Assassin's Creed 1092 Türkiye Forumları

Assassin's Creed Tarihi ve Evreni => Assassin's Creed Evreni => Daha Önce Gelmiş Olanlar ve İlk Medeniyet => Konuyu başlatan: Nizamülmülk - 18 Mayıs 2011, 13:03:18

Başlık: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Nizamülmülk - 18 Mayıs 2011, 13:03:18
Spoiler geliyor arkadaşlar. Size bir sorum var :)

Spoiler: Göster
Juno ve Manevra ile hakkında haberdar olduğumuz bu daha önce gelmiş olanlar ve ilk medeniyet hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Ama şunu unutmayın, Assassin's Creed Revelations ile bu topluluğun uzaylı olmadığı doğrulandı.

Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: gangdogg - 20 Mayıs 2011, 00:51:58
Benim bildiğim kadarıyla Minerva ;Yunan mitolojisinde akıl, sanat, strateji, barış ve savaşın tanrıçası..Roma mitolojisinde ise Mierva adıyla anılıyor..Juno da Yunan mitolojisindeki Hera nın yine Roma ya uyarlanmış hali denebilir..Roma mitolojisinde baş tanrı Jupiterin kız kardeşi olarak biliniyormuş..
Minerva yine Yunan mitolojisinde Zeusun ilk karısı olan titan Metisin kızıymış..
Ama "ilk medeniyet" konusunda bir fikrim yok henüz..

Kanımca titanlar olabilirler..
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: PyscHo - 20 Mayıs 2011, 00:55:43
6.Hisleri Varmış Oyunun Sonunda Desmond'a Şok Yaratarak Desmond'u Komaya Soktu Belkide Derdi Desmond'ladır
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: OmerGX - 20 Mayıs 2011, 16:02:36
6.Hisleri Varmış Oyunun Sonunda Desmond'a Şok Yaratarak Desmond'u Komaya Soktu Belkide Derdi Desmond'ladır

6. Hisleri varmış ve Desmond'a ondada olduğunu söylüyor.Benim tahminimle bu 6. his, Eagle Vision.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: gangdogg - 20 Mayıs 2011, 17:01:17
Eagle vision sadece Desmond'da olsa bile ona özgü bişey değil diğer suikastçilerde de vardı..Ancak son oyunda Eagle Sense olarak değişmesi beklenmedik bişey değil sanırım o şekilde bağlanabilir..
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Pyloge - 20 Mayıs 2011, 20:41:45
Yani hepinizin bildiği gibi insanlıktan önce olan medeniyet çok gelişmiş bir canlılar topluluğu. Bunlar o zaman az sayıda olan insanları şu anki piece of edenlerle kontrol ediyor. Sonradan Adem ile Havva bu medeniyete karşı bir direniş başlatıyor ve apple of edeni çalıyorlar. Sonraki olayda ise bir şekilde  bir doğa olayıyla -ki 2012'yle alakası var- o medeniyet siliniyor ve insanlık doğada çoğunluk sahibi medeniyete dönüşüyorlar.  Ancak benim anlamadığım kısım juno ve minerva bu hikayenin hangi köşesindeler?
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: OmerGX - 20 Mayıs 2011, 22:29:10
Juno ve Minerva medeniyetleri yok olamadan önce mesajlar bırakıp gelcekteki felaketi engellemeye çalışıyor.Aslında oyunda gösterilen Juno ve Minerva ölü.Onlar sadece kendilerini yedeklemiş(Biraz garip oldu ama başka bir tabir bulamadım.).
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: joker_narman - 21 Mayıs 2011, 10:38:10
bence bunu İslamla bağdaştırabiliriz.

bu ilk medeniyet dedikleri şey melekler olabilir çünkü melekler insanlardan daha önce vardı.
ac2'de ezioya peygamber, kahin manasına gelen"prophet" demişlerdi yani ezio desmond ve altair peygamber veya peygamberin soyundan gelmiş olabilirler.(haşa)
oyunda dünyayı kurtarmakla ilgili konuşmalar da geçiyor. o zaman (biraz saçma gelebilir ama) abstergo deccal oluyor ve desmond da mehti yahut mesih.(haşa)
bu melekler de ezio desmond ve altaira vahiy tarzı bilgiler veriyor.
piece of edenlar da kutsal olan ve kullandığı kişiye güç veren nesnelerdir.
apple dedikleri piece of eden ademin dünyaya gelmeden önce yediği elma olabilir.
ve asa olan piece of eden (ac2'deki rodrigo'da olan) musanın asası olabilir.
diğer piece of edenlarla ilgili bişey bulamadım ama bulursam sizle paylaşırım.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Sasha - 21 Mayıs 2011, 13:18:50
joker_narman

İslamla bağdaştırmaya gerek yok.Zaten çoğu dinden esintiler var oyunun senaryosunda.Ama bunlar sadece esinti.Direk bağdaştırılamaz.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Naklan - 21 Mayıs 2011, 13:56:29
Oyun da baş düşmanızımız katoliklik hristiyanlar yani haçlılardır bizim dinimiz müslüman olmadığını biliyoruz ezio içinde geçerli altair içinde ilk medeniyeteki dinler
m.ö olan dinlerdir. 8)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Ögeday - 22 Mayıs 2011, 00:35:50
Bu ikilinin Adem Havva olduğunu söylemiş ve cennetten kaçtıkları belirtinmişti(doğru olmayabilirde).Ne derece doğru bilinmez fakat ilk medeniyet kesinlikle Mu medeniyetidir.İlk oyunda bunu Desmond görmüştü.İlk medeniyetin melekler olamaz çünkü onların seçme karar verme nefisleri yok ancak cinler olabilir senin dediğine gelirsek.Ayrıca ilk oyunda halk Altair müslüman olduğunu söylüyor.İlk oyun birazda gerçek Haşhaşilere benzetilmiş bu konuda ikinci seri bu bağ tamemen kopuyor.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: gangdogg - 23 Mayıs 2011, 15:04:27
Arkadaşlar verilen isimler ve bahsedilen güçlere bakılırsa islamiyet ya da hristiyanlık la değil de mitolojiyle daha çok bağdaşıyor sanki bu karakterler..özellikle de minerva ile juno nun mitoloji tanrıları olduğu göz önünde bulundurulursa..
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: El Tahir - 23 Mayıs 2011, 15:45:52
Herkesin dediği doğru ama ben oyundan örneklerle sunayım.

The Truth videosunu herkes biliyor. Kimi videonun parçalarını birleştirip izledi, kimi internetteki spoilerlardan baktı. Bu videonun bir sahnesinde Adam-Eve ikilisinin tırmandığını ve bu tırmanma esnasında Minerva'nın elindeki Elma ile (Apple of Eden) İnsan ırkını çalıştırdığını görüyoruz. Hayır onlar melek değil... Onlar kendisininde dediği gibi İlk Medeniyet. Yani Adem ile Havva'dan önce varolduklarını iddia eden medeniyet. Daha doğrusu bunu iddia eden oyun senaryosu. Oyunda gerçek bu olarak gösteriliyor...

