve oyuna girer. Bundan sonra eğer randıman almıyorsa, kendi arzu ve hür iradesiyle sistemi ya yeniler ya da oyunu es geçer ve hayatına devam eder. Ubisoft’un bu tür bir dayatma yapması üste belirttiğimiz gibi ONURSUZLUKTUR.

http://www.oyunfest.com/ubisoft-onursuzlukta-sinir-tanimiyor.html

Sayfa: [1] 2 3 ... 24