Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)

 • 61 Yanıt
 • 44839 Gösterim
Artiz Kahvesi

Kahvemize Hoş Geldiniz!
     Yeşilçam’ı hatırlar mısınız? Yaz sinemaları… Film öncesi gidip, yer tutar ve  bu güzelim filmleri izlerdik. Ya da televizyonun ilk çıktığı zamanlar… Bütün kadınlar televizyonun olduğu eve toplanır ve üzücü filmler izlerlerdi (ki bu filmlerin çoğu küçük Emrah’ınkilerdi :D). Evet, güzel, sıcak ve samimi zamanlardı. Yeşilçam, Türklerin Hollywood’u idi. Peki bu filmlerin oyuncularının nasıl seçildiğini biliyor musunuz? Tek tek kişilerle görüşülmez. Hayır… Bu çok resmi… Biz daha samimiyizdir. Bizde kahvehaneler vardı. Bilirsiniz, içerisi dumandır, okey taşı sesleri, çay şıngırtıları ve konuşmaların yaptığı uğultu… İşte bu biziz ve Yeşilçam’da oyuncular kahvehaneden seçiliyordu! Evet. “Yeşilçam Kahvesi” adlı kahvede oyuncular oturur, çay içer, okey oynar, sohbet ederlermiş. Film yapımcısı ise bu kahveye gelir, adamları seçer ve götürürmüş. Tam Türk işi :D

     Sanırım buranın ne olduğunu tam olarak anladınız. Evet, burası bizim kahvehanemiz. RP yazmak isteyen arkadaşları, RP bölümü yapılandırılana kadar (İnşallah yapılandırılır) burada toplayacağız. Öncelikle RP bilmeyen ve daha yeni öğrenecek arkadaşlar için genelde sorulan sorular:

RP Nedir?
     RP’nin açılımı “Role Play” dir ve burada RP tabi ki de yazıma dayalıdır. Yani kısaltma tam olarak RPW olmalıdır (Role Play Writing). İngilizceniz çat pat var ise anlayacağınız üzere rol yapıyoruz. Forum içerisinde, birazdan anlatacağım kurallara göre, yaratacağınız karakter ile RP’ler yazabilirsiniz. İster başkasının RP’sine katılın, ister siz bir RP açın. Kendi karakteriniz ve başkaları ile bir nevi hikaye yazacaksınız.
RP Karakteri Nasıl Yapılır?
     RP karakteri, şu anda bulunduğumuz “Artiz Kahvesi” ile açılabilir. RP yazmak isteyen arkadaşlar öncelikle kendine bir isim belirlemelidir. Belirlenen bu karakter tektir ve RP’ler hep bu karakter ile yazılır. Onu bir film oyuncusu gibi düşünebilirsiniz. Kendisi sizin kontrolünüzde olan bir bireydir. Her üyenin sadece bir karakteri olabilir. Birden fazla ad kullanılamaz! İsmi belirledikten sonra fiziksel görünüşü, ruh hali, geçmişi yazılır. Böylece karakteriniz tamamlanmış olur ama onaylanma konusunu aşağıda ele alacağım.
RP Nasıl Yazılır?
     RP bir sosyal aktivitedir. Tek başınıza bir RP yazamazsınız. Bunun adı hikaye olur, RP değil! RP karakteriniz ile sıranız gelince, çok uzun olmayacak şekilde, RP’ye katılan karakterler ile birlikte bir hikaye yazmaktır ama tek fark olaylarının yönünün tek kişide değil, RP’dekilerce belirlenmesidir.
RP Kuralları Nelerdir?
     RP bir nevi sabır ve geniş düşünme işidir. Bir üye RP’yi yazdıktan sonra başka bir üye yazana kadar başka bir şey yazmaz. Ancak başkası RP’ye bölüm ekledikten sonra bu üye yeni bir bölüm yazabilir. Unutmayın ki RP birden fazla kişi ile yazılır. Yani iki kişi RP’de ardı ardına on – on beş bölüm yazamaz, diğerlerinin de yazması için beklenir. RP dışı yazılar da iki türlü yazılabilir:
     1-)RP “spoiler” içine alınır ve RP dışında yazılacak şey spoilerin dışına yazılar.
     2-)RP yazıldıktan sonra, en alta “RP Out:” ibaresi eklenir ve yazılmak istenen yazılır.
Peki “Artiz Kahvesi” Ne İşe Yarıyacak?
     Bu soruyu cevaplamak için öncelikle RP çeşitlerinden bahsetmeliyim. Bunlar:
     1-)Özgürlük Açısından:
          a-) Serbest RP: Konunun belli olmadığı, yazacak olan kişilerce yönü belli olacak RP’dir.
          b-) Konulu RP: Konunun yönü, RP sahibi tarafından önceden belirlenen RP’lerdir. Konu ilk iletide yazılır ve ikinci ileti açılarak RP’ye başlanır.
     2-)Yazarlar Açısından:
          a-)Özel RP’ler: Yazacak kişilerin RP sahibi tarafından önceden ayarlanıp, başka yazarlara açık olmayan RP’lerdir. “Konulu RP” gibi yazacak kişiler ilk iletide belirtilir.
          b-)Genel RP’ler: Herkese açık ve her zaman katılınabilecek RP’lerdir.
Bu iki çeşit birbiri ile karıştırılabilir. Mesela “Konulu, Özel RP” ya da “Konulu, Genel RP” gibi…
“Artiz Kahvesi”nin amacı ise RP yazmaya gönüllü kişileri belli etmektir. Genel RP’lere öylece girilebilir ama buraya yazmış kişilerle Özel Mesaj ile iletişim kurarak onları RP’nizde görmek istediğinizi yazabilirsiniz.

