Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
.... - 475 Tarih Aralığı / Roma İmparatorluğu Anadolusu’nda Romalılık
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 30 Nisan 2019, 12:45:28 »


Roma İmparatorluğu Anadolusu’nda “Romalılık” Bilinci Tesisi

Dev bir imparatorluğunuz var, yönetiminiz altında yüzlerce kavim, onlarca inanış var, bu topluluğu nasıl bir arada tutarsınız?

Devamı: https://yabgunizampasha.com/roma-imparatorlugu-anadolusunda-romalilik-bilinci-tesisi.html
12
.... - 475 Tarih Aralığı / İskitler Hangi Kavimden?
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 30 Nisan 2019, 12:42:36 »


İskitler köken olarak hala tartışılıyor. Biz bu tartışmaya son vermeye çalışacağız, kendimizce arayış içerisindeyiz.

Metnin devamı: https://yabgunizampasha.com/iskitler-hangi-kavimden-turk-mu-iran-mi-cevap-1.html
13
475 - 1453 Tarih Aralığı / Anadolu’daki Moğol Sömürüsüne Bir Örnek
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 28 Nisan 2019, 11:19:13 »


Moğol istilasına ve sömürüsüne maruz kalan Anadolu’da yaşananlardan bir örnek aktarıyorum size.

https://yabgunizampasha.com/anadoludaki-mogol-somurusune-bir-ornek.html
14
Diğer Oyunlar / Imperator: Rome Türkçe Yama
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 26 Nisan 2019, 05:49:27 »


Imperator: Rome henüz çıktı, Türkçe yama gerekliliği de aynı anda doğmuş oldu. Paradoxfan'dan bir oyuncu kardeşiniz projeye başladı ve hatta ilk sürümün gelecek hafta çıkacağını bildiriyor. Daha fazla bilgi için

https://yabgunizampasha.com/imperator-rome-turkce-yama-isteyen.html
15
.... - 475 Tarih Aralığı / Xianbei, Xiongnu ve Wusun'lar Türk Mü?
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 25 Nisan 2019, 16:58:32 »


Doç. Dr. Gürhan KİRİLEN İle Çin Ve Türk Kültür Çevresi Mülakatı
Merak edilen Xianbei, Xiongnu ve Wusun toplulukları Türk mü? Çinliler ile akraba mıyız? Cao Cao, gücünü Türkler’e mi borçlu?
 
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Sinoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gürhan KİRİLEN ile görüşerek, ben, Talha “Yabgu Nizam Pasha” Turhal, tarih sever ve oyuncu kardeşlerimin akıllardaki soruları gidermeye çalıştım. Değerli hocamıza, zaman ayırıp sorularımı yanıtladığı için buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu görüşmeye, araştırmaya ne vesile oldu? Total War Three Kingdoms adlı bir oyun çıkacak, Çin’in Üç Krallık döneminde geçiyor. Hunlar? Evet. Üç Krallık döneminde kuzeyde yer alan Xianbei ile Xiongnu’lar kim, Türk mü? Imperator: Rome da bir başka oyun. Bu oyunla da akıllarda sorular oluştu. Milat öncesi Türkler neredeler? Bugün Kaşgar bölgesindeki alanlarda bulunan MÖ. 4. yüzyılda varlık gösteren Wusun/Vusun/Usunlar Türk mü? Bu sorularda ırkçılık yok. Bu sorular en safiyane “merak” ve “bilmek” öğeleriyle bağıntılıdır. “Türkler ya da değiller, ne fark eder?” diye soranlarınız olacaklar. En basit cevap ile İtalyan bir oyuncu Imperator: Rome’u kalkıp Hindular ile oynamıyor, tarihe ve atalarına olan özlemini dijital ortamda Roma’yı seçerek, SPQR, yani senatoyu yöneterek gideriyor. Türkiye’deki oyuncular da hiç şüphesiz kendini özdeşleştirebileceği toplulukların peşine düşüyor. Dijital dünya bir yana, gerçek hayata döndüğümüzde geleceğimize ışık tutmanın geçmişimizi bilmekten geçtiğini yeniden hatırlatmak isterim. İşte bu ve benzeri birçok dinamik vesilesi ile bu mülakat gerçekleşti. Şimdi hocamız sorularıma nasıl cevap vermiş bir bakalım.