Adem ile Havva bu konumda İnsan ırkından İlk Medeniyet'e karşı çıkmayı amaçlamış 2 asiden ibaret. Minerva'dan (veya diğer First Civ. ırkı mensuplarından) Elmayı çalıyorlar, ardından bulundukları yerden (muhtemelen Cennet) kaçıyorlar. Dünya'daki dönemlerinden sonra Elma'yı saklıyorlar, ve bu Adem-Havva soyundan gelen (yani peygamber soyundan gelen) insanlar arasında Elma sürekli el değiştiriyor.

Bir süre sonra Cennet'teki durum gibi İnsan ırkı içinde de bölünme oluyor. Hepimizin bildiği gibi Haşhaşimler-Tapınakçılar bölünmesi. Tapınakçıların gayesi Elma'yı ele geçirerek Dünya üzerindeki insanları bir çeşit transa sokarak (bkz: AC:1 - Al Muallim'in Masyaf'dakileri transa sokması) köle haline getirmek. Haşhaşimler (ya da genel olarak suikastçiler) ise bu yolda kendi ırklarına sadık kalarak Elma'yı koruyan taraftalar.

Oyundaki olay ise şu:

Modern zamandaki Tapınakçılar (Abstergo denen sözde Legal şirket yani) Animus ile Geçmiş-Gelecek bağlantısı kurarak Elma'yı (veya Elma'nın parçalarını) bulmaya çalışıyorlar. Bu yolda 16 denek kullanıyorlar. Hepsi ya ölüyor, ya da bir şekilde Animus içinde hapis kalıyorlar. Sub. 17 yani Desmond ise son Denek, Desmond bir barmen sözde... Lâkin olay böyle değil esasen. Desmond çölde bir yerde Assassin kamplarında eğitim görüyor, lâkin o görevden korktuğu (veya istemediği) için bulunduğu yerden kaçarak Barmen olarak çalışmaya başlıyor. (En azından meşru kaynaklar böyle söylüyor..) İlk oyunda Vidic ile arasında geçen "Ben bir Barmenim, ne istiyorsunuz" dedikten sonra Vidic'in "hee, yeme beni" demesinin sebebi de bu.

Olay örgüsü kısaca  bundan ibaret... (Pek kısa olmadı gerçi)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: gangdogg - 23 Mayıs 2011, 16:01:07
"El"ine sağlık El Tahir :).. Arkadaşlar bu arada "Animus" kelimesinin düşmanlık,kin ve öfke anlamına geldiğini biliyormuydunuz?..ben bir yazı hazırlıyorum şu aralar..P.O.E ile ilgili nasip olur da biterse inşallah sizlere içerisinde "ilk medeniyet" hakkında da bilgi edinebileceğiniz güzel bir kaynak olacak..
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: El Tahir - 23 Mayıs 2011, 16:05:49
Ne demek :) Bekliyorum rehberini ;D
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: dushatar - 28 Mayıs 2011, 13:35:50
uzaylı değilse ne bunlar o zaman? cin mi melek mi? bunu revelationsda yada sonra çıkacak oyunda öğreniriz muhtemelen. şimdiye kadar minerva ve junoyla konuştuk ileride jüpiter yani roma mitolojisinin baş tanrısı da karşımıza çıkabilir
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Laendros - 31 Mayıs 2011, 03:55:51
Peki bu tapınakçılar haçlı seferlerinde ortaya çıkan 9 şovalyenin devamıysa,assassinler milattan önce kiminle savaşıyordu? Bir çizgi roman çıkardılar orda okudum antik romada geçen bir olay vardı.Birisi Assassinlerin oyundaki şekliyle ilk ne zaman varolduklarını anlatabilirmi?
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: SHOGAN - 31 Mayıs 2011, 08:33:22
illa assassin's dediğiniz haşşahşim'lerin birileriyle savaşması gerekiyormu ? Dönemin liderlerini (Krallarını) öldürmeye yollanıyorlardır, özel  hedeflerini öldürüyorlardır... Yani aslında haşşahşimler ile Tapınakçıların arasındaki savaş oyunda apple of eden'den kaynaklanıyor ,gerkçekte ise Kudüs'teki müslüman halkına yaptıkları eziyetlerden kaynaklanıyor...  Gerçekte çok ta büyük bir savaş değil o savaş genişletilirse zaten geniş bir savaş Müslüman-Hristiyan savaşı oluyor (Bunlara Ortodox'larda dahil)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Fahreddin - 31 Mayıs 2011, 09:09:18
Oyundaki tapınakçılarla gerçekteki, yani Haçlı Seferleri'ndeki tapınakçıların bir bağı var tabiki ama haçlı seferlerindeki tapınakçılar kurucu değil. 
Oyuna göre Julius Cesare da bir tapınakçı ve Roma İmparatorluğunu kullanarak dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. Fakat bir süikastçi olan (Sen de mi) Brutus Cesare'ı öldürüyor.

Yani oyundaki tapınakçıların kökü çok daha öncelere dayanıyor.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: SHOGAN - 31 Mayıs 2011, 09:37:31
Alakası yok Tapınakçılar haçlı seferlerinde oluşmuş bir tarikat . Hatta Kudüs Krallığı'nın en elit askerleri bile diyebiliriz sen kalkmış onu Roma'ya bağlıyorsun evet Roma'ya bağlanıyor fakat Papa II Urban'nın desteği Roma'ya bağlanabilir yani Tapınakçılara yol gösteren Papa'dır  zaman içinde Tapınakçılar hedeflerinden sapmış dinleri ve din liderleri için savaşmayı bırakıp aksine Papa'yı kontrol etmişlerdir Rönesans'dan sonrada tarihe gömülü sayılmışlardır fakat günümüzde Tapınakçılığın devamı ''Masonizim'' dir...
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Laendros - 31 Mayıs 2011, 11:53:37
Ya şunu söylemek istiyorum ki gerçekte iki tarikatta haçlı seferlerinde oluşmuş tarikatlar.Eğer oyundaki halleri milattan önce varsa , kuruluş amaçlarını ve ilk medeniyetle bağlantısını kurabilirmi?
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: SHOGAN - 31 Mayıs 2011, 12:04:39
Haşhaş'inleri tam olarak bilemem ama Tapınakçılar haçlı seferlerinde kurulmuş Dinleri için savaşan tipler . Oyunun seneryosuna gelirsek senerist her türlü kılıfı uydurur  ;D
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Naklan - 31 Mayıs 2011, 12:47:59
Haçlılar en güçlü dönemini ne zaman yaşamıştı acaba?
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Fahreddin - 31 Mayıs 2011, 16:12:27
Alakası yok Tapınakçılar haçlı seferlerinde oluşmuş bir tarikat . Hatta Kudüs Krallığı'nın en elit askerleri bile diyebiliriz sen kalkmış onu Roma'ya bağlıyorsun evet Roma'ya bağlanıyor fakat Papa II Urban'nın desteği Roma'ya bağlanabilir yani Tapınakçılara yol gösteren Papa'dır  zaman içinde Tapınakçılar hedeflerinden sapmış dinleri ve din liderleri için savaşmayı bırakıp aksine Papa'yı kontrol etmişlerdir Rönesans'dan sonrada tarihe gömülü sayılmışlardır fakat günümüzde Tapınakçılığın devamı ''Masonizim'' dir...

