Bilgisayarınız yavaş mı? Bu konuya bakmanızda yarar var.

• 39 Yanıt
  • 28203 Gösterim
*

Çevrimdışı S. Dülger

• *
  • 204
  • I'm Ready For The Fight and Fate.
    • Profili Görüntüle
    • Myspace
    • E-Posta
Merhaba arkadaşlar.

Forumda bilgisayarım yavaşladı konularını sık görür olduk, bu yüzden bu konuyu açma gereksinimi hissettim.

1-) Sistem Özellikleri...

Sistem özelliklerinizin yettiği oyunları bulmaya çalışın.
Her oyunun kapak arkasında ''Sistem Gereksinimleri'' kısmı vardır.
Eğer sisteminiz yetmiyorsa boşuna Neden Kasıyor? gibi sorular sormanıza gerek yok :)

2-)(Laptopunuz var ise) Laptoplar Çabuk Isınır.

Bildiğiniz gibi Masaüstü PC'lerde birden çok fan vardır ve boyutları büyüktür.
Ama Laptop'ta bu kadar fazla ve büyük fanlar yoktur.

Bu yüzden yüksek oyun oynamak için ''KESİNLİKE SOĞUTUCU ŞART''.

Bilgisayar çok ısındığında Termal uyarı verebilir, ya da benim gibi içinden bi kaç parçayı yakabilirsiniz :)

3-) Kullandığınız İşletim Sistemi.

Windows 7 bazılarına göre hala XP'nin yerini tutamamıştır. Bende bu konuda kararsızım, ama oyun oynanmayacak kadar da değildir diye düşünüyorum.

Önereceğim Sistemler: Windows 7 Home Premium ve Ultimate. (Driver'larınız XP destekli ise tabi ki de kesinlikle XP!)

Piyasada çoğunlukla Home Basic bulunuyor ve aslına bakarsanız bende bir Home Basic kullanıcısıyım.
Home Basic çok kararsız bir sürüm olmakla beraber Ultimate kadar performans sağlayamıyor...

(Neden XP yüklemenizi öneriyorum? Çünkü Windows 7 bilgisayarın boş haliyle bile (32 bitlerde) 600 civarı Ram yiyor (ve bu 64bit sistemlerde oldukça fazla artıyor).

4-) Güncellik Her Zaman İyidir.

İşletim sisteminizin güncellemelerini eksiksiz yapmaya çalışın.

Driver'larınızı (orjinal sitelerinden) sık sık güncelleyin. Size kesinlikle daha güzel bir performans sağlayacaktır.

Bunlar için programlarda var. Ama şimdiye kadar çok nadir kullandım; en iyisi kendiniz güncelleyin.

5-)(Laptopunuz var ise) Sistem Performansı.

Bilgisayarınızın batarya bölümünde ''Performans Ayarları'' vardır.

Dengeli, Güç Tasarrufu, Yüksek Performans vs vs.

Yüksek performansın ayarlarına göz gezdirin, bilgisayar kullanımını maksimum'a çıkarın ve oyunlara böyle başlayın.
(Ama kesinlikle soğutucu kullanın, Termal Uyarı sık sık canınızı sıkabilir.)

6-) Gereksiz Dosyalardan Kurtulun.

Bilgisayarı dolduran ve gereksiz dosyalardan kurtulun.

Bunun için size önerebileceğim program CCleaner'dır.
Ücretsiz olup bir çok aracı içeren bu programla haftada bir temizlik yapmak sizi gereksiz yere yer tutan dosyalardan kurtaracaktır.

7-) Gereksiz Görsel Efektlerden kurtulun.

Windows 7 ile gelen Aero, Masaüstü gereçleri vb. şeyler aslında gereksizdir. Zaten Windows 7 boş yere fazla Ram yerken, siz bir de bunları açarsanız vay halinize...

Ben şu an Windows 7 kullanmama rağmen Win98 teması kullanıyorum.