Mülakatı telefon üzerinden gerçekleştirdiğimiz için deşifresi benim için bir hayli zor oldu, bu yüzden kafanıza takılanları sorabilirsiniz, ek olarak cevaplardaki italik olmayan parantezler bana ait, sizi bilgilendirmek için ve düşüncelerimi belirtmek için bazı yerlerde parantezlerle not düştüm. Okuma zevki baltalanmasın diye başta söylenen bir soruyu, diyaloğu da sona eklemek gibi düzenlemeler yaptım. Sorularım daha kısaydı anlaşılır olsun diye de soruları cevaplara göre uzattım ve şekillendirdim. Yine cevaplarda bir hataya rastlarsanız emin olun benim deşifrem hatalıdır, sorumluluk bende, lütfen bildirin. Zaten sonlara doğru telefonda görüşürken “böyle olmadı bu konuları bir de videolu şekilde işleyelim” diye zihnimden geçirdim. İmkan ve zaman olduğu an hocanın fakültedeki ofisinin kapısını kuşatma altına alacağım.

– Hocam bu Üç Krallık döneminde Cao Cao’nun hükmü altındaki Wei bölgesinin içine sızmış gibi gözüken Xiongnular ve hemen buranın kuzeyindeki Xianbeiler için Türk diyebilir miyiz? Proto Türk mü, Proto Moğol mu bizim kafamız karışık.

Türk Kültür Çevresi halkları diyebiliriz. Şunu biliyoruz, Şienbeiler (Xianbei) daha sonra Tabgaç diye bir yönetim kuruyorlar (Toba). Eldeki vesikalara göre bunların Türkçe konuştuğu görebiliyoruz. Biz bu insanların aşçıya aşçı, kapıcıya kapıcı, 9’a dokuz, biniciye binici dediklerini biliyoruz. Dolayısıyla “Türk Kültür Çevresi” olarak kabul ediyoruz ve böyle anlamaya çalışıyoruz.

– Hocam bu Üç Krallık’tan Cao Cao’nun yönettiği Wei’nin gücü Çin’in de bölündüğü bu dönemlere yakın kuzeyde dağılan Hunların bakiyeleri olabilir mi, bu bölgedeki Türkler için ne diyebiliriz?

Cao Cao da aslında, köken olarak, kurcaladığınızda Hunlar’a kadar gidiyor. Tabi bu Çin tarihi… (Çinliler’in duruma bakış açısını ima ederek). Bize kültür olarak miras kalan ya da bizim Çin’in kuzeyine miras bıraktığımız şeyler Hun döneminden itibaren görülebiliyor. Ancak siyasi açıdan hızlı organize olan ve aynı şekilde hızlı çözülebildikleri için görüntü net değil. Biz bu vakaları anlattığımızda Çinliler “Bu hikaye bizim değil” diyorlar. Biz de diyoruz ki “tarihsel vaka bu”.

Devamı: https://yabgunizampasha.com/doc-dr-gurhan-kirilen-ile-cin-ve-turk-kultur-cevresi-mulakati.html
16
Oyun Rehberleri ve İncelemeleri / Imperator Rome Rehberleri
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 18 Nisan 2019, 06:00:06 »


Imperator: Rome oyunuyla alakalı Türkçe içerik bulabileceğiniz, timelapse videoları izleyebileceğiniz oynatım listesi. Destekleri için teşekkürler https://www.paradoxplaza.com/


Über, züper, iddialı bir oyuncu değilim. Başarım kasacak kadar EU4 ve CK2 oyuncusuyum, bunu zaten videolarda belirtiyorum. En az benim raddeme gelinebilmesi, bu tür oyunlardan zevk alınabilmesi için bu tür içerikler oluşturdum. Hatalarımı yapıcı şekilde düzeltmeniz beni mutlu eder. Şimdilik başlangıcı 2 rehber videosu ve ambargo kalktığında canlı yayınlarla yapacağım.


Ambargo kalktığı zaman izleyebilir olacaksınız. Toplu video oynatım listesine buradan erişebilirsiniz. Direkt kanal olarak https://www.youtube.com/user/YabguNizamPasha/featured takibe almanızı öneriyorum, devam videoları gelecek. Videolar gözükmüyor diye endişe etmeyin, ambargo kalkınca aktif olacaklar.


1. Rehber Videosu
2. Rehber Videosu
Devamı yolda...


Canlı yayınlar için

https://www.twitch.tv/yabgunizampasha 18 Nisan sabah 10-11 gibi canlı yayınlar başlayacak ve devam edecek, takibe almanızı öneriyorum.