Gerçek hayata göre evet,Haçlı Seferlerinde kuruldular. Fakat oyuna göre çok önceden de vardı tapınakçılar. Dediğim gibi Gaius Julius Cesare bunlara birer örnektir.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Laendros - 31 Mayıs 2011, 18:39:01
Peki bu iki oluşumdan hangisi daha önce vardı? ve bu iki grubuda , Adem'le Havva'nın elmayı çalışından sonraki olaylarla bağdaştırsın birisi lütfen çok boşluklar var hikayede ama kimsenin umrumda değil gibi. ???
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Mert - 31 Mayıs 2011, 18:50:35
bildiğim kadarıyla ilk assasin ve ilk tapınakçı adem ve havva zamanında yaşıyorlardı muhtemelen elma kimin olacak kavgasından bu gunlere kadar olay devam etmiştir
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: SHOGAN - 31 Mayıs 2011, 20:15:51
Tapınak Şovalyelerin en güçlü dönemleri 1. Haçlı seferlerinden - Kudüs'ün Sallahaddin Eyubbi'nin ele geçirmesine kadardır. Onların altınçağı gibi birşey ama sonuçta Sallahaddin Eyyubi orayı aldı  ;)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Naklan - 31 Mayıs 2011, 20:45:08
Fazla abartılacak güçde değilmişler baktımki kudüsü almaya 600bin askerle gelmişler ama bunların 500bini türkler tarafından vur kaç taktiğiyle öldürülmüş geriye kalan 90bin kişi kudüsü alabilmiş ama selahaddin eyubi 250bin kişilik ordusuyla kudüsü geri almış vay be. :o
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Fahreddin - 31 Mayıs 2011, 21:16:20
Peki bu iki oluşumdan hangisi daha önce vardı? ve bu iki grubuda , Adem'le Havva'nın elmayı çalışından sonraki olaylarla bağdaştırsın birisi lütfen çok boşluklar var hikayede ama kimsenin umrumda değil gibi. ???

Adem'le Havva ilk süikastçiler. Fakat sonra insanlar çoğalıp milletlere ayrıldıkça bazıları elmayı buldu ve dünyayıele geçirmeye çalıştı ve bunlar tapınakçıları oluşturmuş.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Laendros - 31 Mayıs 2011, 21:55:09
Teşekkürler cevap için mantıklı fakat ben tapınakçıların neden gerçek tapınakçılarla bağdaştırıldığını anlayamadım hala.Tapınakçı ismi o dönemde gelişen hangi olay üzerine konulmuş bir isim?(oyundaki senaryoya göre)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: El Tahir - 31 Mayıs 2011, 21:57:04
Peki bu iki oluşumdan hangisi daha önce vardı? ve bu iki grubuda , Adem'le Havva'nın elmayı çalışından sonraki olaylarla bağdaştırsın birisi lütfen çok boşluklar var hikayede ama kimsenin umrumda değil gibi. ???

Adem'le Havva ilk süikastçiler. Fakat sonra insanlar çoğalıp milletlere ayrıldıkça bazıları elmayı buldu ve dünyayıele geçirmeye çalıştı ve bunlar tapınakçıları oluşturmuş.

Adem ile Havva suikastçi değiller... İnsan ırkının ilk temsilcisiler.

Daha sonradan Suikastçiler ve Tapınakçılar isimli iki farklı topluluk ortaya çıkıyor.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Fahreddin - 01 Haziran 2011, 10:45:46
Hayır onlar ilk süikastçiler.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Laendros - 01 Haziran 2011, 12:45:58
Hocam , kaynak belirtin sorun çözülsün 8)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: El Tahir - 01 Haziran 2011, 14:26:52
Tövbe tövbee ;D ;D Adem ile Havva ilk insanlar, Allah insanı suikastçi olarak mı yarattı? (haşa)

Onu da geç, Haşhaşim örgütü zaten 700'lü yıllarda çıktı. 1400'lü yıllara kadar da devam etti, Ubisoft ise bu tarihi şimdiki zamana çizerek bir oyun kurgusu oluşturuyor...

Ansiklopediler, vikipedi, nereye bakarsan bak yukarıdakilerden farklı bişey göremezsin dostum.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Fahreddin - 01 Haziran 2011, 17:23:07
Tamam tamam. Şimdi baktım Wiki'ye de ben yanlış hatırlamışım.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: rAmon - 16 Haziran 2011, 18:04:34
tapınakçılar hristiyan değildir.tapınakçılar haçlı seferini bahane ederek bunları ele geçirmeye çalışan bu yüzden hristiyan gözükmek zorunda kalan ateist topluluğudur.suikastçilerde öyle.gerçek yaşamdada hasan sabbah'ın ateist olduğunu herkes bilir.suikastçi öğretisini unutmayın."hiç birşey gerçek değildir.her şeye izin vardır."
şimdi anladığım kadarıyla;
=
=
=>
Spoiler: Göster
olay tamamen -muhteşem hazırlanmış ve keşke ben üretip satsaydım dediğim bir kurgu.ama gerçek gibi düşünüp olayı anlamak için betimlersek tanrı önce ilk medeniyeti yaratmış.sonra insanları.ama insanları hayvan gibi düşünün sadece üreyip hizmet ediyorlar ilk medeniyete.ilk medeniyette nüfus olarak az.ve bir şey yapıyor bu ilk medeniyet."piece of eden"ı yani.truth videosunda insanları çalıştırdıklarını görmüştük.yani bu parçalarla insanları köleleştiriyorlar kendilerine.ama bir olay ki adem ve havva etkilenmiyor.ve elmayı çalıyorlar.sonra isyan başlatıyorlar.isyan çok büyüyor ve insanlık kazanıyor.ama insanalr arasından bazıları bu ilk medeniyetin ismini kullanarak insanları tekrar yönetiyorlar bildiğiniz üzere.o yüzden minerva biz tanrılardan önce vardık diyor.