Boşuna Ram'den yemeye gerek yok, değil mi? :)

8-) Başlangıçta Açılan Gereksiz Programlar

Daemon Tools, System Care vb vb. (virüs programı kesinlikle bunlar içine dahil değildir!) işimiz olmadığı zamanlarda bile sağ altta açık kalabilen programlar.

Bunun için (XP ise Çalıştıra ''msconfig'' yazın) (Windows 7 ise direk arama çubuğuna ''msconfig'' yazın) gerekli ayarlamaları yapın; başlangıçta hangi programın açılıp hangisinin açılmayacağına karar verin.

9-) Bazı Virüs Programları Kasabilir.

Norton kullanımı ülkemizde çok yaygın. Bunun nedeni Norton'un sık sık kampanyalar yapması ve alınan bilgisayarların yanında Norton verilmesi...
Ama Norton bilgisayarı bazı durumlarda fazlasıyla kasabilen bir virüs programıdır.
Bir kere kurdum, denedim, sildim.

Benim önerim Nod32 kullanmanız. Gerçekten hiç bir açık vermiyor ve sisteme dokunmuyor bile adeta :)

10-) Virüs Taramalarına Önem Verin.

Bilgisayarınıza girmiş ama sizin farkedememiş olduğunuz virüsler kısa vadede bilgisayarınızı kasabilir, uzun vadede ise sisteminize zarar verebilir.
Bu yüzden en az haftada bir sistem taraması yapın.

11-)(Masaüstünüz var ise) Temizlik İmandan Gelir :)

Kasanızın içine en son ne zaman baktınız?
Kasanızın içindeki tozlarla daha tanışmadınız mı?

Size önerim ayda veya iki ayda bir (eğer yapabiliyorsanız) kasanızın içini açıp süpürge vb. şeylerle temizleyin.
Eğer yapamıyorsanız dediğim aralıklarda bakımını yaptırmak için bir servise götürün.

Laptop'u dağıtmaya çalışmayın sakın :) Bu dediğim kasa için geçerli.

Bunun dışında söyleyebileceklerim:

Bilgisayarınıza bazı aralıklarla ''Recovery'' yapın veya Format Atın. (Bu aralıklar, kısa aralıklar olmasın tabi.)

Orjinal oyunlar edinin. Çünkü Crack dosyaları bazen bozuk oluyor ve en düşük ayarlarda bile oyununuz kasabiliyor.
(AC 1092 her zaman orjinal oyun almanızı önerir.)

Sisteminiz düşük ise ve oyun oynamayı seviyorsanız, günümüz teknolojisine ayak uydurmak için Sisteminizi yükseltin.

Haftada bir bilgisayarınızı yeniden başlatın.

-----

Alıntı değildir.

Eğer aklınıza takılan yerler varsa başlık altından sorarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Şimdilik aklıma gelen bunlar.

Umarım yararlı olacaktır, herkese keyifli oyunlar.

İyi forumlar.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2011, 11:46:06 Gönderen: S. Dülger »

*

Çevrimdışı slh1192

• *
  • 500
  • Robert Downey Jr. !!!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilgisayarınız yavaş mı? Bu konuya bakmanızda yarar var.
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2011, 08:42:02 »
Valla eminim çok işime yarayacaktır. He bir de bir masaüstünüzdeki (bilgisayar türü değil) kısayolları silip bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Sadece masaüstünüzde "Geri Dönüşüm Kutusu" kalsın. Bilgisayar biraz daha hızlı açılacaktır.
Arkadaşlar, okulların açılmasından dolayı, forumda pek aktif olamayacağım bilginize.

Spoiler: İmzalar • Göster
[center][/center]

[center]Resmin gerçek sahibi ve yapımcısı olan Vyron Vass'a imzasını kullanmama izin verdiği için, ayrıca avatarı bana göre düzenlediği için Ekomar16'ya teşekkürler...