Başlıktaki YNP nedir?

Bu başlık benim bizim ürettiğimiz özel içeriğe ayrılmıştır. Başkası tarafından üretilen içerikler eklenmeyecek ya da paylaşılmayacak. Biliyorsunuz, ortak üs olarak https://yabgunizampasha.com/ projesini daha önce duyurmuş, siteler ailemiz için bundan sonra bura merkez olacak şekilde içerik üreteceğimizi bildirmiştik.

Sizleri de bu projeye destek olmanız, sosyal medya hesapları üzerinden bildirimleri açarak takibe almaya davet ediyorum.

Sizlerle Söyleşi

Siz üyeler, oyuncu kardeşlerimle de, özellikle işin ehli olanlara büyük sorumluluk düşüyor, kendileri gibi oyuncu kardeşlerini bilgilendirmek için röportaj/mülakat/podcast/söyleşi planlıyorum. Yani sadece ben oynamayacağım, içerik üretiminde sizlere de omuz omuza hareket edeceğiz
17
TV/Sinema / George R. R. Martin'den Game of Thrones İçin Önemli Açıklama
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 16 Nisan 2019, 20:02:11 »


İzlenme rekorları kıran Game of Thrones’un sekizinci ve son sezonu, dün gece yayınlanan yeni bölüm beraberinde başladı.

George R. R. Martin’in aynı isimli kitap serisinden uyarlanan ve dünya çapında üne kavuşan Game of Thrones dizisi, dün gece son sezonu ile ilk kez izleyici karşısına çıktı. Altı bölümden oluşacak ve diziye -en azından şimdilik- noktayı koyacak olan sezon neredeyse iki yıldır büyük bir merak içerisinde bekleniyordu. Dün yayınlanan bölüm beraberinde dünyanın dört bir yanından milyonlarca seyirci de rahata kavuştu.

Devamı https://yabgunizampasha.com/kis-geldi-game-of-thronesun-sekizinci-sezonu-basladi.html
18
Assassin's Creed Unity / Assassin’s Creed: Unity Ve Yanan Notre Dame
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 16 Nisan 2019, 19:59:10 »


Geçtiğimiz gün meydana gelen yangında büyük hasar gören Notre Dame Katedrali’nin yeniden inşasında Assassin’s Creed: Unity’den yardım alınabilir.

Geçtiğimiz gün yaşanan ve hepimizi üzen Notre Dame yangınında tarihi katedral büyük bir hasar gördü. 850 yıllık katedralde nedeni bilinmeyen bir şekilde başlayan yangın dokuz saat içerisinde güçlükle kontrol altına alınabildi. Çatısı tamamen çöken ve kule kısmı yıkılan katedral için restorasyon ve hatta  yeniden inşa olasılıkları değerlendiriliyor.

Devamı https://yabgunizampasha.com/assassins-creed-unity-yanan-notre-damein-restorasyonu-icin-kullanilacak.html
19
Bilim ve Teknoloji / PlayStation 5 Hakkındaki İlk Bilgiler
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 16 Nisan 2019, 19:56:25 »


PlayStation 4’ün Sistem Mimarisi Lideri olan Mark Cerny, gerçekleştirdiği röportajda PlayStation 5 hakkında ilk bilgileri açıkladı.

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 üzerinde birkaç yıldır çalıştığını hepimiz biliyoruz. Ancak şimdiye dek birkaç ima ve sızıntı dışında elimize pek fazla bir şey bulunmuyordu. En nihayetinde yetkili ağızdan bir açıklama geldi. PlayStation 4’te Sistem Mimarisi Lideri olarak görev alan Mark Cerny, yeni konsol hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Devamı https://yabgunizampasha.com/playstation-5-hakkindaki-ilk-bilgiler-aciga-cikti.html
20
.... - 475 Tarih Aralığı / Roma’da Etkili Kadın Hanedanlar
« Son İleti Gönderen: Nizamülmülk 15 Nisan 2019, 16:34:49 »


Roma siyasi tarihinde kadınlar çok kez etkin rol oynamışlardır. Ancak, hiçbiri, kökenleri Syria’ya dayanan ve Severus Hanedanı’ndan olan dört kadın kadar hırslı olmadı. Bu dört kadın, Iulia (Julia) Domna, Iulia Maesa ve onun iki kızı Iulia Mamaea ile Iulia Soaemias idi.

Devamı https://yabgunizampasha.com/romada-kadin-hanedanlar.html
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10