yani tanrı derken bildiğimiz yaratıcı olan değil.kendini tanrı diye gösterip insanları köleleştiren piece of edenı kullanan "seçkin insanlardan" önce varmışlar.ama bir şekilde insanlar tekrar isyan ediyor ve bu insan tanrıları öldürüyorlar.ve bazıları piece of edenların hepsini saklıyor.ve yerlerini sır olarak tutuyorlar.bunların soyu tapınakçılar oluyor.ve insanlığı köleleştirme amacıyla piece of edenlerı toplamaya başlıyorlar.ama binlerce yıl sonra sadece elmanın yerini biliyorlar.ve haçlıyı bahane edip elmayı almaya gidiyorlar.ama bunlardan biri yani al muallim kendi tarikatını kurup kendi için çalışmaya başlıyor.bunun ismi ise suikastçi tarikatı yani assassin order.ve işte olaylar böyle devam ediyor.minerva ve juno piece of edenların tehlikesini anlatmak için kendilerini yedeklemişler.ve ilk medeniyet büyük bir ihtimal yunan mitolojisinde tanrılardan önce olan titanlar olabilir.modern tapınakçılar tüm piece of edenı ele geçirince 12 aralık 2012 de uzaya gönderdikleri uydularla insanları köleleştirme amacı peşindeler.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: rAmon - 16 Haziran 2011, 18:20:00
bu arada suikastçilerin amacı al muaillim zamanında edenları ele geçirmekti.ama altairin sistemi düzeltmesiyle misyonları değişti.artık amaçları piece of edenları tapınakçılardan korumak.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Master-Assassin - 16 Haziran 2011, 18:20:17
AC'yi gerçekle fazla karıştırmayın.İlla gerçektekinin aynısı olacak diye birşey yok.Oyun bu.Robert De Sable 1191'den 1192'ye kadar tapınakçı Grand Master'lığını yapmış gerçek hayatta ama oyunda 1191 yılında bizim tarafımızdan öldürülüyor.Oyun bu.Orada ac wiki'a da suikastçilerin kurucusu adem ve havva olarak değil adem ve havvanın soyundan geldiğini yazıyor.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: NiGa77 - 28 Haziran 2011, 00:46:24
Şaşrmayn Yunan mitolojisine bağlanablir ama ne olacağı belli olmaz ;) ;) ;)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: togus - 28 Haziran 2011, 18:27:55
tapınakçılar hristiyan değildir.tapınakçılar haçlı seferini bahane ederek bunları ele geçirmeye çalışan bu yüzden hristiyan gözükmek zorunda kalan ateist topluluğudur.suikastçilerde öyle.gerçek yaşamdada hasan sabbah'ın ateist olduğunu herkes bilir.suikastçi öğretisini unutmayın."hiç birşey gerçek değildir.her şeye izin vardır."
şimdi anladığım kadarıyla;
=
=
=>
Spoiler: Göster
olay tamamen -muhteşem hazırlanmış ve keşke ben üretip satsaydım dediğim bir kurgu.ama gerçek gibi düşünüp olayı anlamak için betimlersek tanrı önce ilk medeniyeti yaratmış.sonra insanları.ama insanları hayvan gibi düşünün sadece üreyip hizmet ediyorlar ilk medeniyete.ilk medeniyette nüfus olarak az.ve bir şey yapıyor bu ilk medeniyet."piece of eden"ı yani.truth videosunda insanları çalıştırdıklarını görmüştük.yani bu parçalarla insanları köleleştiriyorlar kendilerine.ama bir olay ki adem ve havva etkilenmiyor.ve elmayı çalıyorlar.sonra isyan başlatıyorlar.isyan çok büyüyor ve insanlık kazanıyor.ama insanalr arasından bazıları bu ilk medeniyetin ismini kullanarak insanları tekrar yönetiyorlar bildiğiniz üzere.o yüzden minerva biz tanrılardan önce vardık diyor.

yani tanrı derken bildiğimiz yaratıcı olan değil.kendini tanrı diye gösterip insanları köleleştiren piece of edenı kullanan "seçkin insanlardan" önce varmışlar.ama bir şekilde insanlar tekrar isyan ediyor ve bu insan tanrıları öldürüyorlar.ve bazıları piece of edenların hepsini saklıyor.ve yerlerini sır olarak tutuyorlar.bunların soyu tapınakçılar oluyor.ve insanlığı köleleştirme amacıyla piece of edenlerı toplamaya başlıyorlar.ama binlerce yıl sonra sadece elmanın yerini biliyorlar.ve haçlıyı bahane edip elmayı almaya gidiyorlar.ama bunlardan biri yani al muallim kendi tarikatını kurup kendi için çalışmaya başlıyor.bunun ismi ise suikastçi tarikatı yani assassin order.ve işte olaylar böyle devam ediyor.minerva ve juno piece of edenların tehlikesini anlatmak için kendilerini yedeklemişler.ve ilk medeniyet büyük bir ihtimal yunan mitolojisinde tanrılardan önce olan titanlar olabilir.modern tapınakçılar tüm piece of edenı ele geçirince 12 aralık 2012 de uzaya gönderdikleri uydularla insanları köleleştirme amacı
peşindeler.baba öncelikler tapınakçılar kuruluş amacı hristiyan hacıları korumaktır amaçlarından daha sonra sapmışlardır ikincisi Hassan Sabbah ataist değildir sahte peygamberdir insanlaı (fedaileri) tarikatın amaçları doğrultusunda kullanmıştır ataistle münafık farklı şeylerdir . Senin dediğine şöyle katılıyorum.  Bu oynun  ve günümüzde bi çok fikre ışık tutan  Dan Brown kitaplarında ilk olarak bu tarikatlarla ilgili çok açık bilgiler vermişti bir çok tarikat deşifre olmuştu İşte onun fikrine göre Tapınakçılar Hristiyanlık lehine değil tam aksi amaçla çalışan bir tarikattır.

Bir inanışa göre HZ. İsa ölmeden önce  eşini hamile bırakmıştır ve o günden beri soyu devam etmektedir bu tapınakçılarda bu soyun peşine düşmüştür ve amaçları İsa nın soyunu ortadan kaldırmaktır. bu yüzden sana hak verebilirim  ve işte bu oynun senaryosuda bu olaya çok benzeşir Yani esinlenme olabilir Desmond kutsal soy falan bazı şeyler değişmiştir tabi neyse

Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: togus - 28 Haziran 2011, 18:36:40
babalar bu insanlardan önce gelenlerle ilgili size çok önemli bişeyden bahsedicem bu tabiki tamammen benim benzetmem . Öncelikle ben tarihle çok haşır neşir ve tarih sever bi kişiyimdir bi aralarTürklerin nerden geldiğine kafa yormuştum baya bi araştırma yapmıştım bu araştırmalarım sırasında Atatürk ün güneş dil projesi diye bir şeye rastlamıştım bunun üzerindden de işte meşhur kayıp MU kıtası na ratladım  direk uzatmadan sadede geleyim
 bu olaya göre Türk ırkı MU kıtasından gelmektedir Yani Türklerin Asyadan önce geçmişleri vardır Olaya göre Dünyada eskiden Mu diye bir kıta vcarmış  ve burda insanlıktan daha ileride bir medeniyet yaşıyormuş hatta günümüzden bile ileride ama bizim kullandığımız teknolojiden farklı bir teknoloji kullanıyorlarmış sonra burda büyük depremler olmuş o sırada türklerin soyunun geldiğine inanılan ırk asyaya göç etmiş sonrada orada büyük bir felaket oluyor ve  kıta yerlebir oluyor falan filan işte bana göre insanlardan önce gelenler bu mu kıtasının halkına çok benziyor bu arada tarih sevenlerlede muhabbet etmek isterim
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: rAmon - 28 Haziran 2011, 18:45:46
togus Mu olayını biliyorum ve mantıklı.iyi aklına gelmiş.tarih ile bende çok uğraşırım.
ama tapınakçılar konusunda bir şey demek istiyorum.tapınakçılarla ilgili izlediğim belgesellerin ortak görüşü şu; tamam hacılara yardım etmek için kurulmuş ama altta başka planlar varmış.9 kişiden oluşan tarikatın hepsi birbirinin yakınıymış ve hacı koruma bahanesiyle gittikleri kudüste süleyman Tapınağı'nın altından bir şeyler çalıp gitmişler.nereden bildiklerini ne çaldıklarını kimse bilmiyor.sonradan hacıları korumak için bu teşkilatı büyütmüşler.doğuda tapınakçılar hacıları korurken asıl yöneticiler avrupada bu iş karşılığında para alıp güçleniyorlarmış.soylular hac esnasında öldüklerinde topraklara sahip oluyormuş bu tapınakçılar.baya zengin olup devletlere borç vermeye başlamışlar.karşılığında toprak alıyorlarmış.hatta ispanyanın kuzeyindeki topraklar o zamanlar onlara aitmiş.gün geldiğinde fransa kralı borçlarından bıkıp papayıda ikna edip bunları kazığa oturtmuşlar.tapınakçılardan bazıları bu kıyımdan kaçmış.bildikleri sırlarla çaldıkları hazine ve ya belgelerle beraber iskoçya'ya ve almanya'ya doğru kaçmışlar.kaçanlar ise sonradan tarikatlar kurmuşlar.bunlar gül haçı tarikatı, mason loncası , illumunati tarikatıdır.