Şimdi “Artiz Kahvesi”ne dönecek olur isek… Kahvede bir plastik sandalye sahibi olmak için ;D şu forumu doldurmalısınız:
   RP Ad-Soyadı: (Karakterinizi adı ve soyadı yazılacak)
   Karakterin Dış Görünüşü: (Karakterinizin saçı, başı, vücudu, gözü, kolları…)
   Karakterin Ruh Hali: (Karakterinizin nasıl bir durumda olduğu. Soğukkanlı mı, kıskanç mı, kuşkucu mu?)
   Karakterin Geçmişi: (Karakterinizin geçmişi. Nereden geldi? Neler gördü? Neler yaşadı?)
   Kısa Hikaye: (RP hünerlerinizi göstermek için kısa bir hikaye. Beş  - altı cümle yeter)

Yazıya rağmen anlayamayan arkadaşlar için RP örneği  (Ki bu forumdaki ilk gerçek RP’dir):
http://www.assassinscreed1092.com/forum/index.php/topic,6012.0.html
Ve dolduracağınız forumun örneği (Benim ki) aşağıda bulunmaktadır.
Hadi, yeni arkadaşları bekliyoruz…


İmzasına bu banneri eklemek isteyen arkadaşlar için:
Kod: [Seç]
[URL=http://www.assassinscreed1092.com/forum/index.php/topic,6436.0.html][IMG]http://img393.yukle.tc/images/5533AK.jpg[/img][/URL]
« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 23:29:08 Gönderen: Bl4ck4s »

Can you be the last of us?

Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2012, 02:15:30 »
RP Ad-Soyadı: Berk Arda BİREN
Karakterin Dış Görünüşü: Koyu kahve, aslan yelesi gibi saçlar, top sakal, sert yüz ifadesi, kahverengi gözler, yapılı bir vücut(Ünlülerden İbrahim Çelikkol :D).
Karakterin Ruh Hali: Suikastçı kampının yok edilmesi ile birlikte şüpheci bir tutum alan Berk, normalde çok sevecen bir kişiliğe sahiptir. Arkadaşlarıyla takılmayı sever, hatta ciddiyeti arkadaşlarıyla takılırken yok olur ama normale döndüğünde ciddi ve soğukkanlıdır.
Karakterin Geçmişi: Berk, zengin bir hayat geçirse de, babasının gölgesinde kalmış bir çocukluk geçirdi. Babasından şefkat ve sevgi beklerken sadece suikastçı eğitimi aldı. Bu olayda Berk’e daha da fazla sorumluluk yükledi. Babasının onuruna leke süremezdi, ta ki kamp saldırıya uğrayana kadar. Berk o zaman kendi yolunu çizebileceğini öğrendi.
Kısa Hikaye:
Sarı yapraklar usulca yere dökülüyordu. Hava sisli ve kasvetliydi. Patika yol dökülen yapraklardan kaybolmuştu. Berk yavaşça yolda ilerlemeye başladı. Bu yeri bir yerlerden hatırlıyordu ama hala neresi olduğunu anlayamamıştı ama bacakları istemsiz olarak ilerliyordu. Birden çocuk gülüşmeleri duyuldu. Berk neler olduğunu hala anlayamamıştı. Yolda ilerledikçe çocukların gülüşmelerine çığlıklar eklendi. Berk korktuğunu hissediyordu. Durmak istedi ama bacakları hala ilerliyordu. O sırada, ileride bir karaltı gördü. Yaklaştıkça karaltı yerde yatak bir kişiye dönüştü. Kan gölünün ortasında yatan bir ceset… Bacakları birden Berk’in kontrolüne döndü. Hızlıca cesede koştu. O sırada cesedin saçlarını gördü: Kızıl ve uzun saçlar. Tam yüzü kendine çevirdiği sırada çığlık atarak uyandı.