Spoiler: Özel Künye • Göster

[hr]
Spoiler: Iron Man • Göster

Spoiler: Heroes • Göster

Gizle'; } else { this.parentNode.parentNode.getElementsByTagName('div')[1].getElementsByTagName('div')[0].style.display = 'none'; this.innerHTML = 'Spoiler: Zırhlar :DGöster'; }" />Spoiler: Zırhlar :DGöster

[hr]
Spoiler: Vyron Vass'ın Gerçek İmzası • Göster
[/center]

*

Çevrimdışı S. Dülger

• *
  • 204
    • Profili Görüntüle
    • Myspace
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2011, 02:18:09 »
Sağol dostum. Benim aklıma gelenler bunlardı eminim bilmediğim şeylerde vardır.

Herkes aklına geleni yazarsa daha iyi olur.

*

Çevrimdışı Emrehan141

• I serve, I win. Now I rest.
  • *
  • 4640
  • Work in the Dark to Serve the Light
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2011, 12:42:03 »
Konu yararlı içerikten dolayı sabitlendi.

Benim önerimde Game Booster programı Ram boşaltma programı Ram'iniz oyun için yetmiyorsa bu program işe yarabilir.

*

Çevrimdışı S. Dülger

• *
  • 204
    • Profili Görüntüle
    • Myspace
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2011, 12:45:37 »
Teşekkürler emrehan.

Game Booster:

Oyun Güçlendirici olarak bilinir, en son bilgisayar oyunlarını daha düzgün ve daha çabuk yanıt veren oyunlar şeklinde takılmadan oynamak için bir düğmeye dokunmak suretiyle bilgisayarınızı en iyi hale getirmeye yardım edecek şekilde tasarlanmıştır. Arkaplan işlemlerini geçici olarak durdurur, RAM'i temizler ve işlemci performansını artırarak PC'nizi oyun bilgisayarı yapar.

http://www.iobit.com/gamebooster.html

*

Çevrimdışı Emrehan141

• I serve, I win. Now I rest.
  • *
  • 4640
  • Work in the Dark to Serve the Light
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2011, 12:54:18 »
ayrıca başka işlemleride var örneğin seçtiğiniz oyunun devamı olan dosyaları birleştirerek hızlanmasına yardım ediyor, ayrıca her oyuna en uygun ayarıda yapabiliyor.

Birde oyunlarınızı açmanıza kolaylık sağlayan oyun kutusu için bile program indirilir :)

Spoiler: Göster

*

Çevrimdışı 19erol98

• *
  • 14
  • Tarafını seç!
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2011, 17:10:42 »
ya ben güven lik duvarı ve görev yöneticisini etkinleştire miyorum bi yardımcı olurmusun kardeş

*

Çevrimdışı Davinci

• *
  • 4685
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2011, 17:15:50 »
PC ne sorun şey işte ben bu yüzden konsoldan oynuyorum :D

*

Çevrimdışı Ezio 1092

• İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir
  • *
  • 2248
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Şubat 2012, 09:33:47 »
ayrıca başka işlemleride var örneğin seçtiğiniz oyunun devamı olan dosyaları birleştirerek hızlanmasına yardım ediyor, ayrıca her oyuna en uygun ayarıda yapabiliyor.

Birde oyunlarınızı açmanıza kolaylık sağlayan oyun kutusu için bile program indirilir :)

Spoiler: Göster

ya bi sizin gibi arkaplanı yapamadım abimle birlikte kullandığımız için.

*

Çevrimdışı dumankolik

• *
  • 145
  • Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir.
    • MSN Messenger - exe_dumankolikk@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2012, 23:42:28 »
Ayrıca sisteminizin oyunu kaldırıp kaldırmayacağı konusunda kararsızsanız Buradan bakabilirsiniz.(Oyununuzu seçin ve alttaki butona tıklayın)