ha bu tarikat meselesini hiç anlamadım yani amaçları ne arkadaş bunların.çok önemli bir şeyleri mi saklıyorlar.eğer öyleyse çok mitolojik şeyler olur.bizim inancımızda ise böyle mitolojik şeylere yer yok.bence sırf insanlar eğlensin diye dan brown tarzı insanların uydurduğu şeylerdir.oryantalizm derler ya bunlara.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: togus - 28 Haziran 2011, 20:23:41
togus Mu olayını biliyorum ve mantıklı.iyi aklına gelmiş.tarih ile bende çok uğraşırım.
ama tapınakçılar konusunda bir şey demek istiyorum.tapınakçılarla ilgili izlediğim belgesellerin ortak görüşü şu; tamam hacılara yardım etmek için kurulmuş ama altta başka planlar varmış.9 kişiden oluşan tarikatın hepsi birbirinin yakınıymış ve hacı koruma bahanesiyle gittikleri kudüste süleyman Tapınağı'nın altından bir şeyler çalıp gitmişler.nereden bildiklerini ne çaldıklarını kimse bilmiyor.sonradan hacıları korumak için bu teşkilatı büyütmüşler.doğuda tapınakçılar hacıları korurken asıl yöneticiler avrupada bu iş karşılığında para alıp güçleniyorlarmış.soylular hac esnasında öldüklerinde topraklara sahip oluyormuş bu tapınakçılar.baya zengin olup devletlere borç vermeye başlamışlar.karşılığında toprak alıyorlarmış.hatta ispanyanın kuzeyindeki topraklar o zamanlar onlara aitmiş.gün geldiğinde fransa kralı borçlarından bıkıp papayıda ikna edip bunları kazığa oturtmuşlar.tapınakçılardan bazıları bu kıyımdan kaçmış.bildikleri sırlarla çaldıkları hazine ve ya belgelerle beraber iskoçya'ya ve almanya'ya doğru kaçmışlar.kaçanlar ise sonradan tarikatlar kurmuşlar.bunlar gül haçı tarikatı, mason loncası , illumunati tarikatıdır.

ha bu tarikat meselesini hiç anlamadım yani amaçları ne arkadaş bunların.çok önemli bir şeyleri mi saklıyorlar.eğer öyleyse çok mitolojik şeyler olur.bizim inancımızda ise böyle mitolojik şeylere yer yok.bence sırf insanlar eğlensin diye dan brown tarzı insanların uydurduğu şeylerdir.oryantalizm derler ya bunlara.


haklısın baba senin bu söylediklerinin benim kulağımada çalınmışlığı var doğru şu amaçları konusundada ancak tahmin yürütmüş oluruz böyle tarikatların amacı kolay deşifre olmaz ama benim demin dediğim İsanın soyunu yok etme gibi bir olay vardı onun dışında şu süleymanın mührü var bide ama kesin olayı bilemem 
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Altaïr's Sword - 24 Temmuz 2011, 18:48:57
6.Hisleri Varmış Oyunun Sonunda Desmond'a Şok Yaratarak Desmond'u Komaya Soktu Belkide Derdi Desmond'ladır

6. Hisleri varmış ve Desmond'a ondada olduğunu söylüyor.Benim tahminimle bu 6. his, Eagle Vision.

Öncelikle konunun başındaki bu söyleşiye bi açıklık getirim, eğer hala duymayan varsa :D
Assassin's Creed Revelations'daki yeniliklerden biri bu 6. his meselesi,  Eagle Sense'den başka bişe değil.
Bu özellik sayesinde artık Eagle Vision(Kartal Görüşü)'nın yerini Eagle Sense(bi nevi 6. his) alıyor. Bu özellik sayesinde hedeflerimizin nereye gideceğini, ne yapacağını, kalp atışına bakarak ne kadar korktuğunu vs. öğrenebileceğiz. Bu 6. his diğildir de nedir. Minerva'nın bize bahsettiği 6. his kesinlikle budur. Bizde vardır, ama önceki 3 oyunda farkında değiliz ama şimdi mağlum ezio 50 yaşında yaşla birlikte tecrübe ve bilgelik de gelmiş ve Eagle Vision yerini Eagle Sense'e bırakmış...

Diğer bu Adem ile Havva'nın ilk suikastçiler olması meselesi :D Yapmayın Allah aşkına yaa :D kendinizi bu kadar kaptırmayın bu senaryoya bu ilk uygarlık Adem ile Havva vs. sadece konuya biraz daha derinlik kazandırıp oyuncuyu meraka düşürmek için hazırlanmış şeylerdir. Bu kadar kafanızı yormanıza gerek yok bence :D Bide diosunuz Adem ile Havva zamanından beri tapınakçılar ile suikatçiler vardı :D yaw olurmu öyle şey biraz mantıken düşünsenize dediğim gibi ilk uygarlık, Adem ile Havva sadece konuya biraz derinlik kazandırmak ve daha çok Apple of Eden ile ilgili bir senaryodur. Yoksa ilk uygarlığın yada Adem ile Havva'nın Tapınakçılar veya Suikastçılar ile bir ilgisi yoktur bence :D
Bide genelde 2 tahminde bulunmuşsunuz bu ilk uygarlık hakkında mu adasımı, uygarlığımı ne hakkında en ufak bi bilgim yok o yüzden ona bişe diyemicem. Ama zamanında God of War uzun bir süre takıldığım için yunan mitolojisini ve ikinci tahmininiz olan titanları bilirim. Yaw :D titanlar öle videodaki gibi ufak tefek şeyler değil ve öle ilk uygarlık olacak kadar da çok değil belli sayıdalar ve hepside bir nevi devasa boyuttalar titanlardan bir uygarlık olurmu hiç onlar tıpkı yunan mitolojisindeki (sözde) tanrılar gibi belli başlı olan ve hepsinin kendine ait bi ismi olan varlıklar.