Can you be the last of us?

*

Çevrimdışı sodalı ayran

 • *
 • 427
 • Ayran is True,Sodalı is Permitted...
  • Profili Görüntüle
Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2012, 08:57:58 »
Karakterimiz hangi yüzyıla ait?Bende denemek için yazabilirim eğer buna cevap verirseniz.

Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2012, 12:19:12 »
Şu anda sitede sistem tam oturmadığından karakterini her yüzyıla uydurabilirsin.

Can you be the last of us?

*

Çevrimdışı assassin_angel

 • *
 • 83
 • Bir Bütündür, Bütün Birdir...
  • Profili Görüntüle
Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #4 : 03 Mart 2012, 15:30:49 »
vaay bende plastik sandalye isterim bende bende  ;D
Rp Adı-Soyadı: Melek Çetin
Karakterin Dış Görünüşü: Normalde sarışın, fakat ırsi olarak saçları siyah görünür, güneşte sarıya daha yakındır ve omuzlarına gelmektedir.Arada hafif beyazlar vardır. Gözleri eladır. Sevimli, fakat yerine göre sert bir yüz ifadesi vardır. Uzun boylu ve narin bir vicuda sahiptir.
Karakterin Ruh Hali: Aşırı sevimli, tatlı, samimi ve içten, yerine göre çekici ve güzel. Yüz ifadeleri, jest ve mimikleri asla onu ele vermez. Çok iyi rol yapar ve yalan söyler. Kartal Görüşüne sahiptir.
Karakterin Geçmişi: Oldukça normal bir hayat sürerken 12-13 yaşlarında okuluna şans eseri uğrayan bir suikastçiye yardım ettiğinden kampa alınır. 16 yaşına kadar kampta iyi bir eğitim görür, bu sırada ailesi onu ölü sanmaktadır. Sonra Cehennemin Bekçileri adlı bir grup (Rp'deki ajanlık yaptığı grup) tarafından fark edilir ve onlar tarafından kaçırılır. Orada da eğitim görür ve her ne kadar ataları Büyük Suikastçilerden oluşsa da suikastçilere bağlı olan Cehennemin Bekçileri'nde yüksek rütbeli bir ajan olarak çalışır. Sonradan bu durum değiştirir ve normal bir suikastçi olarak hayatına devam eder.
Kısa Hikaye: Sonunda intikam vaki gelmişti. Onu bu yaşına kadar sürekli bir kukla olarak kullanan efendisine isyan etmiş ve intikam almaya and içmişti. Son iki görevliyi de hallettikten sonra büyük bir heyecan ve sinirle beyaz kapıyı açtı. Oda karanlıktı ve efendisi her zamanki gibi camdan dışarı bakıyordu. Yarım saniye kadar bekledikten sonra efendisi mırıldandı:
-Sonunda geldin...
-Hiç gelmemiş olmamı dileyeceksin...
« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 18:22:44 Gönderen: assassin_angel »

Spoiler: Göster

[spoiler]
[/spoiler]

Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #5 : 03 Mart 2012, 16:29:09 »
vayy baslayaLım.. :D
RP Adı- Soyadı :Dıego La-Ahad
Karakter Dış Görünüş:Uzun Boylu cüsseli sacları orta uzunlukta Sıyah Tenı Kumral iri yapılı Gözleri yeşil' dir sert bakışlıdır ve kibar değildir .
Karakter Gecmısı: BaBası Tarafından kucuk yaslarda eğitimıne baslanmıs sonrasında kamp'a yollanmıs tam bır canavardır Acıya oldukça dayanıklıdır..
Duygusallığa yer yoktur Tam bır Suıkastcı Ruhuna sahıptır.. Sonrasında Kamp Saldırıya Ugramıs  Ve Sonrası Onun Kaderi Olmustur..  Karamsardır Sabırsızdır ve Uzun Sure Yalnız Kalarak Yasayabılır. babasının ıntıkamını almak ıcın And ıçmıstır. ve Tapınakcıları asla haz edemez dostu olsa bıle.. Dostlarına sadıktır onların basına bırsey gelmesıne ızın vermez. Bır adamdır.. Hayatı boyunca Gördüğü seyler : Dsıplın eğitim Durmadan calısmak. Yaptırıldığı şeyler: Öldürmek Acımasızlık Bunları öğrenmıstır amcası suıkastcı olmasını ıstememıs babası ıse ta tersını ıstemıs ve basarmıstır.. Hep emırler altında Yasamıstır. Sımdı ıse özgürlüğünü ıstemektedır...
Kısa Hıkaye:Basına Gelenlerden Sonra (RP de olanlar) Ilk Hocasının Yanına gıtmıs ve Sandığı acmıstır bunu uzerıne And ıcmıstır.. birtarafı özgürlük bir tarafı ıse kana susamıs bır canavardır.. Arkadaslarının Yardımına Ihtıyacı Vardır Ve onlar ıcın Dusunmeden Ölüme Gidebilirdi.. ve bundan sonrası Kaderiydı.. Artık Kımsesı yoktu sadece Suıkastcı Dostları dısında... babamın ıntıkamını almalıydım ve yola koyuldum.. önüme cıkan tapınıkcıyı gebertıordum Tapınakcılara olan kınım asla bıtmeyecekti...
Ibn-La Ahad

*

Çevrimdışı Affedilmeyen

 • *
 • 786
 • Kisi Sevdigi ile Beraberdir.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #6 : 03 Mart 2012, 17:22:03 »
Aslinda gece yaziyordum ancak ani bir sorun yüzünden cikmak durumunda kaldim..

Rp Adi -Soyadi:-Albert Winsdor (Takma ismiyle Aziz)

Karakterin Dis Görünüsü:-Yapili bir vucuda sahip olmakla beraber donuk ve soguk bir yüz ifadesi vardir.Ayni zamanda tam bir Salon beyfendisidir

Karakterin Gecmisi:-Babasini Cocuklugunda kaybeden Albert Amcasinin yönlendirmesi ile Tapinakcilara katilmis sonrada Tapinakcilarin Merkezlerini yok eden Birimde Göreve baslamistir.Cünkü Amcasi ona Babasinin Katilinin Bir Suikastci oldugunu söylemistir.Bu yüzden Suikastcilare karsi cok nefret doludur.Ancak Son görevinde ögrendikleri.Ve sonrasinda yasadiklari onu yaptiklarini sorgulama geregi hissetmistir.Babasini öldüren kisinin bir Suikastci degilde Amcasi oldugunu ögrendiginde bütün inandigi
degerlerin hepsi tek tek yok olmustur.Simdi ise ne yapmasi konusunda tam bir karmasa icindedir.

Kisa Hikaye:-İnsanlar onu daima sevimsiz ve soguk bulmuslardi.Ancak o kirilgan kalbini korumak icin herkesten uzak bir hayati tercih
etmisti.Saniyordu ki hayatina giricek herkes onu eski sevgilisi gibi kiricakti.Derken birgün yolda yürürken birisine carpti.Carptigi kisi bir bayandi elindeki pastayi carpmanin sonucu yere düsürmüstü.Kiz ona kizginlikla bakti.Ne kadar beceriksiz birisin der gibi.Fakat ona
baktiginda bakislarindan kalbine dogru akan sicak bir denizin varligini hisseti.Hic yapmadigini yapti ve yillar sonra bir kiza hafifce gülümseyerek:-Özür dilerim kabahat bende sözleri dilinden döküldü.
Hayat Akip Giden Bir Nehirdir.. Yüzmesini Bilmiyorsan Su Üstünde kal..

Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #7 : 03 Mart 2012, 18:48:27 »
Hanginiz tavlanın zarlarını çaldı! Söylesin ;D

Can you be the last of us?

*

Çevrimdışı Assassino

 • *
 • 80
 • Vittoria Agli Di Assassini
  • Profili Görüntüle
Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #8 : 03 Mart 2012, 18:54:12 »
Artizmi? Ne artizi? Artiz ne arar la kahvede ;D ;D ;D

*

Çevrimdışı assassin_angel

 • *
 • 83
 • Bir Bütündür, Bütün Birdir...
  • Profili Görüntüle
Ynt: Artiz Kahvesi(RP Yazacak Arkadaşlar! Önce Buraya!)
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2012, 19:10:16 »
ee hani başka katılan yok mu ya çok eğlenceli olurdu zaten ilk Rp'm bitmek üzere başka olursa burada yayımlayın ben de katılırım  ::)

Spoiler: Göster

[spoiler]
[/spoiler]