Şahsen bu konulara kafa yormanızın çok gereksiz olduğunu düşünüyorum. Çıkan yeni oyunla bazı sorulara cevap buluruz. Bulamadıklarımızda dursun yani nolurki :D Açıkçası hiç merak etmiyorum bu senaryoyu (minerva-juno, ilk uygarlık, Adem ile Havva senaryosunu merak etmediğimin altını çiziğimde ne olur ne olmaz :D) Nebilim bana hiç heyecan vermio belki konuya derinlik katmış olabilir, gördüğüm kadarıyla insanların aklında soru işaretleri de bırakmış :D ama bence çok gereksiz bir senaryo. Yani bi suikastçının kaderi ilk uygarlıkla ilişkilendirilebilir mi sizce? :D Beni hiç ilgilendirmiyor açıkçası, Yani bana ne ilk uygarlıktan :D Beni tek ilgilendiren Templarlar  ve onların kapatılması gereken gözleri :D Size de bunu tavsiye ediyorum. Bu aptalca alternatif senaryonun içine kapılıp giderseniz oyundan zevk alamazsınız.
Ne oynadığınızı bilin ama zevk almayı asla ihmal etmeyin. ;)
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Alpha - 03 Eylül 2011, 16:26:54
Aynı fikirdeyim abi.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: MasterAssasin - 03 Eylül 2011, 16:57:21
Aynen.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Bl4ck4s - 04 Aralık 2011, 00:01:12
Arkadaşlar, benim bu hikayeden anladığım biraz daha farklı. Özetlemeye çalışacağım ama ne kadar özel olur orasını bilemem. En iyisi başlıyım:
Spoiler: Göster
İlk medeniyet, adı üzerinde ilk Dünya’ya yerleşenlerdir ve nereden ve ne zaman geldikleri bilinmemektedir! İnsanlar ise sonrada türeyen ve ilk medeniyetin kölesi olan işçilerdir. Başta ilk medeniyet vardır ve insanları kontrol etmek için P.O.E’leri kullanırlar. P.O.E’ler de sadece “Apple Of Eden”le sınırlı değildir! Papa’nın asası, haç gibi bir şeye benzeyen Ankh… Adem’le, Havva ise sadece ilk farklılığı yaratanlardır. Bir şekilde zihin kontrolüne karşı bir bağışıklıkları vardır ve “Apple Of Eden” i çalarlar. Ama isyan başlatmıyorlar! Elmanın çalınmasıyla ilk medeniyet bir şekilde zayıflamaya başlıyor ve AC:R’nin sonundaki sinematiği izlediyseniz ne tesadüftür ki bir güneş patlaması oluyor ve hem ilk medeniyet, hem de insanlar ciddi oranda kayıplar veriyor ama bütün herkes ölmüyor. İlk medeniyetten kurtulan kişiler “Mahzen” adı verilen yerlere saklanıyorlar ve hayatlarının sonuna kadar orada yaşayıp, ölüyorlar. Mahzenlerin önemli tarafı ise ilk medeniyetteki kişilerin yanlarında P.O.E’leri de mahzenlere götürmüş olmaları ve “Assassin’s Creed” te Al Muallim’in ölümünden sonra elmadan gözüken harita ve “Assassin’s Creed II” deki codex pagelerden oluşan harita bu mahzenlerin yerini gösteriyor. Zaten buradan anlaşıldığı gibi bir çok mahzen ve bir çok P.O.E var. Vatikan’ın altında bulduğumuz mahzen Minerva’nın mahzeniydi ve  tahminen her mahzende farklı bir mesaj ve farklı bir kişi var.

Şimdi geleyim nedir bu suikastçı ve tapınakçılar. Bu iki grubun ne zaman, kim tarafından oluşturulduğu önemli değil ama biri olmadan diğerine bir ad verileceğini sanmadığımdan aynı zamanda kurulduklarını tahmin ediyorum. Suikastçılar ve tapınakçıların aslında amaçları bir yere kadar aynı. İleride olacak başka bir güneş patlamasından insanları kurtarmak ama buradan itibaren iki grubun görüşleri taban tabana ters. Tapınakçılar P.O.E’leri toplayıp, insanları tek bir çatı altında toplayarak kurtarmayı düşünüyorlar ama onların bu düşünceleri sonradan saparak insanları ilk medeniyet gibi köleleştirmeye ve kullanmaya yöneliyor. Suikastçılar ise “Assassin’s Creed II”de tahminen 13. Bölümde Ezio’nun insanlara seslediği gibi herkesin kendi kaderini kendi çizebileceğini ve kimsenin birinin boyunduruğu altına girmeden özgürce yaşayabileceklerini savunuyorlar ama maalesef söyledikleri sözle yaptıkları ne yazık ki birbirini tutumuyor. Yine codex pagelerde söylendiği gibi lidere sonsuz yok diyorlar ama kardeşlik liderine körü körüne bağlılar, barış yanlısı olduklarını söylüyorlar ama adam öldürüyorlar. Yani iki tarafında tutarlı olduğu noktalar olduğu kadar yanlış noktaları da var ama oyun icabı tapınakçılar kötü(Bu durumun güç hırsı yüzünden olduğunu düşünüyorum. Çünkü haşhaşilerin lideri El Muallim bile gücü görünce sapıtıyor).

Togus’un bahsettiği şu Mu adasınında kayıp şehir Atlantis olduğunu düşünüyorum, hani Poseidon’un güzellik hırsı yüzünden yok olan kıta. Mitolojiye göre(Hoş mitoloji ilk medeniyetin bel kemiğini oluşturuyor. Minerva, Juno, Tinia… Hepsi mitolojideki eski tanrıların isimleridir) eskiden dillere destan bir ada varmış. Göz kamaştıran bu adanın teknolojisi ise çok ama çok fazla imiş ve bu ada Poseidon’a aitmiş. Poseidon bu adayı o kadar çok seviyormuş ki her zaman iyileştirmeye, güzelleştirmeye çalışıyormuş ki bu sevgi bir gün hırsa dönüşmüş. Daha da iyi, daha da güzel olsun derken ada bir yerden patlak vermiş ve büyük bir felaket ile denizin dibini boylamış. Bence o Mu adası bu ada olabilir. Hoş eğer dünya 24 saattir yaşıyor olsaydı, insanların oluşumu ve yaşamaları sadece son birkaç dakikasına tekâmül ediyor. Yani bu evrende yalnız olmadığımız kadar bu dünyada da tek biz yoktuk. Kur’an’ı Kerim’de de bahsedildiği gibi birçok medeniyet helak edilmiş. Herkes Nuh tufanını biliyordur.
Bence ne kadar kurmaca bir senaryosu da olsa bu oyunun bir yerden gerçeğe bağlandığını düşünüyorum. Piramitler, eski yapıların günümüze kadar nasıl dayanabilmesi, bu çok tanrılı düşüncenin nereden geldiği… hepsi bir gizem.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: armutyus - 31 Ocak 2012, 21:59:29
Spoiler: Göster
çok tanrılı inanışın geliş yerini cinler diye tahmin ediyorum. Hatta bir yerde de duymuştum. Bu eski kabileler(veya ilkel diyeyim) falan gördükleri cinleri tanrılar olarak kabul ediyor ve hatta o yaptıkları garip garip anıtlar var birçoğunuz görmüştür(garip garip suratlar olan anıtlardan bahsediyorum.) O anıtların da gördükleri cinler olduklarını duymuştum.

Bu yoldan çıkarak o çok tanrılı dinler ve mitolojinin bu şekilde oluştuğuna inanıyorum. Ayrıca apple of eden ya piece of eden meselesini de şu şekilde yorumluyorum. Gerçekten öyle nesneler olduğuna pek inanmıyorum ama bazı insanların güç peşinde koştukları bazılarının da bunlara karşı çıktığı kesin. Oyunda karşıt olan iki taraf bu konuda yalnız değil. Templars ile Assassins savaşı anlatılmış ki iki tarafta inançsız sadece bu dünyada yaşam var ve bunu kullanmak lazım düşüncesindeler. Bunun dışında herkes kendi inancına göre bu savaşı sürdürüyor. Tabi bu yolda da kimileri güç bizde olsun diyor, kimileri de insanlık kendi hayatını yaşamalı diyor.

Yukarıda yazdıklarım oyunu gerçekle bağdaştırdığım kısımdı. Şimdi ise oyunun senaryosuna göre anlatılan ama inanmadığım(müslüman olmamızdan dolayı) şeylerden bahsedeyim.

Altair, Ezio ve Desmond gibilerin bu p.o.e. lardan etkilenmeyen bir kana(yapıya mı desem ya da ırk mı?) sahip olduğunu duymuştum. Yani yarı tanrı yarı insan olan bir ırk(minerva sanki bahsediyordu oyunda) ki bunlara peygamber diyorlar. Adem ile Havva'da o ırktan oluyor ve -galiba revelations'un sonunda gösterilen videoda gösterildiği üzere- müthiş bir patlama oluyor ve o zamanki medeniyet sıfırlanıyor.


Ama açıkçası -ne kadar oyun içinde çoğu şeyi anlasam da- o minerva, juno, tinia falan bir sürü garip muhabbetler yapıyorlar onları çok anlayamıyorum. Ve merak ediyorum neler anlatmak istediklerini.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Şahkulu - 31 Ocak 2012, 22:12:51
Spoiler: Göster
çok tanrılı inanışın geliş yerini cinler diye tahmin ediyorum. Hatta bir yerde de duymuştum. Bu eski kabileler(veya ilkel diyeyim) falan gördükleri cinleri tanrılar olarak kabul ediyor ve hatta o yaptıkları garip garip anıtlar var birçoğunuz görmüştür(garip garip suratlar olan anıtlardan bahsediyorum.) O anıtların da gördükleri cinler olduklarını duymuştum.

Bu yoldan çıkarak o çok tanrılı dinler ve mitolojinin bu şekilde oluştuğuna inanıyorum. Ayrıca apple of eden ya piece of eden meselesini de şu şekilde yorumluyorum. Gerçekten öyle nesneler olduğuna pek inanmıyorum ama bazı insanların güç peşinde koştukları bazılarının da bunlara karşı çıktığı kesin. Oyunda karşıt olan iki taraf bu konuda yalnız değil. Templars ile Assassins savaşı anlatılmış ki iki tarafta inançsız sadece bu dünyada yaşam var ve bunu kullanmak lazım düşüncesindeler. Bunun dışında herkes kendi inancına göre bu savaşı sürdürüyor. Tabi bu yolda da kimileri güç bizde olsun diyor, kimileri de insanlık kendi hayatını yaşamalı diyor.

Yukarıda yazdıklarım oyunu gerçekle bağdaştırdığım kısımdı. Şimdi ise oyunun senaryosuna göre anlatılan ama inanmadığım(müslüman olmamızdan dolayı) şeylerden bahsedeyim.

Altair, Ezio ve Desmond gibilerin bu p.o.e. lardan etkilenmeyen bir kana(yapıya mı desem ya da ırk mı?) sahip olduğunu duymuştum. Yani yarı tanrı yarı insan olan bir ırk(minerva sanki bahsediyordu oyunda) ki bunlara peygamber diyorlar. Adem ile Havva'da o ırktan oluyor ve -galiba revelations'un sonunda gösterilen videoda gösterildiği üzere- müthiş bir patlama oluyor ve o zamanki medeniyet sıfırlanıyor.


Ama açıkçası -ne kadar oyun içinde çoğu şeyi anlasam da- o minerva, juno, tinia falan bir sürü garip muhabbetler yapıyorlar onları çok anlayamıyorum. Ve merak ediyorum neler anlatmak istediklerini.
Burada arkadaş çok iyi açıklamış bence
Arkadaşlar, benim bu hikayeden anladığım biraz daha farklı. Özetlemeye çalışacağım ama ne kadar özel olur orasını bilemem. En iyisi başlıyım:
Spoiler: Göster
İlk medeniyet, adı üzerinde ilk Dünya’ya yerleşenlerdir ve nereden ve ne zaman geldikleri bilinmemektedir! İnsanlar ise sonrada türeyen ve ilk medeniyetin kölesi olan işçilerdir. Başta ilk medeniyet vardır ve insanları kontrol etmek için P.O.E’leri kullanırlar. P.O.E’ler de sadece “Apple Of Eden”le sınırlı değildir! Papa’nın asası, haç gibi bir şeye benzeyen Ankh… Adem’le, Havva ise sadece ilk farklılığı yaratanlardır. Bir şekilde zihin kontrolüne karşı bir bağışıklıkları vardır ve “Apple Of Eden” i çalarlar. Ama isyan başlatmıyorlar! Elmanın çalınmasıyla ilk medeniyet bir şekilde zayıflamaya başlıyor ve AC:R’nin sonundaki sinematiği izlediyseniz ne tesadüftür ki bir güneş patlaması oluyor ve hem ilk medeniyet, hem de insanlar ciddi oranda kayıplar veriyor ama bütün herkes ölmüyor. İlk medeniyetten kurtulan kişiler “Mahzen” adı verilen yerlere saklanıyorlar ve hayatlarının sonuna kadar orada yaşayıp, ölüyorlar. Mahzenlerin önemli tarafı ise ilk medeniyetteki kişilerin yanlarında P.O.E’leri de mahzenlere götürmüş olmaları ve “Assassin’s Creed” te Al Muallim’in ölümünden sonra elmadan gözüken harita ve “Assassin’s Creed II” deki codex pagelerden oluşan harita bu mahzenlerin yerini gösteriyor. Zaten buradan anlaşıldığı gibi bir çok mahzen ve bir çok P.O.E var. Vatikan’ın altında bulduğumuz mahzen Minerva’nın mahzeniydi ve  tahminen her mahzende farklı bir mesaj ve farklı bir kişi var.

Şimdi geleyim nedir bu suikastçı ve tapınakçılar. Bu iki grubun ne zaman, kim tarafından oluşturulduğu önemli değil ama biri olmadan diğerine bir ad verileceğini sanmadığımdan aynı zamanda kurulduklarını tahmin ediyorum. Suikastçılar ve tapınakçıların aslında amaçları bir yere kadar aynı. İleride olacak başka bir güneş patlamasından insanları kurtarmak ama buradan itibaren iki grubun görüşleri taban tabana ters. Tapınakçılar P.O.E’leri toplayıp, insanları tek bir çatı altında toplayarak kurtarmayı düşünüyorlar ama onların bu düşünceleri sonradan saparak insanları ilk medeniyet gibi köleleştirmeye ve kullanmaya yöneliyor. Suikastçılar ise “Assassin’s Creed II”de tahminen 13. Bölümde Ezio’nun insanlara seslediği gibi herkesin kendi kaderini kendi çizebileceğini ve kimsenin birinin boyunduruğu altına girmeden özgürce yaşayabileceklerini savunuyorlar ama maalesef söyledikleri sözle yaptıkları ne yazık ki birbirini tutumuyor. Yine codex pagelerde söylendiği gibi lidere sonsuz yok diyorlar ama kardeşlik liderine körü körüne bağlılar, barış yanlısı olduklarını söylüyorlar ama adam öldürüyorlar. Yani iki tarafında tutarlı olduğu noktalar olduğu kadar yanlış noktaları da var ama oyun icabı tapınakçılar kötü(Bu durumun güç hırsı yüzünden olduğunu düşünüyorum. Çünkü haşhaşilerin lideri El Muallim bile gücü görünce sapıtıyor).

Togus’un bahsettiği şu Mu adasınında kayıp şehir Atlantis olduğunu düşünüyorum, hani Poseidon’un güzellik hırsı yüzünden yok olan kıta. Mitolojiye göre(Hoş mitoloji ilk medeniyetin bel kemiğini oluşturuyor. Minerva, Juno, Tinia… Hepsi mitolojideki eski tanrıların isimleridir) eskiden dillere destan bir ada varmış. Göz kamaştıran bu adanın teknolojisi ise çok ama çok fazla imiş ve bu ada Poseidon’a aitmiş. Poseidon bu adayı o kadar çok seviyormuş ki her zaman iyileştirmeye, güzelleştirmeye çalışıyormuş ki bu sevgi bir gün hırsa dönüşmüş. Daha da iyi, daha da güzel olsun derken ada bir yerden patlak vermiş ve büyük bir felaket ile denizin dibini boylamış. Bence o Mu adası bu ada olabilir. Hoş eğer dünya 24 saattir yaşıyor olsaydı, insanların oluşumu ve yaşamaları sadece son birkaç dakikasına tekâmül ediyor. Yani bu evrende yalnız olmadığımız kadar bu dünyada da tek biz yoktuk. Kur’an’ı Kerim’de de bahsedildiği gibi birçok medeniyet helak edilmiş. Herkes Nuh tufanını biliyordur.
Bence ne kadar kurmaca bir senaryosu da olsa bu oyunun bir yerden gerçeğe bağlandığını düşünüyorum. Piramitler, eski yapıların günümüze kadar nasıl dayanabilmesi, bu çok tanrılı düşüncenin nereden geldiği… hepsi bir gizem.

Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: sabrisuper - 31 Ocak 2012, 22:15:54
hiç farkında değilsiniz ama allahın yolladığı kitaba değilde saçma sapan bir oyunun hikayesinin beyniniize işlenmesine izin eriyorsunuz adamalr açıktan beyninize fikirleri enjekte ediyolar  masonların oyunu yemeyin bunlarıademle hava vardıda minerva falan girerlan bunlar dinde yoktu aa din yal nfaln diye başlarsınız elma gerçek ozaman arayıp bulalım falan kafanız bulanır bisürü subliminal bide açık mesaj var baya bi
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Dagger - 31 Ocak 2012, 23:46:46
Sabri kardeş biz oyunun bize enjekte etmek istediklerini içimize almayız zaten... Bu forumdan kimse minervanın yaşamış olabileceğine inanmaz merak etme... Oynadığımız şey bir oyundur bunu da biliriz oynarken kendimizden geçmeyi de biliriz
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: armutyus - 01 Şubat 2012, 12:06:34
hiç farkında değilsiniz ama allahın yolladığı kitaba değilde saçma sapan bir oyunun hikayesinin beyniniize işlenmesine izin eriyorsunuz adamalr açıktan beyninize fikirleri enjekte ediyolar  masonların oyunu yemeyin bunlarıademle hava vardıda minerva falan girerlan bunlar dinde yoktu aa din yal nfaln diye başlarsınız elma gerçek ozaman arayıp bulalım falan kafanız bulanır bisürü subliminal bide açık mesaj var baya bi

oyunun ne anlattığını bilmeden oynamak da çok saçma olur kanımca.. Fark ettiysen buradaki herkes oyuna göre konuşuyor ve dinimize göre saçma ve yalan olan şeyleri de kabul etmiyor. Konuşulan her şey oyunda kalıyor. Ayrıca bence karsidakilerin de ne düşündüğünü bilmeliyiz, adamlara göre doğru olan bir şey var sen onu bilmezsen nasıl davranacagini da bilrmezsin. Neyse aslında uzun bir mesele ama konuyu dagitmayalim.

@sahkulu

Onu okudum ama ben oyunda geçen diyalogları merak ediyorum. Acaba metin halinde var mı ki? Video olsun istemiyorum çünkü telefondan giriyorum internete ve baya yavaş oluyor.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: xcoolpax - 26 Ekim 2012, 16:31:25
tamamiyle saçmalık bu oyunu sadece zevk diye oynuyorum :D tek inanandiğim şey ALLAH'TAN BAŞKA İLAK YOKTUR VE HZ.PEYGAMBERİMİZDE ONUN ELÇİSİDİR buyurmuşlardır.Hangi zihin ezioyu altairi peygamber yerine koyar nasıl bir cürrettir bu tam bir saçmalıktır+başkalarının dinini benimsyenler dinden imandan çıkmış demektir.Böyle şeylere kanmayın onal akıllarınca sizi kendi işlerine alet etmek istiyorlar sakın siz uyanık kalın uykya dalanları uyarın müslüman kardeşlerim!
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: KaraLos - 26 Ekim 2012, 21:43:20
İlk Medeniyet Veya Ona YAkın Birşey VAr onlarda 3 harfliler Allah Dünyayı Yarattığında insan lardan önce 3 harflileri koydu dünyaya
ve 3 harfliler bütün mitolojilerin atası olabilir???
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Eren001 - 26 Ekim 2012, 22:04:44
xcoolpax 2. kez hort yaptın dikkat et.
Başlık: Ynt: Nedir bu ilk medeniyet?
Gönderen: Şahkulu - 26 Ekim 2012, 23:35:27
tamamiyle saçmalık bu oyunu sadece zevk diye oynuyorum :D tek inanandiğim şey ALLAH'TAN BAŞKA İLAK YOKTUR VE HZ.PEYGAMBERİMİZDE ONUN ELÇİSİDİR buyurmuşlardır.Hangi zihin ezioyu altairi peygamber yerine koyar nasıl bir cürrettir bu tam bir saçmalıktır+başkalarının dinini benimsyenler dinden imandan çıkmış demektir.Böyle şeylere kanmayın onal akıllarınca sizi kendi işlerine alet etmek istiyorlar sakın siz uyanık kalın uykya dalanları uyarın müslüman kardeşlerim!

Kardeşim biz burada afedersin 3000 kişi mal mıyız? Bu bir kurgu biz de sadece kurgu'nun parçalarını ortaya koyuyoruz. Tabi ki biz bunlara inanmıyoruz sen her oynadığımız oyuna izlediğimiz filme inandığımızı sanırsan daha seninle çok işimiz var...